Laserowy wyłącznik światła

ODPOWIEDZ
Majsterkowiczka
Młodszy majsterkowicz

Laserowy wyłącznik światła

Post autor: Majsterkowiczka » 26 wrz 2015, 17:19

Witam wszystkich :)
Od razu chciałabym zaznaczyć, że majsterkowiczem trochę jestem, ale na elektronice znam się.. jak na bombach jądrowych, czyli wcale :( W tym projekcie będę miała do pomocy osobę trochę ogarniętą w temacie, ale też nie na poziomie bardzo zaawansowanym.
Wiem, że zaczynam trochę od nie tej strony.. Ale zakładam własną firmę i potrzebuję stworzyć system gaszenia światła. Studentka niestety potrzebuje ciąć koszty, więc mam nadzieję, że uda się to stworzyć własnymi siłami :)

Sprawa jest taka:
Muszę stworzyć system, który składa się z: przycisku, lasera (czujnik fotoelektryczny + laser?), żarówki.

Działać ma to w taki sposób: laser jest włączony, światło jest włączone. Przecięcie wiązki lasera wyłącza światło, naciśnięcie przycisku włącza światło ponownie.

Znalazłam na aliexpress tego typu czujniki, ale szczerze mówiąc nie jestem pewna czy to na pewno jest to czego szukam?

aliexpress. com /item /1pcs-M18-laser-photoelectric-sensor-optoelectronic-switch-NPN/32381307918.html?spm=2114.01020208.3.2.KvV5GG&ws_ab_test= 201556_8,201527_1_71_72_73_74_75,201409_2

Myślałam też o tym, żeby oprzeć system włączania/wyłączania na arduino (w pokoju będzie kilka innych elektronicznych 'bajerów' więc mogłoby to działać na kilku płaszczyznach) ale nie wiem czy to nie jest przekombinowanie tematu.

Wiem, że pytam o przepis na zupkę chińską :) Ale wybaczcie laikowi. Jestem uparta i mam nadzieję że uda mi się to wykombinować samodzielnie.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Majsterkowiczka
Młodszy majsterkowicz

Re: Laserowy wyłącznik światła

Post autor: Majsterkowiczka » 26 wrz 2015, 21:38

Otwieramy Escape Room i tworzymy pokoj w stylu Mission Impossible :) z przejsciem miedzy laserami
Awatar użytkownika
pd1987
Majsterkowicz
Kontakt:

Re: Laserowy wyłącznik światła

Post autor: pd1987 » 27 wrz 2015, 00:48

Spróbuj wykorzystać fotorezystory i odczyt analogowy (ew. fototranzystory).
Kiedyś widziałem w galerii sztuki olbrzymią realizację reagującą na ruch i zaglądając w różne "dziury" dojrzałem właśnie fotorezystory. Banalnie proste, bo zmiana oporu (czy odczytu napięcia przez arduino) może wyzwalać akcję i bardzo proste w montażu.
Wypróbowałbym to nawet dla Ciebie, bo mam taki układzik zmontowany (z "oślej łączki") na warsztaty ze studentami, ale baterie w laserach padły. Światło białej LED, żarówki, słoneczne na 100% działa. To i laserek powinien dać radę :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: