Napis z diod LED

ODPOWIEDZ
GeDox
Młodszy majsterkowicz

Napis z diod LED

Post autor: GeDox » 30 gru 2015, 19:07

Witam, chciałbym zrobić taki oto napis (drukowanymi)

W R (SERCE <3) N E K

Jak powinienem się za to zabrać? Jestem zielony w tych sprawach. Wiem jak lutować, łączyć kable, izolować, stosować koszulki termokurczliwe i jak używać woltomierz :D

@edit
Chciałbym by był przycisk ON/OFF i drugi, który zmienia tryb pracy:
  • Tryb 1 - Świecenie ciągłe
    Tryb 2 - Migające napisy (ze stałą częstotliwością)
    Tryb 3 - Wyświetlanie liter po kolei
@edit2
Rozmawiałem z pewnym ziomeczkiem, powiedział mi, żebym przyszykował:
  • 1 przycisk wciskany/wyciskany
    1 przycisk, który odbija po kliknięciu
    płytka prototypowa
    jakiś kontroler ATMEGA8
    zasilacz 12V
Zobrazowanie:
i.imgur. com /pd7Ow0M.jpg

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

kazzik87
Starszy majsterkowicz

Re: Napis z diod LED

Post autor: kazzik87 » 30 gru 2015, 20:46

Tak na szybko.
1) Musisz sobie dobrać diody LED. Bo to one będą pobierały najwięcej prądu z układu.
2) To wyświetlanie i mrugranie ma myć na zasadzie 0/1 (włącz/wyłącz) czy ma być płynne? Jak to pierwsze to Atega8 wystarczy jak to drugie to lipa. Bo do płynnego sterowania jasnością LED używa się PWM a ten uC ma tylko 3 (z tego co pamiętam) - tobie byłoby potrzeba 6.
3) Jak będziesz miał dobrane diody to trzeba dobrać tranzystory. Przy pomocy tych elementów steruje się dużymi prądami przy pomocy małych prądów (pinem z uC).
4) Posiadając diody można spokojnie przystąpić do doboru zasilacza. Trochę mniej ważne jest jakie będzie napięcie zasilacza, ważniejszy jest prąd wyjścia. - to taki duży skrót myślowy.

Do tego wszystkiego trzeba będzie jeszcze trochę rezystorów, kondensatorów i przewodów :-)

Jaki jest przewidziany fundusz na ten projekt. Bo może kupisz sobie Arduino UNO to się nauczysz szybko programowania.
---
Jeżeli pomogłem to kliknij "Pomógł".
GeDox
Młodszy majsterkowicz

Post autor: GeDox » 30 gru 2015, 21:48

kazzik87 pisze:Tak na szybko.
1) Musisz sobie dobrać diody LED. Bo to one będą pobierały najwięcej prądu z układu.
2) To wyświetlanie i mrugranie ma myć na zasadzie 0/1 (włącz/wyłącz) czy ma być płynne? Jak to pierwsze to Atega8 wystarczy jak to drugie to lipa. Bo do płynnego sterowania jasnością LED używa się PWM a ten uC ma tylko 3 (z tego co pamiętam) - tobie byłoby potrzeba 6.
3) Jak będziesz miał dobrane diody to trzeba dobrać tranzystory. Przy pomocy tych elementów steruje się dużymi prądami przy pomocy małych prądów (pinem z uC).
4) Posiadając diody można spokojnie przystąpić do doboru zasilacza. Trochę mniej ważne jest jakie będzie napięcie zasilacza, ważniejszy jest prąd wyjścia. - to taki duży skrót myślowy.

Do tego wszystkiego trzeba będzie jeszcze trochę rezystorów, kondensatorów i przewodów :-)

Jaki jest przewidziany fundusz na ten projekt. Bo może kupisz sobie Arduino UNO to się nauczysz szybko programowania.
1) Okej, jutro zacznę wybierać.
2) Bez płynności, po co kombinować ;)

Fundusz na całość to około 60 zł. Myślałem czy nie lepiej będzie po prostu wziąć lampki choinkowe. Ma to być na prezent :)

Rozpisałbyś co byłoby mi potrzebne i mniej więcej jak to podłączyć? :)
kazzik87
Starszy majsterkowicz

Post autor: kazzik87 » 1 sty 2016, 14:35

Chwile mi zajmie przygotowanie schematu.
Jak dobierzesz elementy to daj znać.

Umiesz czytać schematy elektroniczne?
Umiesz programować?
Masz programator AVR?
---
Jeżeli pomogłem to kliknij "Pomógł".
GeDox
Młodszy majsterkowicz

Post autor: GeDox » 3 sty 2016, 04:00

Nic z powyższych.
kazzik87