Sterowanie przekaźnika za pomocą sygnału audio

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gibon139
Młodszy majsterkowicz

Sterowanie przekaźnika za pomocą sygnału audio

Post autor: gibon139 » 30 maja 2016, 21:54

Cześć. Mam problem z automatycznym włącznikiem subwoofera, i wpadłem na dobry pomysł i wydaje mi się że powinien zadziałać. Co sądzicie? Jakby zbudować bardzo prosty wzmacniacz audio i do jego wyjścia podłączyć przekaźnik z jakimś podtrzymaniem styku, pytanie jak zrobić podtrzymanie dostając piki napięcia z końcówki mocy powiedzmy 3w ? Oczywiście wzmacniacz podłączyć równolegle z innym wzmacniaczem dźwięku. Może coś na układzie ne555 + dioda zenera ograniczająca maksymalne napięcie wyjściowe wzmacniacza żeby nie upalić 555 tylko mam zbyt małą wiedzę na ten temat jak myślicie ma to szanse zadziałać? Czy może coś takiego się nada? http://www.krzysztofg.elb.vectranet.pl/projekty/vox.htm

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Zbycho_GL
Majsterkowicz

Re: Sterowanie przekaźnika za pomocą sygnału audio

Post autor: Zbycho_GL » 31 maja 2016, 09:20

Automatyczny włącznik subwoofera ?
Możesz wykorzystać znaleziony vox, jednak włączenie przekaźnika powinno zostać podtrzymane przez minimum kilkadziesiąt sekund.
W ten sposób unikniesz ciągłego włączania i wyłączania glosnika, gdy muzyka w trakcie utworu ucichnie.
Podtrzymanie możesz zrobić np. z wykorzystaniem przerzutnika mono lub bistabilnego, w zależności od przyjętej koncepcji.
Mozesz również wykorzystać styki przekaźnika do samopodtrzymania, jednak w takim przypadku głośnik sam nie będzie chciał sie wyłączyć.
Awatar użytkownika
gibon139
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gibon139 » 31 maja 2016, 23:27

Właśnie zastanawiałem się nad jakimś przerzutnikiem, wstawić w schemat przerzutnik jest prosto ponieważ podłączmy układ pomiędzy vox a przekaźnik. Lecz już gorzej jest o schemat przerzutnika odpowiedniego doradzisz coś? Dzięki za zainteresowanie.
marcindy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: marcindy » 2 cze 2016, 22:36

Nie łatwiej znaleźć we wzmacniaczu napięcie pojawiające się w czasie grania i je wykorzystać do sterowania subem?
Co to za sprzęt? Coś z samochodu? Standardowo stosuje się sterowanie anteny do włączania innych samograjów.
Awatar użytkownika
gibon139
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gibon139 » 3 cze 2016, 23:12

marcindy pisze:Nie łatwiej znaleźć we wzmacniaczu napięcie pojawiające się w czasie grania i je wykorzystać do sterowania subem?
Co to za sprzęt? Coś z samochodu? Standardowo stosuje się sterowanie anteny do włączania innych samograjów.

W samochodzie to już nie jeden sprzęt założyłem chodzi Ci o niebieski kabelek remote ;) Buduje uniwersalny wzmacniacz subwoofera o mocy ciągłej sinusoidalnej 180w do domu nie chce ingerować w inne urządzenia ale chce żeby sygnał załączenia był brany z sygnału audio doprowadzonego do wzmacniacza 1 czarny rca, Układ Vox złożyłem załącza przekaźnikiem gdy dostanie sygnał i podtrzymuje go na 1 sekundę kombinuje coś z podtrzymaniem przekaźnika kondensatorem ceramicznym, na koniec zostanie tylko zrobić jakiś dzielnik rezystorowy na wejściu.
Awatar użytkownika
gibon139
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gibon139 » 3 cze 2016, 23:23

To się nada? Teraz dioda led sygnalizuje dostawanie sygnału audio http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic372264.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
marcindy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: marcindy » 4 cze 2016, 13:35

Filtr pasmowy (30hz< <20kHz) + dioda i kondensator + najprostszy układ wzmacniacza operacyjnego sterujący tranzystorem.
Puszczasz sygnał na głośniki, prostownik daje napięcie, wzmacniacz reaguje i steruje tranzystorem, a ten działa na przekaźnik.
Jak się nie spieszy i możesz ze 2 tygodnie poczekać aż wrócę do domu, to spiszę co ja mam pod telewizorem do włączania zasilania głośników zewnętrznych, bo działa takie coś od lat i nie pamiętam co tam wsadziłem poza 741 i bc547.

VOX jest fajny, ale ma swoje minusy i raczej do Twojego zastosowania średnio się nada.
Awatar użytkownika
gibon139
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gibon139 » 4 cze 2016, 17:16

marcindy pisze:Filtr pasmowy (30hz< <20kHz) + dioda i kondensator + najprostszy układ wzmacniacza operacyjnego sterujący tranzystorem.
Puszczasz sygnał na głośniki, prostownik daje napięcie, wzmacniacz reaguje i steruje tranzystorem, a ten działa na przekaźnik.
Jak się nie spieszy i możesz ze 2 tygodnie poczekać aż wrócę do domu, to spiszę co ja mam pod telewizorem do włączania zasilania głośników zewnętrznych, bo działa takie coś od lat i nie pamiętam co tam wsadziłem poza 741 i bc547.

VOX jest fajny, ale ma swoje minusy i raczej do Twojego zastosowania średnio się nada.

VOXa już polutowałem i załącza mi przekaźnik ''narzazie testuje na odtwarzaczu mp3 bez dzielnika na wejściu'' lecz nie chce mi podtrzymywać przekaźnika wyłącza się po krótkiej chwil,i żeby układ tak działał musi być jeszcze rezystor między katodę diody Led a plusa. Nie śpieszy się lecz wtedy mogę być w delegacji i raczej nie będę miał dostępu do tej strony. Jakie minusy? ja nie zauważam tylko nie wiem jak go zrobić żeby cewka przekaźnika była podtrzymana jakieś 15 sekund.
marcindy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: marcindy » 4 cze 2016, 21:27

gibon139 pisze: Jakie minusy? ja nie zauważam
Nigdy nie wiesz co go aktywuje. Ty nie używasz mikrofonu tylko sygnał z kabla, a tam i składowa stała i przydźwięk sieci i jakieś pojedyncze impulsy od innych urządzeń. Składową wytniesz kondensatorem, a resztę?
Ogólnie sterowanie głosem będzie działać i pewnie bez problemu będziesz go mógł stosować, to jednak nie jest najlepsze rozwiązanie. Mam to w nie tak rozbudowanej formie jak z Twojego schematu i nie zawsze jest jak bym chciał, ale narzekać też zbytnio nie mogę. Różnica tylko taka, że ja to zrobiłem dla siebie i działa u mnie - Ty chyba chcesz na tym zarabiać, a to wymaga wiele więcej od działania i to właśnie tych wymagań tyczyło moje stwierdzenie, że się średnio nada.

gibon139 pisze:jak go zrobić żeby cewka przekaźnika była podtrzymana jakieś 15 sekund.
Zmontuj proste RC i podtrzymasz. Pamiętam, że w pierwszej czy drugiej klasie elektronika prawie każdy robił taki "wyłącznik schodowy" (już mi to z 15 lat "steruje" światłem w korytarzu :) ) a później wszystkim nagle się zachciało opóźnionego wyłączania światła w samochodzie, a później pojawił się kit AVT :(
Szukaj "opóźniacz lampki samochodowej".
Awatar użytkownika
gibon139
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gibon139 » 22 lis 2016, 20:49

Z powodu braku czasu musiałem na chwilę odłożyć projekt. Niestety układ VOX nie sprawdził się. Dziękuje wszystkim za dotychczasową pomoc która nauczyła mnie czegoś nowego. A co myślicie o takim rozwiązaniu?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: