Sterowanie dmuchawą, im większa temperatura tym większe obroty silnika

ODPOWIEDZ
cyqor
Młodszy majsterkowicz

Sterowanie dmuchawą, im większa temperatura tym większe obroty silnika

Post autor: cyqor » 12 lis 2016, 19:57

Witam. Dostałem do wykonania pewny "projekt".

Sąsiad ma piec, i ma dmuchawę, która wydmuchuje ciepłe powietrze (coś ogrzewa). Chciałby mieć takie sterowanie tej dmuchawy, żeby przy danej temperaturze np. 40st jej silnik (1fazowy) zaczął pracować na niskich/wolnych obrotach. Wraz ze wzrostem temperatury obroty silnika mają rosnąć. No i analogicznie odwrotnie mają maleć aż po przekroczeniu znowu 40st. zatrzymać się ;)
Podsumowując, odwrotnie niż w normalnym piecu, im wyższa temperatura tym mocniej dmucha.

Jak mam wykonać sterowanie takim czymś, myślałem o falowniku, jednak on musiałby być sterowany jakimś sterownikiem z czujnikiem temperatury. Ktoś może robił coś podobnego?

PS: Pisząc tego posta wpadł mi pomysł do głowy. Zastosować 3 regulatory napięcia, i ustawić 1 na 20% obrotów silnika, drugi na 50% a 3 na 100%. No i dać też 3 czujniki temperatury, jeśli 1 wykryje 40 st to zasila 1 regulator który włącza silnik na 20% obrotów silnika. 2 czujnik wykrywa np 50 st. i zasila 2 regulator a ten zasila silnik który ma 50% obrotów, a 3 czujnik po następnej temperaturze włączy 100%. Całość zmontować na 3 stycznikach i stykach pomocniczych, aby włączenie kolejnego wyłączało poprzedni.
Niby coś do przodu jednak wydaje mi się że to za bardzo przekombinowane będzie, a to musi być układ niezawodny...

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
ethanak
Złota rączka
Kontakt:

Re: Sterowanie dmuchawą, im większa temperatura tym większe obroty silnika

Post autor: ethanak » 12 lis 2016, 20:15

Dostałeś czy przyjąłeś?
Bo jeśli przyjąłeś projekt a nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać, to wyrazy współczucia.
Jeśli coś wiesz:
triak do regulacji obrotów
termistor albo dallas (zależy co potrafisz oprogramować) jako czujnik temperatury.
najtańszy klon Arduino Pro Mini (wyjdzie taniej niż ATMega z płytką) do sterowania.
Tyle powinno wystarczyć.
Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie.
To jest ewidentna bezczelność!
cyqor
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cyqor » 12 lis 2016, 20:22

No po prostu sąsiad chce takie coś, i mam pomyśleć jak to zrobić. Nie muszę tego robić. Mogę go odesłać do elektronika i niech sobie radzi sam. No ale uparty jestem i postanowiłem chociaż pomyśleć jak to można by zrobić.

Na triaku można by zrobić sterowanie stycznikami, ustawić na stałe jakieś wartości na każdym z nich i połączyć je stycznikami z silnikiem oraz zrobić blokady żeby nie uruchomiły się dwa naraz.
Narysowałem taki układ, zastosować termostaty (np. takie http://allegro.pl/telmal-termostat-w121 ... 83251.html) które będą zamykały po wykryciu, pierwszy 40st, drugi 50st a trzeci 60st. No i tak drugi wyłączy pierwszy a trzeci wyłączy drugi i nie pozowli włączyć się pierwszemu.

Taki układ wymaga jednak 3 styczników i 3 triaków, i nie wiem czy to będzie takie niezawodne... proszę o jakąś ocenę. Programować nie umiem, najwyżej odpuszczę.
No i kwestia stycznika jedno fazowego z 2 stykami pomocniczymi NC... w sumie można zamontować 3 fazowy i dołożyć styków pom.

http://s10.ifotos.pl/img/201611121_axspxen.jpg
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 13 lis 2016, 00:04

Zaraz, powoli. Sterowanie robisz na 1 triaku i jednym czujniku temperatury.
Triak dobierasz tak, żeby miał parametry większe niż parametry silnika (prąd i napięcie). Załączanie konkretnych obrotów realizuje program w procesorze. Wystarczą te elementy, o których pisał @ethanak
A schematu nijak nie potrafię zrozumieć
Ds3s
Majsterkowicz

Post autor: Ds3s » 13 lis 2016, 12:27

MrLewerence pisze: Należało by jeszcze wiedzieć co to za silnik i czy można na nim regulować prędkość obrotową.
To jest podstawowe pytanie w tym wątku. Jak można wymyślać układ do regulacji czegokolwiek, nie wiedząc w jaki sposób to działa?

Jeśli silnik ma kilka uzwojeń to pół biedy. Kupujesz wyłączniki termo bimetaliczne - koszt 1 ok. 5zł. Kupujesz 3; na 40*C, 50*C, 60*C i jeśli silnik jest małej mocy to nawet łączysz je bezpośrednio do uzwojeń.
cyqor
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cyqor » 16 lis 2016, 18:54

Mam dane dot silników bo jest ich po 3 na stronę, łącznie 6.

Urządzenia to Nagrzewnice wodne Blowair S3 52 kW Typ S3. Oto strona producenta http://blowair.pl/nagrzewnica-wodna-blowair-s3-52-kw z której wynika iż silnik w jednym urządzeniu ma 150W, prąd znamionowy 660mA, napięcie 230V 50 Hz. Obroty 1400 na minutę.

No to jest podstawa, mam się dowiedzieć co i jak, jakie koszty orientacyjne. No a zakres obrotów powiedzmy wstępnie (bo może się zmienić mocno) 4 biegi, 1 bieg 25% obrotów, 2 bieg 50%, 3 bieg 75% i 4 bieg 100%.

Dodam że nagrzewnic jest razem 6! A jedno sterowanie (bo mają być dwa) ma obejmować po 3 nagrzewnice. Czekam na jakieś propozycje.

PS: Rozmawiałem też z elektronikiem i mam podać mu dokładne dane i on ma przedstawić mi jakiś plan.
Awatar użytkownika
ethanak
Złota rączka
Kontakt:

Post autor: ethanak » 16 lis 2016, 19:07

cyqor pisze: Czekam na jakieś propozycje.
To chyba nie ten dział... ile płacisz za te propozycje? Bo jak szukasz jelenia to raczej w lesie,a nie na tym forum...
PS: Rozmawiałem też z elektronikiem i mam podać mu dokładne dane i on ma przedstawić mi jakiś plan.
To może lepiej będzie jeśli z nim konkretnie porozmawiasz (za pomocą portfela), bo z tego co widzę nie masz zielonego pojęcia o tym co trzeba zrobić, a co gorsze nie chcesz mieć.
Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie.
To jest ewidentna bezczelność!
cyqor
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cyqor » 16 lis 2016, 22:28

Dziękuję bardzo koledze. Naświetlił temat, i to prostymi zdaniami.
Kurcze to trochę mnie zmartwiłeś, bo transformator na zamówienie będzie swoje kosztował... Trudno, zobaczę co wymyśli ciekawego elektronik...

I jeszcze raz dziękuję koledze za rozjaśnienie sprawy. Takiej odpowiedzi oczekiwałem, czy się da, a jeśli tak to czym.
Jak widać można udzielić prostej pomocy.. Dzięki raz jeszcze.
cyqor
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cyqor » 16 lis 2016, 23:11

Czyli po jednym transformatorze na stronę, czyli licząc 1200zl za same trafo orientacyjnie.
Z tego co rozumiem to termostaty będą załączać kolejne uzwojenia bez żadnych styczników bo ich styki wytrzymają prawie 2A.
No ale trzeba by chyba zrobić jakieś blokady żeby podczas załączenia kolejnego uzwojenia poprzednie zostało rozłączone.. Czyli potrzeba z 4 termostaty na "strone" przy 4 biegach.
Wyjdzie około 1000zł na "strone" + jakieś dodatki które wymyśli właściciel... Ciekawe rozwiązanie. Muszę z nim porozmawiać. Dziękuję za wszelką pomoc.
cyqor
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cyqor » 16 lis 2016, 23:28

Czujnik termostatu będzie na rurze zasilającej nagrzewnice. A prędkość ma rosnąć jeśli temperatura będzie rosła i spadać jeśli ta spadnie.
(Tak dla jasności przypominam ;) )

Coś mądrzejszego mówisz, pewnie jakiś sterownik, tylko musiałby mieć jeden wspólny styk i z 4 na które będzie po kolei przełączał :) sztuczna inteligencja ;)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: