fotel samochodowy w domu

kotek
Młodszy majsterkowicz

fotel samochodowy w domu

Post autor: kotek » 23 gru 2012, 17:15

Witam wszystkich czytających :)

Potrzebuję pomocy i poprowadzenia ze rękę, a i może komuś kiedyś przydadzą się wasz rady.
Jestem posiadaczem fotela z mercedesa w220 i w planach będzie on mi służył jako luksusowy fotel przed komputerem.
Wyposażony jest w pełną elektrykę tj. podgrzewanie, wentylowanie, masowanie, elektryczna regulacja oparcia i zagłówka.

Masaż chyba polega na tym, że w fotelu pompują się poduszki. Niestety nie posiadam pompki więc zostaje mi tylko podgrzewanie i wentylowanie. Problem polega na tym, że nie wiem jak to zasilać. Podsuńcie mi jakieś rady co z czym i jak.

Potrzebuję też porady co do jakiegoś centrum dowodzenia. Planuje zakupić jakieś pokrętła żeby regulować moc grzania ale fajnie by było mieć też jakiś czasowy wyłącznik tego grzania np po 10 minutach.

Co wy na to? Pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

juniorK23
Majsterkowicz

Re: fotel samochodowy w domu

Post autor: juniorK23 » 23 gru 2012, 23:55

Zasilić to możesz akumulatorem samochodowym 12v lub jakimś bardzo wydajnym zasilaczem. Mógłbyś zrobić pod fotel jakąś podstawkę w której mógłbyś ukryś akumulator, miałbyś trochę wyżej, chyba ,ze wolisz siedzieć praktycznie na podłodze:) Wstaw zdjęcia będzie łatwiej cokolwiek doradzić
kotek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kotek » 24 gru 2012, 16:14

Akumulatora chciałbym uniknąć bo to kłopot z ładowaniem. Co do wysokości fotela to będzie on obrotowy na podstawie ze starego krzesła obrotowego. chyba, że ciężko będzie złapać środek ciężkości albo waga będzie zbyt duża to będą po prostu 4 nogi

zdjęcia póki co takie, na jednym oznaczone są wtyczki. Rozszyfrowałem która jest od czego. Od grzania odchodzą dwa kabelki od chłodzenia również. większy problem z silniczkami gdzie są po 4 kabelki(dwa grubsze, dwa cieńsze)
DSCF0914.JPG
DSCF0905.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
juniorK23
Majsterkowicz

Post autor: juniorK23 » 24 gru 2012, 18:23

Grubsze kable to pewnie zasilanie, cieńsze sterownie silnikami
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 24 gru 2012, 19:42

Najprościej by było, gdybyś miał dostęp do samochodu, do którego można ten fotel podłączyć. Wtedy prosto można by pomierzyć, jakie napięcia gdzie występują :)
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
Awatar użytkownika
gibon139
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gibon139 » 24 gru 2012, 22:13

Jakoś delikatnie ściągnąć tapicerkę, i zobaczyć co gdzie idzie. Może będzie też opisane jakie napięcie pracy ma np. Silnik.
juniorK23
Majsterkowicz

Post autor: juniorK23 » 25 gru 2012, 02:52

Silniki standardowo zasilane będą napięciem 12V.
kotek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kotek » 25 gru 2012, 15:55

Niestety nie mam dostępu do samochodu :(

Zdjąłem tapicerkę z oparcia i widzę że ktoś coś już tu kombinował. Zrobiłem coś a'la schemat przebiegania kabli. Może to coś rozjaśni :) Mam nadzieje że wyszło w miarę przejrzyście. Tam gdzie jest napisane "izolacja" to jest to albo taka fajna solidna fabryczna koszulka albo izolacja z rolki nawinięta przez kogoś(nie zrobiłem zdjęcia silniczka zagłówka bo nie mam dojscia)
fotel elektryka.png
DSCF0967.JPG
DSCF0980.JPG
DSCF0981.JPG
Awatar użytkownika
neoxic
Majsterkowicz

Post autor: neoxic » 25 gru 2012, 21:08

kotek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kotek » 26 gru 2012, 12:20

Strasznie nie lubię tego forum. Sami specjaliści nie mający ochoty się zniżać do tak niskiego poziomu chociażby jak ja. A o używaniu prostego i zrozumiałego języka dla laika nie wspominając. Mój post jest tam ostatni.

Może komuś pomoże ten temat (pomoże jak mi pomóc :P) Myślę, że jakbyście mieli to w domu to nie było by takie trudne :)
juniorK23
Majsterkowicz

Post autor: juniorK23 » 26 gru 2012, 20:01

Zasilanie na każdy z silników musisz puścić przez przełącznik chwilowy tak jak koledzy z elektrody napisali. Masz orginalny panel sterujący do fotela?
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 27 gru 2012, 01:06

Na tym temacie z elektrody widać jakiś sterownik do którego to jest podpięte, nie masz go?
Z tego co patrzę to wynika że nie było stabilizacji temperatury tylko regulowana była moc, chyba że "grzałka" jest typu PTC.
Masz jakieś informacje na ten temat?

Z wentylatorkami i regulacja mocy grzania najprościej na PWM.
Te wtyczki przy "wentylach" to jest połączenie(wtyk męski z żeńskim) czy to są połączone przewody w pinie wtyczki czyli wtyczka "luzem".

Z tą regulacją zagłówka i oparcia to trochę sieczka z przewodami, nie wiemy co jest na fot.2
Małym problemem jest to że jak silnik dojedzie do końca to gwałtownie skoczy pobór prądu i tu należało by wykorzystać te dwa cienkie przewody pod nie jest podpięte coś w rodzaju krańcówki lub potencjometru, będzie trochę kombinacji z sterowaniem.

Jak masz dostęp do aku(naładowanego) to sprawdź ile prądu pobiera ogrzewanie.
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
kotek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kotek » 27 gru 2012, 14:55

juniorK23 pisze:Zasilanie na każdy z silników musisz puścić przez przełącznik chwilowy tak jak koledzy z elektrody napisali. Masz orginalny panel sterujący do fotela?
Też myślałem o przełącznikach chwilowych. A oryginalnego panelu nie posiadam.
Tomasz.B pisze:Na tym temacie z elektrody widać jakiś sterownik do którego to jest podpięte, nie masz go?
Z tego co patrzę to wynika że nie było stabilizacji temperatury tylko regulowana była moc, chyba że "grzałka" jest typu PTC.
Masz jakieś informacje na ten temat?
nie mam sterownika ale jakoś po chamsku na pewno da się to połączyć. Nawet nie wiem co to jest PTC, szukałem w google czegoś na ten temat ale nic nie znalazłem
Tomasz.B pisze: Z wentylatorkami i regulacja mocy grzania najprościej na PWM.
Te wtyczki przy "wentylach" to jest połączenie(wtyk męski z żeńskim) czy to są połączone przewody w pinie wtyczki czyli wtyczka "luzem".
I znowu nie wiem co to jest PWM i co przez to masz na myśli. A te wtyczki od wentylatorków są takie smieszne. Nie wiadomo jak je rozpiąć. Ja je trochę zepsułem. Wyglądają tak:
DSCF0987.JPG
Tomasz.B pisze:Z tą regulacją zagłówka i oparcia to trochę sieczka z przewodami, nie wiemy co jest na fot.2
Małym problemem jest to że jak silnik dojedzie do końca to gwałtownie skoczy pobór prądu i tu należało by wykorzystać te dwa cienkie przewody pod nie jest podpięte coś w rodzaju krańcówki lub potencjometru, będzie trochę kombinacji z sterowaniem.
foto 2 w lepszej jakości:
DSCF0995.JPG
DSCF1000.JPG
Tomasz.B pisze: Jak masz dostęp do aku(naładowanego) to sprawdź ile prądu pobiera ogrzewanie.
Dostęp do akumulatora mam, ale nie mam żadnego miernika :( A niebieski to będzie minus (-) ?
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 28 gru 2012, 02:13

Oj słabo szukałeś,
Grzałka PTC
PWM

Teoretycznie grzałki nie mają polaryzacji(przynajmniej takiej nie znam) więc może być minusem :)

Jak nie masz żadnego miernika to jest lipa.

Najtańsze są po 20zł ale one mają zakres zazwyczaj do 10A.
Dave
Majsterkowicz

Post autor: Dave » 28 gru 2012, 13:03

Te droższe mierniki też mają zwykle zakres do 10A, więcej mają mierniki cęgowe, ale to już wyższy koszt.
Tak, ale jak sam będzie tego używał, to nie jest to konieczne, bo raczej będzie wiedział kiedy silnik dojdzie do krańcowego położenia.

Silnik możesz spróbować podłączyć po prostu do plusa i minusa akumulatora tymi grubszymi przewodami, powinien się kręcić w którąś stronę.
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 28 gru 2012, 15:04

No dobrze ale w planie jest jakieś alternatywne zasilanie, np. zasilacz ATX lub coś innego.

Można kupić taki
Lub użyć rezystora 0,01R 5W i mierzyć spadek napięcia na nim, miernik ustawić na zakres 200mV i mamy amperomierz o zakresie do 20A.
Dave
Majsterkowicz

Post autor: Dave » 28 gru 2012, 16:15

Chodziło mi o to, że podłączając silnik do akumulatora może sprawdzić w którą stronę się będzie on kręcił, i wtedy będzie wiadomo, jak podłączyć przęłączniki chwilowe.
kotek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kotek » 2 sty 2013, 16:57

Temat zawieszony do póki nie pożyczę albo kupię miernik. Wtedy znowu was pomęczę :)
kotek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kotek » 25 sty 2013, 20:40

Tak jak obiecywałem, zaczynam was męczyć :) Mierniczek(Kemot MIE0210) mam w domu tylko bladego pojęcia nie mam jak się go używa. Podpowiedzcie co zrobić żeby otrzymać wartości, których potrzebujecie :)
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 25 sty 2013, 22:49

Istnieje takie coś jak instrukcja obsługi(powinna być w zestawie), w której wszystko powinno być opisane :)
A więc bierzesz akumulator(najlepiej naładowany) i zmierz jaki prąd pobiera "ogrzewanie" ale uwaga z racji że przewody miernika są strasznie cienkie jak i cała reszta konstrukcji mierzenie nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund o czym powinno pisać w instrukcji obsługi.
Gdy już będziesz wiedział jaki jest pobierany prąd zmierz jakie napięcie będzie na akumulatorze gdy podłączysz "ogrzewanie".
Oczywiście pomiary zrób dla siedzenia i oparcia (oddzielnie).

Miejmy nadzieję że nie spalisz miernika :)
kotek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kotek » 26 sty 2013, 12:58

Tomasz.B pisze: Miejmy nadzieję że nie spalisz miernika :)
Amen :P
kotek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kotek » 27 sty 2013, 13:59

Dobra, coś tam pomierzone. Pytanie czy dobrze.

Ogrzewanie:
Natężenie: 4,0
Napięcie: 11,8

Silnik oparcia:
Natężenie: -1,25 (??)
Napięcie: 12,2
bruder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bruder » 27 sty 2013, 14:12

nieco przyjemniejsza forma instrukcji:
http://www.youtube.com/watch?v=PvNzj-SIrKI
kotek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kotek » 27 sty 2013, 15:35

bruder pisze:nieco przyjemniejsza forma instrukcji:
Dzięki. Pomogło :)
No to mała zmiana.
Ogrzewanie:
Natężenie: 4,0 A
Napięcie: 11,8 V

Silnik oparcia:
Natężenie: 1,25 A
Napięcie: 12,2 V
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 27 sty 2013, 17:11

No dobrze coś już wiemy
Sprawdzałeś oba ogrzewania?
Mogłeś sprawdzić oba silniczki.

Regulacja mocy grzania i prędkości wentylatorów jest twoim wymaganiem?
Jesteś w posiadaniu jakiegoś transformatora?
No i jakie są twoje możliwości żeby coś polutować?
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: