Zasilanie mikrokontrolera

ODPOWIEDZ
Waldy
Młodszy majsterkowicz

Zasilanie mikrokontrolera

Post autor: Waldy » 24 sie 2017, 19:07

Witam wszystkich forumowiczów na wstępie :)
Od kilku dni borykam się z problemem zasilania(w każdym bądź razie tak mi się wydaje że to jest przyczyną) Atmegi 328P-PU,mianowicie jeżeli podpinam gotowy układ czy też sam mikrokontroler pod zasilanie np z programatora USBasp jak i USB-UART converter czy tez samą podstawkę do programowania to podglądając w monitorze portu szeregowego program się wykonuje czyli domniemam że atmega pracuje prawidłowo ale natomiast zasilając układ/atmege z stabilizatora L7805,L4940V5,czy też używając diody zenera 5,1v osiągając napięcie od 4.97-5.17v atmega jakby w ogóle się nie wzbudzała. Docelowo układ ma być zasilany przez akumulatorek bo jest to jakby odbiornik i sterownik silników DC. Jeśli chodzi o kwestię filtracji zasilania uważam że jest wszystko ok kondensatory wszędzie tam gdzie być powinny są,nawet dodałem Dławik osiowy przeciwzakłóceniowy 10uH/160mA,z racji tego że używam ADC do pin ARef jest podciągnięty do masy przez kondensatorek 100nF (tak wyczytałem w internecie) ale myślę że od tej strony jest wszystko ok bo podpinając po zasilanie z np USBasp (5.06v po zmierzeniu miernikiem) wszystko działa a pod docelowe źródło zasilania niestety nie. Mam akumulatorek 6v 2100mAh którego bym chciał do tego celu wykorzystać to też z nim walczyłem ale nic z tego nie wyszło to przeniosłem się na zasilacz warsztatowy(domowej roboty) nawet dokładałem tranzystor BC547(akurat tylko takie posiadam) bo myślałem że może źródło prądowe jest za słabe no ale też nic z tego nie wyszło.Prawdę mówiąc skończyły mi się pomysły co może być nie tak to też prosił bym o pomoc i poradę bardziej doświadczonych forumowiczów.Poniżej przesyłam parę fotek może ktoś się dopatrzy jakiegoś błędu bądź cokolwiek.

Tutaj prototyp układu z wlutowanym stabilizatorem 5V:
Obrazek
A tutaj sama Atmega zasilana diodą i stabilizatorem :
Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam W.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Re: Zasilanie mikrokontrolera

Post autor: Marhef » 24 sie 2017, 22:28

A podciągnąłeś reset do zasilania? Przez rezystor 10k?
Waldy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Waldy » 25 sie 2017, 06:15

Oczywiście że tak ;-)
Awatar użytkownika
Slawek
Starszy majsterkowicz

Post autor: Slawek » 25 sie 2017, 06:55

Sprawdź czy masz podłączenie atmegi zgodnie ze schematem D z tego artytkułu http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... zenie.html

Do 7805 potrzeba na wejściu elektrolit 470uF plus zwykły 100n a na wyjściu zwykły 100n plus elektrolit 10-22uF, przy czym 100n jak najbliżej nóżek 7805.

Pozdr
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 25 sie 2017, 08:22

Waldy pisze:Oczywiście że tak ;-)
Słabej jakości te zdjęcia... ale faktycznie jest.
Przy zasilaniu ze stabilizatora jak podłączasz przejściówkę UART<=>USB? Łączysz masy?
Podłącz do procka, na wolnym pinie, diodę LED. I wgraj program, który zamiga tą diodą. W ten sposób łatwiej sprawdzić, czy wszystko jest ok.
Waldy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Waldy » 27 sie 2017, 11:51

Co do zasilania ze schematu D to mam avcc i vcc podpięte z dlawika,zmienię tak jak jest na schemacie czyli vcc bezpośrednio do zasilania a avcc przez dlawik, pozmieniam kondensatory wedle zaleceń przy Lm i dam znać. Jeśli chodzi o programik do blinkania diodą to działa i blyska się jak talala. Mas nie łącze podłączam tylko rx i tx jeśli dobrze zrozumiałem pytanie ;-)
Waldy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Waldy » 30 sie 2017, 11:21

Dziękuję za dobre rady i wskazówki okazały się pomocne,pozdrawiam W. :-)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: