rozjaśnianie i przyciemnianie świateł w motocyklu

ODPOWIEDZ
barg32
Młodszy majsterkowicz

rozjaśnianie i przyciemnianie świateł w motocyklu

Post autor: barg32 » 9 sty 2013, 17:46

Witam. Przegrzebując internet w poszukiwaniu schematu do ww. układu natknąłem się na film użytkownika tego forum który je polecił. Zwracam się więc z prośbą, o pomoc przy jego stworzeniu, bo jak napisałem w powitaniu: elektronika jest moją słabą stroną.

Układ miałby stopniowo rozświetlać żarówki aż do osiągnięcia pełnej mocy świecenia przez jakieś 3- 4 sekundy i w takim samym czasie wygasić je po odłączeniu zasilania. Po włączeniu świateł pozycyjnych zapalają się dwie żarówki o mocy 5W każda (dodatkowo oświetlenie zegarów, kontrolka oleju itp., ale one mnie nie interesują - no chyba że to nie problem żeby podłączyć wszystko). Następnie dołącza się ręcznie światło mijania o mocy około 55W. Jeżeli jest to możliwe, chciałbym aby żarówki przyciemniały i rozjaśniały się niezależnie od siebie, tzn.: włączam zapłon i światła pozycyjne które się rozświetlają, idę się ubrać, zamknąć garaż i włączam światło mijania które też się rozświetla powoli. Przy wyłączeniu taka sama sytuacja z wygaszaniem.

Pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Peszel
Starszy majsterkowicz

Re: rozjaśnianie i przyciemnianie świateł w motocyklu

Post autor: Peszel » 9 sty 2013, 20:14

Też jestem słaby w elektronice więc może głupio palne ale przychodzi mi do głowy termistor.
szczerość to nie chamstwo
Awatar użytkownika
neoxic
Majsterkowicz

Post autor: neoxic » 9 sty 2013, 22:11

Prawdopodobnie 2 takie układy zdały by egzamin, jeden wpięty w obwód świateł pozycyjnych, 2 w obwód świateł mijania.
http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT722.pdf
Wczoraj to historia, jutro to zagadka...
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 9 sty 2013, 22:32

Nawet nie spodziewałem sie ze taki układ jest tak banalny w wykonaniu.
clocker
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: clocker » 9 sty 2013, 22:47

Tyle że ten układ jest do żarówek 5w a przy 10w mocno się grzeje. Odpada dla tej 55
Awatar użytkownika
neoxic
Majsterkowicz

Post autor: neoxic » 9 sty 2013, 23:22

Fakt , ale zawsze można zrobić darlingtona z 2 większych tranzystorów, aby spokojnie pociągły te 55W no i kolejna sprawa że ten układ działa od strony masy, a oświetlenie w motorze, jak w samochodzie jest sterowane plusem wiec i tak trzeba dać inny tranzystor.
Wczoraj to historia, jutro to zagadka...
Dave
Majsterkowicz

Post autor: Dave » 9 sty 2013, 23:44

Też na początku pomyślałem o jakimś prostym układzie z kondensatorem.
Myślę, że jakby dać jakiś porządny radiator (być może z wentylatorem) to może by pociągnął te 55W, ale nie jestem pewny. Do świateł pozycyjnych radiator by wystarczył. A i najważniejsza sprawa: pasta termoprzewodząca lub podkładka między tranzystorem a radiatorem.
Jedyny problem, byłby tak jak neoxic napisał ze sterowaniem. A nie da się ewentualnie przerobić instalacji motocykla (wiem, może głupie pytanie, nie miałem okazji przyjrzeć się instalacji w motocyklu)?
barg32
Młodszy majsterkowicz

Post autor: barg32 » 10 sty 2013, 00:16

Dave pisze:A nie da się ewentualnie przerobić instalacji motocykla (wiem, może głupie pytanie, nie miałem okazji przyjrzeć się instalacji w motocyklu)?
Na jakiej zasadzie miałaby to być przeróbka? Co trzeba by było zmienić?
Dave
Majsterkowicz

Post autor: Dave » 10 sty 2013, 23:17

Jak naprawdę żarówki są sterowane od strony plusa, to trzeba by podmienić plus z masą, tak, aby żarówki były sterowane przez masę.
Jak za dużo by było z tym roboty, to trzeba by zmodyfikować urządzenie, ale nie mam pojęcia jak.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: