Pytanie o sterowanie, sieć

ODPOWIEDZ
nosfe
Młodszy majsterkowicz

Pytanie o sterowanie, sieć

Post autor: nosfe » 16 sty 2013, 22:41

Cześć

Mam kilka zagadnień i nie do końca jestem pewien jak je rozwiązać, moje poprzednie wątki są w trakcie realizacji, niestety wolno to idzie :/

Do rzeczy, chciałbym zrobić sterowanie oświetleniem + kilkoma rzeczami. Planuje wykorzystać do tego arduino, które jeszcze nie do czekało się godnego zadania. Zakładam podłączenie gotowego przekaznika 8 portowego do arduino oraz netu po utp'ie, chciałbym sterować 4 punktami oświetlenia + zostawić działający włącznik podwójny. Jeżeli dobrze rozumuje, to da się to zrobić, czyli steruje fazą 4 punktów, do tego z włącznika odczytuje czy jest faza czy nie (da się tak?:) Czyli max wykorzystam 7 portów... (z fazą główną jeżeli byłaby taka konieczność)

Następna sprawa, co do sterowania, chciałbym sterować 2 silnikami krokowymi (od żaluzji, żaluzje normalne manualne :D - w obudowe wejdzie max silniczek z cdromu). Chciałbym również podpiąć to do arduino, widziałem sterowniki krokowców - chyba nic nadzwyczajnego :) Pytanie czy na 15 metrowym kablu utp to pójdzie, czy muszę dać jakiś mocniejszy zasilacz i mierzyć/obliczać stratę na końcu kabla. Akurat tak mam poprowadzone kable, że mogę spiąć wszystko w jeden zestaw.

Skracając męki czytających zadam ostatnie pytanie pomijając tysiąc innych, chciałbym to wszystko jakoś mądrze pospinać i nie tylko to, ale interesuje mnie najbardziej ten lan w arduino i sterowanie z sieci. Są jakieś gotowe biblioteki do tego, możecie polecić jakis dobry tutorial? Nie chodzi o to aby tylko sterować i zapomnieć, chciałbym poznać to w miarę od podstaw, zasadniczo najprościej zrobić to przez np. php wtedy można z telefonu czy komputera sterować za pomocą przeglądarki, ale jakbym chciał zrobić aplikację na androida? Da się wejść w jakiś uniwersalny system komunikacji w przypadku arduino, tak aby nie okazało się, że po czasie trzeba przepisywać wszystko od nowa? Ja wiem, że to nie system operacyjny i nie będzie miał miliona lini kodu, ale jednak...

Mam też raspberry pi, ale chyba przy takim zastosowaniu nie ma to sensu, jedyna przewaga w moim przypadku to znajomość linuxa i chyba byłoby mi łatwiej tam coś takiego zmajstrować.

Reasumując chciałbym wiedzieć czy moje założenia są realne i sprzęt, który do tego chcę wykorzystać się nada. Cały system traktuje jako hobby, nie musi być super bezawaryjny itp, a więc docelowo także nie chciałbym likwidować manualnych przełączników - zresztą jest to cholernie wygodne w końcu ;) Na pewno z czasem chciałbym podpiąć do tego jakąś podczerwień i pilot czy coś w ten deseń - arduino chyba do tego jest idealne?

dzięki za sugestie, pozdrawiam :)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

bruder
Młodszy majsterkowicz

Re: Pytanie o sterowanie, sieć

Post autor: bruder » 17 sty 2013, 02:44

nosfe pisze:Cześć
ale jakbym chciał zrobić aplikację na androida? Da się wejść w jakiś uniwersalny system komunikacji w przypadku arduino, tak aby nie okazało się, że po czasie trzeba przepisywać wszystko od nowa? Ja wiem, że to nie system operacyjny i nie będzie miał miliona lini kodu, ale jednak...
na androidzie pisze się w javie. Ja jakiś czas temu próbowałem napisać taki program. Udało się włączać i wyłączać diodę więc z innymi zadaniami też nie byłoby problemu. Ostatecznie porzuciłem ten pomysł bo stwierdziłem, że lepiej zrobić wersję przeglądarkową, która na androidzie też będzie działała. A sam sposób wysyłania komunikatów do arduino i odbierania odpowiedzi był identyczny w wersji przeglądarkowej i w programie na androidzie.

Zrobiłem to w identyczny sposób jak w tym projekcie:
http://www.domotichome.net/

widzę, że obecnie link nie działa. Jeśli będziesz chciał to mogę napisać na czym to mniej wiecej polegało. W android market prawdopodobnie znajdziesz jeszcze aplikację do sterowania urządzeniami. Na stronie którą podałem można było wygenerować kod programu arduino.
nosfe
Młodszy majsterkowicz

Post autor: nosfe » 17 sty 2013, 07:34

Dzięki za informacje, link działa, a więc zerknę i przestudiuje te informacje, w razie czego pozwolę sobie napisać ;)
Tgg
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Tgg » 17 sty 2013, 13:19

Robiłem bardzo podobny projekt pod arduino podpiołem 4 przekaźniki 2 do sterowaia przerobionymi serwami do rolet a drugie dwa do oświetlenie. Osobiście polecam biblioteke webduino. Jeśli chodzi o aplikacje to w przyszłości planuje napisać tak ową pod ios'a jednak na dzień dzisiejszy korzystam z tej
https://itunes.apple.com/pl/app/idk-axe ... 42897?mt=8 . Poczytaj sobie na temat robienia aplikacji w html5 (phongap biblioteka od adobe) za pomocą html'a można pobrać zawartość innej strony w lanie i aplikacja gotowa.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: