Jaka technika wlutowania tranzystora smd?

ODPOWIEDZ
carolbe
Młodszy majsterkowicz

Jaka technika wlutowania tranzystora smd?

Post autor: carolbe » 27 sty 2020, 21:04

Witam,

Potrzebuję wlutować tranzystor na płycie laptopa konkretniej fdmc8884. Nie mam zbyt doświadczenia jednak mam sprzęt i chcę po prostu spróbować :) Czy lepiej będzie zrobić to cyną czy pastą z cyną? Oglądam filmy, czytam ale nie wiem... Jedni nakładają pastę inni cynę i potem hot air. Nie lutowałem nigdy hot air ani smd :)

Jakiej temperatury użyć? Jeśli jeszcze ktoś mi coś podpowie co mi ułatwi będę wdzięczny :)

Pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Re: Jaka technika wlutowania tranzystora smd?

Post autor: Marhef » 28 sty 2020, 09:33

Technika lutowania zależy od tego, co i w jakim miejscu chcesz lutować. Wstaw zdjęcie, gdzie będzie widać tranzystor i jego okolice.
Z hotair jest ten problem, że podgrzeje Ci wszystko dookoła. I możesz uszkodzić elementy plastikowe.
MrLewerence
Majsterkowicz

Post autor: MrLewerence » 28 sty 2020, 09:53

Przede wszystkim umiejętności, praktyka i doświadczenie.
Jeśli nie masz doświadczenia a ta płyta może zostać uwalona to praktykuj.
Ze sprzętu i materiałów jakie potrzeba do prac z płytami od laptopów to:
Stacja lutownicza ESD,
HOTAIR,
PREHEATER,
termometr z zakresem do 500 stopni,
Plecionki do zbierania cyny,
Pęseta,
Taśma Kapton - po osiągnięciu pewnego stopnia wtajemniczenia można użyć folii aluminiowej,
Sitka do BGA,
ISOPROPANOL,
Zmywacz do topnika ,
Cyna w rozmiarach około 0,2-0,35.
Topniki, pasty lutownicze, i sporo innej chemii do elektroniki...
Ja używam kilkunastu rodzajów topników...
Niektóre topniki są tak wrażliwe, że jak zapomnieć schować do lodówki, to po 24 godzinach są do wyrzucenia...

Czasem trzeba mieć stację z podczerwienią.

Ze sprzętu pomiarowego, dobry multimetr z TRUE-RMS i oscyloskop.

Nie da się powiedzieć jednym zdaniem jakiego spoiwa i jakiej temperatury użyć...
Poszukaj sobie płytek testowych i spróbuj przylutować tranzystor...
Co do tranzystorów... mosfety z dużymi polami na radiator bywają lutowanie próżniowo... czasem wyżej wymienione sprzęty mogą posłużyć jedynie do zdewastowania płyty.
Na koniec.
Najważniejszym elementem przy pracach z płytami głównymi komputerów jest schemat i dokumentacja, ewentualnie pdf układów np . KBC, przetwornice, interfejsy komunikacyjne...
Samo mam "hotair" i cynę to zdecydowanie za mało.
carolbe
Młodszy majsterkowicz

Post autor: carolbe » 28 sty 2020, 16:12

Witam ponownie.

MrLewerence zapewne masz rację chociaż mi chodzi po prostu o przelutowanie i nic więcej. Nie potrzebuje oscyloskopu czy multimetru. Przelutuję spróbuję włączyć jeśli zadziała to dobrze jeśli nie to wyrzucę. Topniki, pasty, kapton, isopropanol i inne rzeczy potrzebne do lutowania poza preheatem czy stacją z podczerwienią posiadam więc jakoś to może się uda. Jeśli nie zrobię jak pisałem wyżej po prostu chcę spróbować.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 28 sty 2020, 16:47

Jeśli Ci nie zależy na płycie, hotairem powinieneś dać radę. Osobiście dałbym sporo topnika, zabezpieczył wcześniej złączki plastikowe taśmą kaptonową i próbował podgrzewać.
Chociaż, przy takiej odległości, złączkę na górze drugiego zdjęcia raczej uszkodzisz (stopi się od temperatury płytki).
Tam są stosunkowo duże pola do nagrzania. Ale próbuj. I pochwal się, jak wyszło.

Po wylutowaniu oczyść pola z resztek cyny, zmyj topnik.
Najłatwiej nowy będzie przylutować na paście lutowniczej.
To, co piszę, to moje zdanie. Możliwe, że uszkodzisz płytkę, pourywasz pola lutownicze. Ale jeśli nie zamierzasz oddawać na serwis, spróbuj
carolbe
Młodszy majsterkowicz

Post autor: carolbe » 28 sty 2020, 16:58

Pytałem o serwis w kilku firmach i się po prostu nie opłaca. Nie mam znajomegom który mógłby mi przelutować dlatego postanowiłem spróbować sam biorąc pod uwagę, że płytka może paść całkiem.

W prawie każdej firmie pytałem również nie o naprawę lecz przelutowanie bez żadnej gwarancji, że laptop zacznie działać i uważam, że cena za wysoka ;)

Czy jakiś konkretny topnik ułatwi mi zadanie? :)
MrLewerence
Majsterkowicz

Post autor: MrLewerence » 28 sty 2020, 19:20

Podgrzać cały element hotairem i za pomocą kolby i cyny zlutować wszystkie piny.
Powinno pójść po odessaniu za pomocą plecionki..
Odlutuj kondensatory, bo od hotaira odfruną.. oznacz gdzie który był.
Na 90 procent poleciała przetwornica. Stąd niechęć serwisów, szczególnie jeśli zaniosłeś samą płytę...

Możesz jeszcze spróbować ostrym nożem odciąć nóżki a nawet rozgnieść szczypcami obudowy tych tranzystorów...
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: