Pomoc z czujnikiem ruchu

ODPOWIEDZ
Bboy
Młodszy majsterkowicz

Pomoc z czujnikiem ruchu

Post autor: Bboy » 30 mar 2013, 10:03

Witam,
zacznę od początku. Moim hobby jest ASG i w chwilach napływu ogromnej weny również majsterkowanie (ale znacznie mniej niż ASG). Jakiś czas temu natrafiłem na stronę majsterkowo.pl i bardzo mi się spodobały pomysły na różne ciekawe rzeczy. Mam nawet zbudowaną lampkę na USB zbudowaną sposobem z tego bloga. Ale ostatnio natrafiłem na mały problem. Otóż do swojego pierwszego hobby chciałem wykonać z odświeżacza powietrza z czujnikiem ruchu małą minę, która będzie wystrzeliwać kulki (oczywiście z niegroźnym skutkiem) po tym jak ktoś ją minie. I po wielu próbach jednak nie udało mi się tego skonstruować. Mianowicie próbowałem małymi krokami, czyli poprzez podpięcie pod zasilanie (5V z USB) chciałem wywołać reakcję, która by zapaliła zwykłego LED'a. No i się nie udało. I tu pojawia się moje pytanie, czy jest możliwość wykonania takiej "miny" prostą metodą, tj. kabelek z kabelkiem, bez jakiegokolwiek programowania itp. Bo z tym to już u mnie problem i podejrzewam, że byłyby to zbyt duże koszty bym mógł takie coś zrobić. Tak więc, jeśli byłby ktoś tak życzliwy i jakoś pomógł w rozwiązaniu tej sprawy byłbym ogromnie wdzięczny.

pozdrawiam,
Mateusz

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

gaveen
Młodszy majsterkowicz

Re: Pomoc z czujnikiem ruchu

Post autor: gaveen » 30 mar 2013, 12:03

A ta mina ma strzelać kulką ?
Nie wiem czyt dobrze rozumiem, ale wyobrażam sobie to tak że ktoś idąc ścieżką dostaje nagle strzał w nogę?
Bo jeśli coś takiego miał byś zrobić to najprościej czujnik ruchy (może to być nawet takie coś jak w bramach, dioda i fotodioda-detektor przejścia) który dawał by sygnał na... no i teraz Ty musisz się wypowiedzieć z czego by to miało strzelać. Wiem że są pistolety elektryczne do ASG, więc można taki użyć i sygnał z detektora dajesz na włącznik (spust).
A jako detektor można zastosować Twój odświeżacz.
Także bez programowania da się.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 30 mar 2013, 13:26

Poszukaj na jutubie jak działają claymory asg. Zamiast odciągów należało by użyć serwo lub solenoidu do zwalniania zaczepu sprężyny. Nie bawił bym się w analogowe układy, na mikrokontrolerze będzie szybciej. Czujnik pewnie będziesz mógł zastosować, tylko trzeba by go obejrzeć i sprawdzić na jakiej zasadzie działa (odbiciowy, piroelektryczny; ja nie wiem). Dopiero po sprawdzeniu czujnika można by projektować jakiś układ.
Bboy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Bboy » 30 mar 2013, 16:28

Właśnie miałem na myśli coś w stylu tego Claymore'a. Z tym, że uruchamiałby się on po tym jak ktoś minie strumień czujnika. Nie chce nic skomplikowanego, bo chciałbym zrobić około 3 szt takiej miny.
Wg mojego internetu ten czujnik to czujnik PIR, czyli ten co reaguje na ruch (odbiera zmiany ciepła). Tylko czy taki czujnik odbierze ruch jak ktoś będzie szedł pozawijany w sprzęt na sobie.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 30 mar 2013, 18:01

Wiem o co Ci chodzi, ale dla formalności powiem: Czujka PIR (piroelektryczna) pracująca w podczerwieni (Passive Infra-Red) nie wysyła żadnego strumienia a jedynie reaguje na zmianę natężenia dalekiej podczerwieni emitowanej przez człowieka/zwierzę jako ciepło. Nie ma obaw, zareaguje na oszpejowanego asgowca.
Czujnik odbiciowy też, pośrednio, reaguje na ruch a właściwie na zmianę obecności przedmiotu przed czujnikiem. I to jest czujka aktywna, rzeczywiście wysyłająca światło, najczęściej w paśmie 850-1000nm.
Bboy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Bboy » 30 mar 2013, 18:17

No i gitara. Teraz tylko jak podłączyć właśnie to wszystko do siebie, bym mógł mieć jakiś kabelek wyjściowy, który wywoła reakcje jak w tym Claymorze. Chodzi mi jak podłączyć taki czujnik z zasilaniem i wyjściem na jakiś silniczek lub czemuś podobnego.
Wybaczcie, że takie pytania zajmuje ale nie mam na to pomysłu i dlatego pytam Was.

cube, jesteś w stanie mi jakoś z tym poradzić, jak to podłączyć?
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 30 mar 2013, 23:15

Na odległość to niewiele mogę. Nie pokazałeś kontrukcji miny, mechanizmu zwalniacza, nie wiem jakim warsztatem dysponujesz. Czujką pir też się nigdy nie bawiłem, chociaż to akurat najmniejszy problem, bo na pewno datasheety są w internecie.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: