Inteligentny dom

Problemy z realizacją projektów prezentowanych na blogu.
ODPOWIEDZ
maver1ck
Młodszy majsterkowicz

Inteligentny dom

Post autor: maver1ck » 13 sie 2014, 23:02

Hej,
Zafascynował mnie opis inteligentnego domu. I chętnie bym coś podobnego zrobił.

Myślałem o układach na Pro Mini + gniazdkach na pilota z allegro + sterowania za pomocą RPi połączonego z Leonardo jako jednostka centralna.

Na pierwszy rzut oka mam tylko kilka pytań:
- jak najsensowniej zasilać arduino z sieci 230V ? jest coś w miarę gotowego i małego ? Chciałbym mieć podobne moduły podtynkowe jak te do gniazdek (może po prostu należy wymontować elektronikę z gniazdek)
- jaka przetwornica z 5V na 3,3V ?
- co z komunikacją - zrobić wszystko na 433Mhz bo gniazdka, czy bawić się w 2,4Ghz ? Nie mam możliwości ciągnięcia kabli.

Pozdrawiam,
Maciek

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Dariusz65
Młodszy majsterkowicz

Re: Inteligentny dom

Post autor: Dariusz65 » 3 lis 2015, 09:40

Ja trochę czytałem na ten temat, ale sam raczej nie podjąłbym się wykonania takiej instalacji. Na razie zamówiłem jedynie inteligentne rolety Bubendorff z ruchomymi piórami. Widziałem takie we Francji i myślałem, że w Polsce takich nie ma, ale udało mi się znaleźć jedynego dystrybutora tych rolet w naszym kraju - Inteligentny Budynek. Nie ukrywam, że trochę czasu i zaangażowania to ode mnie wymagało, ale bylo warto, bo te rolety są absolutnie wyjątkowe. Nawet Paweł Zagumny juz z nich korzysta.
Bob2462
Majsterkowicz

Post autor: Bob2462 » 29 mar 2016, 19:34

Nie musisz wyjmować elektroniki z gniazdek. Wystarczy że będą kontrolowane przez radio. Kupujesz wtedy nadajnik z pasującą częstotliwością i modulacją sygnału ( większość działa na AM ale czasami jest też FM), sprawdzasz w internecie kody sterujące, podłączasz arduino do nadajnika i transmitując te kody, sterujesz gniazdkami. Proste !

Jeśli chcesz wykorzystać Raspberry pi jako centralkę sterującą to nie musisz nawet korzystać z leonardo. RPI ma wyprowadzenia cyfrowe. Wystarczy podpiąć nadajnik pod któryś z nich. Ewentualnie przez konwerter poziomów logicznych jeśli pracuje na logice 5V. ( raspberr pi ma 3.3V). I gotowe. Możesz dalej obniżać koszty zastępując raspberry pi jakąś tanią płytką arduino połączoną z modułem Wifi lub ethernet. Ale jak chcesz implementować coś więcej niż prostą stronę do sterowania tym wszystkim to lepiej jednak skorzystać z RPI.
Deletor
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Deletor » 20 cze 2016, 16:43

Koszta przy takich projektach nie istnieją. Jeden zrobi coś za tysiąc drugi za 10. Zależy co chcesz mieć.
Najlepiej takie projekty robić w fazie budowania domów, nie ma wtedy problemu z ciągnięciem okablowania. Bezprzewodowo też się da tylko po co?
Sam się interesowałem tematem ale wiązało by się to z generalnym remontem całego domu. A to bez instalacji koszta w tysiącach. Puszki w gniazdkach zazwyczaj są płytkie więc trzeba by powiększać a ciężko to zrobić nie uszkadzając ściany.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
beania148
Młodszy majsterkowicz

Post autor: beania148 » 16 wrz 2016, 10:13

Ja też mam inteligentny dom i mogę powiedzieć, że jest to na pewno udana inwestycja. Mamy bezprzewodowy system sterowania [spam] który naprawdę działa. Dzięki temu nie muszę się już martwić, że gdzieś zapomniałam wyłączyć światła i będzie się świeciło dopóki nie wrócę do domu. Mąż mnie namówił na takie rozwiązanie i miał rację. A ten system [spam] bardzo dobrze się sprawdza.
W tym temacie nie podajemy gotowych rozwiązań i gotowych systemów.
Możesz podać cenę końcową systemu od Eaton?
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2016, 13:49 przez MrLewerence, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
scope
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: scope » 20 wrz 2016, 08:45

Te inteligentne domy niekoniecznie są tak dobrą inwestycją. Może wiele takich rozwiązań to naprawdę wygodne sprawy, ale osobiście nie mam przekonania do nich. I nie jestem też przekonany do tych "oszczędności".
Awatar użytkownika
ethanak
Złota rączka
Kontakt:

Post autor: ethanak » 20 wrz 2016, 15:06

s/kilowat/kilowatogodzina/
Poza tym zgadzam się - tzw. "inteligentny dom" to po prostu taki większy gadget. Nie wiem, po kiego grzyba potrzebne by mi było np. sterowanie światłem w pokoju z telefonu... ani to wygodne, ani żadnego praktycznego zastosowania poza pokazaniem znajomym "patrzajta jakom mom automatykie" nie widzę.
Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie.
To jest ewidentna bezczelność!
Awatar użytkownika
ethanak
Złota rączka
Kontakt:

Post autor: ethanak » 20 wrz 2016, 15:20

No nie wiem... Zanim bym na telefonie doklikał się do aplikacji "sterowanie światłem" a potem do właściwej żarówki, to pewnie bym już spał albo się wku^Wzdenerwował, wstał i to światło wyłączył.
Może ja jestem nietypowy, ale ja mam po prostu drugi zestaw wyłączników umieszczony tam, gdzie sięgam bez wstawania.
Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie.
To jest ewidentna bezczelność!
mariusz81
Młodszy majsterkowicz

Post autor: mariusz81 » 26 wrz 2016, 23:05

Inteligentne systemy znacznie ułatwiają życie. Ja mam instalacje do sterowania światłem od firmy SPAM jestem z niej bardzo zadowolony.
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2016, 00:50 przez MrLewerence, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Spam
007kondi
Młodszy majsterkowicz

Post autor: 007kondi » 31 paź 2016, 16:13

Jest nowy SPAM. System oparty jest na protokole SPAM, więc jest bezprzewodowy i nie trzeba kłuć ścian. W ofercie jest automatyka domowa, bezpieczeństwo i dodatkowo SPAM rozrywka- przeglądarka internetowa, przechowalnia danych i sporo więcej. SPAM SPAM ma jeszcze Z-Simple, które jest nieco skromniejszą wersją, a jeśli chodzi tylko o automatykę, to jest też SPAM, mały i wygodny USB Stick. Do wszystkich kontrolerów SPAM można dołączyć SPAM. Pilot wielofunkcyjny- jak dla mnie genialne rozwiązanie, bo funkcji ma wiele, w tym m.in. słuchawka telefonu! Wszystkie kontrolery bazują na SPAM moim zdaniem aplikacji stworzonej wreszcie z myślą o wszystkich użytkownikach- nie tylko informatykach!

Jeszcze jeden wpis zawierający spam, temat wyleci do kosza.
Ostrzeżenie!!!

Osoby poniżej 5 postów na forum mają chwilowo zakaz na pisanie w tym temacie. Każdy wpis osoby z mniej niż 10 postami na forum, lub wpis zawierający link zewnętrzny skutkuje ostrzeżeniem.

Osoby zainteresowane współpracą i reklamą na majsterkowo.pl zapraszam do kontaktu z administratorem. Dane kontaktowe są tutaj: LINK
Ostatnio zmieniony 31 paź 2016, 19:49 przez MrLewerence, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: SPAM
007kondi
Młodszy majsterkowicz

Post autor: 007kondi » 7 gru 2016, 12:55

SPAM, blokada stała.
Awatar użytkownika
edef
Młodszy majsterkowicz

Post autor: edef » 26 cze 2019, 23:48

Weź pod uwagę, że taki dom jest bardzo wrażliwy na wszystkie zaniki zasilania, przepięcia w sieci, skoki mocy, itd.
Do tego musisz pomyśleć o zasilaniu awaryjnym takiej ilości elektroniki.
Dla mnie nie ma to sensu ekonomicznego, ale jeżeli ktoś lubi, to ciekawy gadżet.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: