Zasilacz ATX zwarcie

Problemy z realizacją projektów prezentowanych na blogu.
ODPOWIEDZ
cibor
Młodszy majsterkowicz

Zasilacz ATX zwarcie

Post autor: cibor » 16 lis 2013, 23:15

Cześć. Postanowiłem zbudować sobie zasilacz warsztatowy. Przeczytałem ładnie artykuł i zabrałem się do roboty. Wszystko połączyłem wg zaleceń (przynajmniej tak mi się wydaje), ale przy próbie włączenia zasilacza wywala mi bezpiecznik. Włączam tylko fabryczny włącznik, ten który dorobiłem jest w pozycji 0. W pinie 11 mam tylko kabelek pomarańczowy (żadnego brązowego), więc nic nie zwierałem. Nie mam też podłączonych jeszcze diod, ale to chyba nie problem? Poniżej zamieszczam zdjęcia jak to wygląda w tej chwili. Może ktoś ma jakiś pomysł co pokręciłem?

Zdjęcia niestety w takiej formie (niby linków), bo nie mogę jako nowy użytkownik dodawać ich normalnie.

imageshack.us/photo/my-images/845/ikv1.jpg/
imageshack.us/photo/my-images/585/vvjs.jpg/
imageshack.us/photo/my-images/34/69mf.JPG/

pozdrawiam ;)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Re: Zasilacz ATX zwarcie

Post autor: donau » 17 lis 2013, 00:18

Jezeli wczesniej zasilacz napewno był sprawny to musisz gdzies miec zwarcie. Sprawdz czy masz dobrze zaizolowane przewody oraz jesli wierciłes jakies otwory to czy nie masz opiłek jakis pod płytka PCB.
Sprawdz dokładnie czy w kostce do zadnego pinu nie szły dwa przewody. Nie koniecznie w pinie 11;) ALe to i tak nie powinno powodowac wywalenia bezpiecznikow.
Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: djbuh » 17 lis 2013, 01:03

MrLewerence pisze:Ja na tych zdjęciach nic nie widzę. No może niewiele, ale w tej plątaninie kabli nie trudno o zwarcie.
Który bezpiecznik przepala się? Jakiej mocy ten bezpiecznik.
Co to za zasilacz? dlaczego szukasz brązowej żyły?
Dlaczego nie używasz zabezpieczenia zasilacza w postaci żarówki w szeregu z zasilaniem sieciowym?

Dlaczego nie dajesz obciążenia na wyjściu zasilacza?
Mimo że to ma być zasilacz warsztatowy, a jesteś na etapie jego "budowy" trzeba przyjąć że wszelkie włączanie zasilania, zasilacza
- to są "beta-testy", a do testowania tego typu zasilacza potrzebne są minimalne zabezpieczenia.
Chyba, że nie szkoda Ci go uwalić co już się prawdopodobnie stało.
Bezpiecznik nie ma określonej mocy znamionowej tylko prąd. Brązowa żyła jest to tzw. "+3,3V Sense" i musi być zwarty do linii +3,3V. Bez tego zasilacz zachowuje się jak uszkodzony, tzn. albo nie startuje albo wyłącza się pod minimalnym obciążeniem. Żarówka w szereg z zasilaczem może się przydać. Obciążenie zasilacza to w większości wypadków mit, powtarzany bezmyślnie. Zobacz tutaj: http://www.pavouk.org/hw/atxps.png Jest to pierwszy lepszy schemat zasilacza ATX znaleziony pod hasłem "atx diagram". Czyżby to coś na wyjściu nie przypominało rezystora?

Podłącz tę żarówkę i sprawdź czy nie ma zwarć od spodu płytki zasilacza oraz w tym gąszczu przewodów. Zresztą jeżeli byłaby to wina zwarcia na wyjściu to zasilacz po prostu by się wyłączył (o ile ma zabezpieczenie, a powinien mieć).
Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: djbuh » 17 lis 2013, 02:53

MrLewerence pisze:Rezystor na wyjściu ma zupełnie inne zadanie.

Co do pinu 11 i zwieraniem go z 3,3V - zdurniałem. "O czym ty do mnie rozmawiasz".

Północ minęła, a ja siedzę z 5 zasilaczami ATX na kolanach i za skarby świata - totalna bzdura - nie widzę sensu w zwieraniu czegoś co jest na samym początku zwarte...
Wytłumacz mi jakie zadanie, bo może jestem niedoinformowany. Widocznie mało zasilaczy widziałeś, polecam się zapoznać: http://en.wikipedia.org/wiki/ATX#Power_supply
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 17 lis 2013, 04:07

MrLewerence pisze:Moc bezpiecznika a prąd nie zagryzajmy się na tym. To nie to forum...

Najważniejsze informacje przy naprawie zasilaczy ATX.
Po wyglądzie przepalonego bezpiecznika można stwierdzić stopień uszkodzenia
- bezpiecznik przepalony tak że widać w szklanej bańce przerwany drut - wymienić na nowy
- bezpiecznik eksplodował na bańce szklanej widać ciemny lub ma metaliczny kolor - wystąpiło maksymalne zwarcie
należy zlokalizować miejsce występowania zwarcia.

Przy naprawie zasilaczy należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na duże napięcia zasilające.
Po naprawie zasilacza włączyć zasilacz do sieci energetycznej szeregowo poprzez żarówkę 200W/230V.
I obciążyć na linii 5V żarówką samochodową 12V/21W.
Jeśli próba odpalenia przebiegła pomyślnie zmierz napięcia wyjściowe, jeśli wszystko OK zasilacz można montować do komputera.
Rezystor na wyjściu ma zupełnie inne zadanie.

Co do pinu 11 i zwieraniem go z 3,3V - zdurniałem. "O czym ty do mnie rozmawiasz".

Północ minęła, a ja siedzę z 5 zasilaczami ATX na kolanach i za skarby świata - totalna bzdura - nie widzę sensu w zwieraniu czegoś co jest na samym początku zwarte...
Sa zwarte ale po odcięciu kostki juz nie sa tak:)
Załączam zdjęcia dla "idiotów"

ZDJĘCIA - http://pokazywarka.pl/swlc8f/
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 17 lis 2013, 05:21

donau pisze:Sa zwarte ale po odcięciu kostki juz nie sa tak:)
Po odcięciu wtyczki :)

Rezystor na lini 5V to nie żaden wymysł. U siebie dałem jeszcze jakiś 2-watowy na lini 3,3V
Potrzebują go głównie starsze konstrukcje, zasilacze produkowane według najnowszego standardu ATX są przystosowane do małych obciążeń na 5V i 3,3V ale i tak danie małego obciążenia daje nam stabilniejsze napięcia.
Wyjątkiem są zasilacze które wykorzystują 12V do otrzymania 5V i 3,3V, tym zasilaczom wszystko jedno.
W niektórych były montowane fabrycznie rezystory np. modecom fell 350W i tam był o ile dobrze pamiętam 15 Om tylko tak fatalnie umieszczony że powodował kompletne wysuszenie połowy kondensatorów po stronie wtórnej zasilacza.

Co do zasilacza autora wątku,
Możliwe według mnie opcje:
Zwarcie na pcb, od opiłków metalu, od np śrubki która gdzieś wpadła.
Uszkodzone tranzystory.
Przebicie na podkładce izolującej tranzystor od radiatora.
Uszkodzony transformator.
Uszkodzenie kondensatora które spowodowało zwarcie okładzin (raczej rzadki przypadek ale miałem taki jeden a kondensator na pierwszy rzut oka wyglądał na cały)
Lub też jakiegoś mniejszego elementu który np. powoduje pełne stałe otwarcie się tranzystora/ów.

Jak widać opcji multum z racji twojej dość skromnej wiedzy sprawdź czy czasem nie ma zwarcia a jeżeli wszystko będzie wyglądało zewnętrznie dobrze to daj sobie spokój i przeznacz go na "recykling" we własnym warsztacie :)
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 17 lis 2013, 14:39

"a jeśli już to +3.3 V sense jest podciągnięte do 3,3V jeszcze wewnątrz zasilacza."

Przyjrzyj sie jeszcze raz tym zdjecia co dalem.

A zwrotem dla "idotow" nie mialem na celu obrażać tylko łopatologicznie wytłumaczyć.
cibor
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cibor » 17 lis 2013, 22:39

Dzięki za taki odzew :)
Zasilacz być sprawdzany przed tym jak zacząłem w nim dłubać i wszystko było ok.
Na zdjęciach widać to co chciałem pokazać :) zapomniałem wspomnieć, że ta plątanina kabli to do zdjęcia ;P nie leża tak zawsze. Te kable z których zdjąłem izolację a nie są mi potrzebne, są zabezpieczone taśmą. Reszta leży ale to chyba im nie szkodzi? niczego nie dotykają przy włączeniu zasilacza.
Linia +5V jest obciążona rezystorami.
Bezpiecznik F5L 250v taki był fabrycznie i na takie wymieniam.
Co do 2 kabelków, to widać wtyczkę na jednym ze zdjęć i w żadnym pinie nie zwierają się 2 kable.
Sprawdziłem pcb żadnych opiłków i śladów uszkodzonych ścieżek.

Sprawdzę jeszcze to o czym pisał Tomasz
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 17 lis 2013, 23:23

a bezpiecznik jak wygląda?
cibor
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cibor » 17 lis 2013, 23:37

mógłbyś sprecyzować pytanie? :) bo chyba nie do końca czaję :) no jest to bezpiecznik F5L 250V link jest bardzo długi (z google grafika), więc nie będę go tu wklejał, ale jak wpiszesz go w wyszukiwarce to właśnie tak wygląda przed tym jak wybucha :)
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 17 lis 2013, 23:46

"Po wyglądzie przepalonego bezpiecznika można stwierdzić stopień uszkodzenia
- bezpiecznik przepalony tak że widać w szklanej bańce przerwany drut - wymienić na nowy
- bezpiecznik eksplodował na bańce szklanej widać ciemny lub ma metaliczny kolor - wystąpiło maksymalne zwarcie
należy zlokalizować miejsce występowania zwarcia."

O to mi chodziło:) Bo jak wyglada to chyba kazdy wie:P
juniorK23
Majsterkowicz

Post autor: juniorK23 » 17 lis 2013, 23:48

Zwarcia należy szukać po pierwotnej stronie, radiatory nie stykają się z obudową?
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 18 lis 2013, 02:03

MrLewerence pisze: Zasilacz wogóle nie startuje, a my się kłócimy (donau) o brązową żyłę?
Dokładnie

Najpierw musimy dojść do momentu w którym prawidłowo pracuje przetwornica stand-by bo bez tego nic nie będzie działać.

Problem jest gdzieś po stronie pierwotnej zasilacza albo wtórnej przetwornicy stand-by.

Pamiętaj że zasilacz taki(czyli każdy impulsowy) należy podłączać do gniazdka z uziemieniem, jego brak/niesprawność powoduje "śmiecenie" zasilacza w sieci energetycznej i jego obudowa jest pod napięciem względem uziemienia (zazwyczaj 50-80V).
W rzadszych przypadkach pojawia się niestabilna praca, głośne piszczenie przetwornicy.
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 18 lis 2013, 11:52

Panowie, a znacie jakieś czary do odprawienia nad zasilaczem, aby nie piszczał? Gniazda uziemione. Sieje tak wysoką częstotliwością że nie słyszy tego nikt z mojej rodziny, tylko ja. Piszczy podczas pracy, na stand-by jest cicho.
cibor
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cibor » 20 lis 2013, 18:28

daje fotki zasilacza z góry i pcb
co do bezpieczników to pierwszy (fabryczny) jest cały czarny, natomiast dwa kolejne wymienione przeze mnie wybuchły

imageshack.us/photo/my-images/5/jwzv.jpg/
imageshack.us/photo/my-images/713/bypw.jpg/
imageshack.us/photo/my-images/833/14br.jpg/
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 20 lis 2013, 23:16

co to za zasilacz? feel:P
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: