Keypad do Arduino

Zrobiłeś coś fajnego z wykorzystaniem Arduino? Pochwal się tym!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kamiltbg
Majsterkowicz
Kontakt:

Keypad do Arduino

Post autor: kamiltbg » 23 cze 2012, 16:51

Przeglądając blog Nettigo natrafiłem na fajny keypad. W sklepie cena zaporowa (34 złotych, nie mam pojęcia za co), więc postanowiłem zrobić swój na płytce uniwersalnej PDU-21 (kosztuje 2 zł z hakiem). Nie miałem pojęcia jak to połączyć, więc napisałem na facebooku wspomnianego sklepu i o dziwo dostałem schemat płytki drukowanej (klik). Zdecydowanie najtrudniej było rozmieścić elementy na płytce tak, żeby wyglądało to ładnie i nie było dużo prowadzenia ścieżek kabelkami. To będziecie mieć już z głowy :P

Lista niezbędnych elementów:
  • tact switch x5
  • rezystor 10k omów x5
  • płytka PDU-21 (lub inna uniwersalna)
  • kabelki
Jak widać koszt zrobienia takiego keypada zamyka się w 3-4 zł :)
schemat.png
mirror

Szary kolor to rezystory, zielony sygnał, niebieski masa, czerwony +5V, a pomarańczowy tact switche. Miejsce do podłączenia kabelków jest docelowo po lewej stronie. Jak widać w odróżnieniu od oryginału zmieniłem część ścieżek prowadzących od switchy do rezystorów (dla ułatwienia lutowania). Zmiany skutkują tym, że w bibliotece (lub programie) należy zmienić LEFT na RIGHT i odwrotnie.

Płytkę raczej ciężko podłączyć bezpośrednio do płytki stykowej (nie zakładałem takiej możliwości, bo szkoda miejsca). Najlepiej byłoby przylutować goldpiny kątowe, a do tego tasiemka z gniazdem na 3 goldpiny. Niestety takiego nie miałem, więc tasiemka jest przylutowana do płytki i zaklejona silikonem. Po drugiej stronie przylutowałem goldpiny i zabezpieczyłem rurką termokurczliwą. Pewnie dziwi sposób lutowania. Spieszę zatem z wyjaśnieniem. Zależało mi na wyglądzie, więc postanowiłem lutować elementy "pod" płytką. Wrzucam zdjęcia i proszę o nie linczowanie za jakość połączeń, bo korzystam z transformatorówki TOYA za 20 zł z dużym grotem... Gumka jest dlatego, że silikon jeszcze sechł.
DSCF1279.JPG
mirror
DSCF1292.JPG
mirror

Edit: byłbym zapomniał. W pobranej bibliotece NettigoKeypad w pliku NettigoKeypad.cpp należy usunąć linię #include "WProgram.h" lub zastąpić ją #include "Arduino.h" (choć i bez tej linii działa).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2012, 21:18 przez kamiltbg, łącznie zmieniany 2 razy.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Fenclu
Majsterkowicz

Re: Keypad do Arduino

Post autor: Fenclu » 23 cze 2012, 18:12

To jest według mnie kwintesencja Majsterkowa ;) Nie licząc rezystorów i przewodów wychodzi 17 razy taniej. Na 100% zrobię sobie taki keypad, jak już mi przyjdzie Arduino :)
xmoss
Młodszy majsterkowicz

Post autor: xmoss » 10 lis 2012, 15:17

Cześć wszystkim. Od kilku dni próbuje złożyć taki układ i jakoś nie działa. Nie miałem wcześniej doczynienia z elektroniką. Czy byłby ktoś uprzejmy wrzucić schemat wykonany w Fritzing? Może to pozwoli mi lepiej zrozumieć co z czym i dlaczego połączyć. Dzięki ;)
Awatar użytkownika
kamiltbg
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: kamiltbg » 11 lis 2012, 20:11

Ogólnie chodzi o to, żeby w zależności od wciśniętego przycisku prąd był kierowany w odpowiednie miejsce, wtedy do przebycia będzie miał od czterech do zera rezystorów i jak łatwo się domyślić napięcie w każdym z przypadków będzie inne.
To jest chyba ok:
http://i.imgur.com/Nvah3.jpg
Awatar użytkownika
rasqba
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rasqba » 2 gru 2012, 20:12

Mam pytanie odnośnie połączenia przycisku Right i Down, w jednym miejscu ścieżka na schemacie idąca od górnych pinów przycisku Down pokrywa się z zieloną linią przycisku Right. Jak to powinno być w tym miejscu połączone? Czy górne piny Down łączą się z górnymi pinami Right?
Awatar użytkownika
kamiltbg
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: kamiltbg » 2 gru 2012, 23:44

Nie łączą się.
kenko
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kenko » 11 mar 2013, 19:33

Jak tym sterować bezpośrednio?
mi.jozef
Młodszy majsterkowicz

Post autor: mi.jozef » 4 maja 2013, 16:26

Witam. Mam takie pytanie, a mianowicie zrobiłem sobie KeyPad'a. Gdy podłącze + i - w ten sposob:

pics.tinypic.pl/i/00378/5vaja09xsu2l.jpg (prosze wkleic do przegladarki)

to wartosci w serial monitorze pokazuja mi sie nastepująco, gdy wciskam guziki:

LEFT: 254
DOWN: 510
UP: 1023
RIGHT: 339
SELECT: 203
a gdy nie naciskam nic to wyskakuje '0'.

A gdy zamienie + i - ze sobą

pics.tinypic.pl/i/00378/n36iulp86jdh.jpg (prosze wkleic do przegladarki)

to wartości sa takie:

LEFT: 768
DOWN: 512
UP: 0
RIGHT: 682
SELECT: 819
a gdy nie naciskam nic to wyskakuje '1023'.

Wiec jak ma byc podłączone, tak jak na linku pierwszym czy drugim? Chyba, ze wgl wszystko zle podłączyłem? :D

Kod Programu

Kod: Zaznacz cały

int buttonPin = 0;
int buttonValue;

void setup()
{
  Serial.begin(9600);

}
void loop()
{
  buttonValue = analogRead(buttonPin);
  Serial.println(buttonValue);

delay(3000);

}
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kamiltbg
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: kamiltbg » 10 cze 2013, 12:12

To bez znaczenia, bo można sobie zmienić wartości w bibliotece. Zresztą sama biblioteka też nie jest potrzebna, bo można sterować bezpośrednio wartościami. Moje podłączenie to była tylko sugestia, żeby zrobić to najtaniej i najprościej na tej płytce.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: