Mega 2560 + TFT 1.8" + SDCARD

Zbiór tutoriali związanych z Arduino.
ODPOWIEDZ
zebacz
Młodszy majsterkowicz

Mega 2560 + TFT 1.8" + SDCARD

Post autor: zebacz » 8 lut 2014, 17:53

Witam

Dostałem w tym tygodniu wyświetlacz 1.8 " wraz z czytnikiem kard SD znanej chińskiej firmy CSF (Chinese Shit Factory).
Poświęciłem część soboty na uruchomienie w/w wyświetlacza wraz z moim Arduino Mega 2560 (w zasadzie to Funduino Mega 2560). Wyświetlacz oczywiście kupiony na eBayu ( 1.8 inch 1.8" TFT LCD Display module ST7735S 128x160 ) za magiczną kwotę US $5,85 jak się okazało lekko inny niż oryginalny propagowany przez społeczność Arduino.
Po długich i ciężkich bojach udało mi się uruchomić nie tylko sam wyświetlacz TFT ale także zapis i odczyt z karty SD.
Obecnie po wykonaniu połączeń wg załączonego schematu można śmiało korzystać z przykładów zarówno biblioteki SD jak również TFT z zastrzeżeniem że w przykładach należy przedefiniować pin cs karty SD przeważnie z portu 4 na 53 oraz reset bo szkoda kolejnego portu z 8 na 0 ;-) !!!

Poniżej definicja pinów w kilku standardowych przykładach z Arduino 1.5.5r2

TFTBitmapLogo (TFT--->Arduino)

#define sd_cs 53
#define lcd_cs 10
#define dc 9
#define rst 0

TFTDisplayText (TFT--->Arduino)

#define cs 10
#define dc 9
#define rst 0

TFTColorPicker (TFT--->Arduino)
#define cs 10
#define dc 9
#define rst 0

Datalogger (SD)

zmieniamy linie:

const int chipSelect = 53;

ReadWrite (SD)

zmieniamy linie:

if (!SD.begin(53)

CardInfo (SD)

zmieniamy linie:

const int chipSelect = 53;

Przy okazji UWAGA !!! - w moim przypadku korzystam z karty SD (nie SDHC!) o pojemności 2 GB - karta nie była widoczna dopóki nie sformatowałem jej programem formatter_4 ze strony sdcard . org program
Na sieci często pojawiają się informacje że karty SD bywają kapryśne przy współpracy z Arduino.

Dla jasności zamieszczam powiększenie w pliku pdf.

pozdr.
zebacz

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! errata !!!!!!!!!!!!!!!!

Okazało się że jest problem bo przy odczycie z karty SD na wyświetlaczu TFT pojawiają sie zakłócenia.
Skorzystałem z porad pana Jarzębskiego ( w w w. jarzebski .pl /arduino /komponenty /wyswietlacz-tft-hy-1-8-spi.html # prettyphoto [pp_gal]/3/ zainwestowałem 2 zł w bufor HEF 4050BP i obraz jak kryształ.

Poprawione schematy podmieniam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: