Mega 2560 + ArduinoISP + Arduino Pro Mini

Zbiór tutoriali związanych z Arduino.
ODPOWIEDZ
zebacz
Młodszy majsterkowicz

Mega 2560 + ArduinoISP + Arduino Pro Mini

Post autor: zebacz » 14 lut 2014, 01:02

Witam

Dzisiejszy odcinek poświęcimy przeniesieniu projektu z dużego Arduino Mega 2560 na wersję zminiaturyzowaną Arduino Pro Mini.
Po dogłębnych poszukiwaniach możliwości zaprogramowania świeżo otrzymanych Arduino Pro Mini doszedłem do wniosku że jest to możliwe bez użycia dodatkowych programatorów a jedynie przy wykorzystaniu mojego Mega 2560 oraz programu ArduinoISP (standardowo wbudowany w środowisko Arduino IDE od którejśtam wersji).

Nadmienię że poniższy schemat połączeń umożliwia:

- wgranie bootloadera do Arduino Pro Mini,
- wgranie własnego programu do Arduino Pro Mini.

Zaczynamy:

Wgrywanie bootloadera (Burning Bootloader for Arduino Pro Mini)

1) Podłączamy Mega 2560 do komputera i wgrywamy do niego ArduinoISP (Plik --> Przykłady --> ArduinoISP
2) odłączamy USB
3) wykonujemy połączenia wg. załączonego schematu (ddatkowy kondensator jest bardzo ważny !! - ja użyłem 1500 mikroF bo taki miałem pod ręką)
4) podłączamy USB (na Pro Mini powinny zapalić się LED'y)
5) w Arduino IDE:
- wybieramy typ płytki do programowania (Narzędzia --> Płyta --> Arduino Pro or Pro Mini)
- wybieramy typ procesora (Narzędzia --> Procesor --> ATMega328 5V 16 MHz) (innego nie próbowałem!)
- wybieramy programator (Narzędzia --> Programator --> Arduino as ISP.
- wypalamy bootloader (Narzędzia --> Wypal bootloader)

Patrzymy jak ładnie mrugają diody na obu Arduino ;-)

Wgrywanie własnego programu (Upload sketch for Arduino Pro Mini)

1) Podłączamy Mega 2560 do komputera i wgrywamy do niego ArduinoISP (Plik --> Przykłady --> ArduinoISP
2) odłączamy USB
3) wykonujemy połączenia wg. załączonego schematu (ddatkowy kondensator jest bardzo ważny !! - ja użyłem 1500 mikroF bo taki miałem pod ręką)
4) podłączamy USB (na Pro Mini powinny zapalić się LED'y)
5) w Arduino IDE:
- wybieramy typ płytki do programowania (Narzędzia --> Płyta --> Arduino Pro or Pro Mini)
- wybieramy typ procesora (Narzędzia --> Procesor --> ATMega328 5V 16 MHz) (innego nie próbowałem!)
- wybieramy programator (Plik --> Wgraj używając programatora).

Oczywiście jeśli ktoś pisał program na Mega 2560 to powinien pamiętać o naniesieniu stosownych poprawek w numeracjach wejść inaczej program może nie działać prawidłowo na Arduino Pro Mini.

Na koniec mała dygresja dotycząca bootloadera - na necie można doczytać że nie jest on konieczny do poprawnej pracy własnego programu i podobno w momencie wgrywania jest on zamazywany przez program - osobiście nie testowałem. Zachowałem kolejność bootloader --> program i wszystko działa, jak ktoś ma czas i chęci może zweryfikować.

Gotowe ;-)

pozdr.
zebacz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
hyena
Młodszy majsterkowicz

Re: Mega 2560 + ArduinoISP + Arduino Pro Mini

Post autor: hyena » 22 lut 2014, 00:50

Mega jest na pewno mniej popularne od UNO, znalazłem taką świetną insturkcję jak zaprogramować bez problemu mini-pro w bardzo prosty sposób. http://www.youtube.com/watch?v=AXYhe07aG2c warte uwagi i wypróbowane.
piastek1991
Młodszy majsterkowicz

Post autor: piastek1991 » 18 kwie 2014, 19:54

Witam próbuje zaprogramować arduino mini pro jednak otrzymuje błąd "avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00" próbowałem zaprogramować przy użyciu Arduino Mega 2560 oraz programatorem TTL opartym na układzie PL2303 jednak cały czas otrzymuje powyższy błąd przy próbie wgrania programu , w trakcie wygrywania Bootloadera nie występują problemy. Dodam iż w układzie cały czas mruga dioda co sekundę tak jak był by wgrany przykładowy program blik ( próbowałem go wgrywać na początku).
Może ktoś ma jakiś pomysł?
Arturr300
Starszy majsterkowicz

Post autor: Arturr300 » 18 kwie 2014, 22:54

Wybrałeś dobrą płytkę?
Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Re: Odp: Mega 2560 + ArduinoISP + Arduino Pro Mini

Post autor: v-cu » 19 kwie 2014, 14:15

piastek1991 pisze:Witam próbuje zaprogramować arduino mini pro jednak otrzymuje błąd "avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00" próbowałem zaprogramować przy użyciu Arduino Mega 2560 oraz programatorem TTL opartym na układzie PL2303 jednak cały czas otrzymuje powyższy błąd przy próbie wgrania programu , w trakcie wygrywania Bootloadera nie występują problemy. Dodam iż w układzie cały czas mruga dioda co sekundę tak jak był by wgrany przykładowy program blik ( próbowałem go wgrywać na początku).
Może ktoś ma jakiś pomysł?

A czy podczas wgrywania na płytkę programu klikasz reset w odpowiednim momencie?

http://youtube.com/?gl=PL&hl=pl#/watch?v=oYbFhHUVXbU
Pozdrawiam
piastek1991
Młodszy majsterkowicz

Post autor: piastek1991 » 20 kwie 2014, 13:11

Tak od tego sposobu zaczynałem jednak też nie pomógł, próby robiłem na trzech różnych komputerach na każdym ten sam błąd. Podłączenie bezpośrednio do Megi nie wymaga ręcznego resetu arduino samo go wykonuje ? Czy wgranie blootloadera powoduję usunięcie starego programu bo u mnie po wgraniu go dioda ciągle mruga więc raczej nie jest to wina układu. Nie mam już pomysły na rozwiązanie tego problemu.
Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Re: Odp: Mega 2560 + ArduinoISP + Arduino Pro Mini

Post autor: v-cu » 20 kwie 2014, 13:40

Dioda miga co sekunde bo orginalnie jest wgrany taki program. No to spytam jeszcze, przy wgrywaniu przez przejściówkę ttl masz wybrany dobry port szeregowy? Oraz jaką płytke masz wybraną 3.3V ,5V? Z atmegą 328 albo 168?

PS
Bootloader wypala się tylko raz także ponowne wypalenie nic nie robi.
piastek1991
Młodszy majsterkowicz

Post autor: piastek1991 » 20 kwie 2014, 15:06

16MHz 5V atmega328p. Podłączenie dobre jest bo próbowałem na wszystkie sposoby już chyba oraz sprawdzałem, port taki sam jak wyświetlony przez menadżer urządzeń.
piastek1991
Młodszy majsterkowicz

Post autor: piastek1991 » 20 kwie 2014, 16:03

Problem rozwiązał się sam niestety nie wiem co było nie tak. Po kilku próbach i przeinstalowaniu programu udało się dwa razy wgrać problem. Dziękuję za uwagę.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: