Arduino dla początkującego

Zbiór tutoriali związanych z Arduino.
ODPOWIEDZ
sztapl
Majsterkowicz

Arduino dla początkującego

Post autor: sztapl » 24 lut 2015, 00:40

Doszedłem do wniosku że nigdzie nie ma nic dla naprawdę początkującego. Przejrzałem "cały" internet i prawie wszystkie info dla początkujących to jak podłączyć diodę do pinu 13 żeby sobie wesoło mrugała. Może ktoś z bardziej zaawansowanych użytkowników może dać praktyczne wskazówki, i/lub (tu mam zgryz) linki do stron dla początkujących.

Ja znalazłem fajną stronkę ale po angielsku:

https://www.adafruit.com/
Ostatnio zmieniony 24 lut 2015, 23:53 przez sztapl, łącznie zmieniany 1 raz.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

sztapl
Majsterkowicz

Re: Arduino dla poczontkującego

Post autor: sztapl » 24 lut 2015, 19:53

Jak szukałem info o arduino to przede wszystkim znajdowałem odnośniki do majsterkowo. Za 3 tygodnie dostane moje Arduino i graty do niego. Przez ten czas nauka. Potem mam nadzieję że macie tu dużo cierpliwości do świeżaków...
mgreta36
Majsterkowicz

Re: Arduino dla poczontkującego

Post autor: mgreta36 » 24 lut 2015, 23:26

...i radzę "poczontkujący" przyszły programisto-majsterkowiczu używać słownika lub tłumacza... Bo zapowiada się ciekawie...
Dancing_Robot
Majsterkowicz

Re: Arduino dla początkującego

Post autor: Dancing_Robot » 1 mar 2015, 19:27

mgreta36 ja bym tak od razu nie wrzucał go do wora debili, bo ortografia...
Też mi się 2 czy 3 razy zdarzyło napisać życie przez "rz" czy początkujący przez "on"...
Z pośpiechu czy zmęczenia różne błędy wyskakują...
I tak, wiem, że stary post.

Dołączam do grona majsterkowiczów :)
Zamówiłem sobie wszystko co będzie mi niedługo potrzebne dla Arduino.
Stworzę swojego pierwszego pseudo-robota (w sumie zabawkę, która tylko jeździ) + twór, który będzie umożliwiał kontrolę nad nią poprzez PC.
Zapowiada się lovely :D
sztapl
Majsterkowicz

Post autor: sztapl » 1 mar 2015, 20:33

Może post stary ale ja obserwuje czy nie ma nowych wiadomości . Ja czekam na części do Arduino i na same Arduino. Płytek kupiłem 5 i od cholery gratów do niego.

Każda informacja która się przyda początkującemu będzie mile widziana. Z góry dziękuję.
Dancing_Robot
Majsterkowicz

Post autor: Dancing_Robot » 1 mar 2015, 23:24

Również czekam na części i książki.
Jakbym sam coś wiedział to bym podpowiedział :D
Dancing_Robot
Majsterkowicz

Post autor: Dancing_Robot » 3 mar 2015, 22:19

Do mnie Arduino już doszło.
Jutro książki i klon do testów.

A tak w ogóle to do czego w końcu są te shieldy ?
Awatar użytkownika
macin
Majsterkowicz

Post autor: macin » 3 mar 2015, 22:45

Dancing_Robot pisze:A tak w ogóle to do czego w końcu są te shieldy ?
Są po to żebyś nie musiał wszystkiego łączyć za każdym razem przewodami. Po prostu składasz z tych "shieldów" tzw. kanapkę.
Awatar użytkownika
menhiLs
Majsterkowicz

Post autor: menhiLs » 3 mar 2015, 23:57

Tak jak kolega wyżej, shieldy są dla początkujących, do nauki, zabawy. Można szybko modyfikować itp. Podpinasz, ładujesz kod i działa
sztapl
Majsterkowicz

Post autor: sztapl » 4 mar 2015, 00:18

menhiLs pisze:Tak jak kolega wyżej, shieldy są dla początkujących, do nauki, zabawy. Można szybko modyfikować itp. Podpinasz, ładujesz kod i działa
Może moje ambicje przerastają moje możliwości ale to brzmi jak przepis na zupkę z proszku. A nie o to mi chodzi w majsterkowaniu. Co za sztuka kupić gotowy kit składający się z 4 i części złożyć do kupy a potem świrować w pracy co to nie ja.
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 4 mar 2015, 01:19

To chyba kolego pomyliłeś się już na początku, przecież o to chodzi w arduino. Sama płytka arduino jest przygotowana po to, aby dołączać shieldy i inne układy w łatwy sposób, które posiadają przygotowane biblioteki i dzięki temu ich oprogramowanie jest bardzo łatwe. Jak masz takie wysoki ambicje, to powinieneś sobie kupić sam mikrokontroler plus potrzebne układy i samemu stworzyć płytkę, nie korzystać z gotowych bibliotek a programy pisać samemu w czystym C.
To nie jest też tak do końca, że jak korzystasz z wszystkich dobrodziejstw arduino, to nie ma żadnej frajdy z tworzenia czegoś przez samego siebie. Wiadomo, ze jak układy mają przygotowane biblioteki, to są do nich również przykładowe programy, aby było wiadomo jak korzystać z tych bibliotek. Ale jak tworzysz jakiś swój projekt, to najczęściej i tak musisz dać coś od siebie. W projekcie korzystasz z kilku układów i kilku bibliotek, wiesz jak korzystać z każdej z bibliotek, ale żeby oprogramować to "wspólnie", to musisz napisać swój własny program, no chyba że znajdziesz w internecie jakiegoś gotowca.
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 4 mar 2015, 02:55

Nie rozumiem, przecież żeby zrobić własny shield i tak trzeba wiedzieć do jakich pinów powinno się podłączyć dany układ do mikrokontrolera (czasami ma to znaczenie, czasami nie). Jak to jest gotowy shield to też trzeba się zorientować, ponieważ shieldy nie wykorzystują wszystkich pinów arduino, tylko ich część. Żeby wiedzieć które, to trzeba to sprawdzić, czyli duża część w kierunku "stworzenia" swojego shilda jest spełniona, tyle że nie trzeba go fizycznie tworzyć (żeby można było podłączyć kolejne układy, to trzeba wiedzieć które piny już są wykorzystane przez dany shield).
A nawet jeśli mamy płytkę arduino, gotowe shieldy, to można je zaprogramować w czystym C, nikt nie każe korzystać z bibliotek arduino.
MrLewerence pisze: I to jest główny problem Arduino...
To nie jest problem arduino, tak jak pisałem wcześniej, projekt arduino został właśnie w tym celu stworzony. Jeśli macie wyższe ambicje, to nie musicie korzystać z udogodnień arduino.
Dancing_Robot
Majsterkowicz

Post autor: Dancing_Robot » 4 mar 2015, 18:52

Według mnie ci, którym gotowiec w postaci Arduino przeszkadza, powinni po prostu sami tworzyć własne układy, a nie ciągle pisać, że "Gotowiec dla słabiaków".

Arduino to świetny start dla kogoś takiego jak ja, bo ja nic nie wiem w tej materii.
Ani o układach elektrycznych/elektronicznych, no o programowaniu trochę więcej, ale bibliotek Arduino w ogóle jeszcze nie znam.

Połączenie diody LED poprzez rezystor do Arduino było na samym starcie skomplikowane dla mnie (w sumie bardziej ogarnięcie płytki prototypowej), czyli kogoś, kto nic nigdy w życiu nie skonstruował, ba, nawet nie rozumiał (i nie rozumie) schematów elektrycznych.

Idealna motywacja do nauki, bo po stworzeniu układu nie trzeba się już męczyć i zniechęcać programowaniem, po prostu kilka podstaw ogarniasz i jedziesz.
Dancing_Robot
Majsterkowicz

Post autor: Dancing_Robot » 6 mar 2015, 13:31

Próbuję się tego Arduino nauczyć z książki "Arduino w akcji" z empiku, ale cholera, ja nie wytrzymuję psychicznie ilości kodu, którą trzeba przyswoić.
Istnieje bardziej techniczna książka czy ktoś w Słupsku, kto by mnie tego nauczył ?
sztapl
Majsterkowicz

Post autor: sztapl » 6 mar 2015, 21:15

Myślę że Arduino to jest zabawka która wymaga od "konstruktora-programisty" podstaw z zakresu programowania i elektroniki. Jakiekolwiek podstawy programowania w jakimkolwiek języku są podstawą. Bez pełnego zrozumienia niektórych schematów działania nie da się nic zrobić a szczególnie LOOP. Jak ,starsi doświadczeniem wiedzą, tak naprawdę cały program "biega" w pętli i wydaje mi się że większość początkujących nie do końca rozumie jak to działa. Podobnie jak czytam posty to od groma problemów przysparza definiowanie zmiennych globalnych i lokalnych, często są mylone. Niestety dużo początkujących zamiast zapoznać się ze strukturą działania Arduino od razu uczy się poleceń a niestety jak to mawiają 'first thing first"
Dancing_Robot
Majsterkowicz

Post autor: Dancing_Robot » 7 mar 2015, 18:07

W sumie nie ważne, przebrnąłem przez masakrę, trzeba mieć odpowiednią książkę - Arduino: 65 praktycznych projektów świetnie uczy. Dużo łatwiej i bardziej praktycznie, serdecznie polecam początkującym.
Optymalizację powinno się opanowywać dopiero po ogarnięciu tworzenia obszernego kodu i sporych układów, a nie, ogranicz zużycie pamięci i obciążenie Arduino, żeby program sterujący diodami lepiej chodził, porażka takie coś.
Dancing_Robot
Majsterkowicz

Post autor: Dancing_Robot » 8 mar 2015, 10:38

MrLewerence pisze:1. Arduino dla początkujących podstawy i szkice Simon Monk - Helion.pl
Porażka szczerze mówiąc, jedyne co na początku przydatne to tablice i łańcuchy...

Reszty książek nie czytałem, ale na przyszłość niezła jest "Arduino w akcji"...

Jedyny minus 65-ciu praktycznych projektów jest to, że wszędzie używa się kondensatorów ceramicznych i z elektrolitycznymi nie można nic zrobić (jak się nie wie jak przerobić układ).

EDIT: Ostatnio miałem taką niefajną sytuację.
W laptopie mam czasami przepięcia na porcie USB i do niego klona podłączyłem. Już se myślę, że nie działa, ale to port padł, uff :D

EDIT2: Zamówiłem sobie te cholerne kondensatory :/
Tyle czekać, żeby zacząć coś robić ;(

Gdzie można kupić przekładnię do silniczków prądu stałego ?
orion
Młodszy majsterkowicz

Post autor: orion » 25 paź 2016, 10:33

Witam wszystkich. Dzisiaj mam dostać Arduino i mam kłopot z instalacją programu Arduino Ide 1.7.11. Chciałem zrobić żeby widział program mikrokontroler Attynity2313. Robiłem tak jak jest tu http://akademia.nettigo.pl/attiny_010/#slowem_wstepu i dalej nie widzi w narzędziach Attiny2313. Przesyłka doszła w porządku. Arduino wypróbowane na prostych schematach z Led - działa. Tylko dalej mam kłopoty z bibliotekami. Nie widzi w narzędziach np. Attiny2313. Nie potrafię też zainstalować bibliotek LiquidCrystal. Niby się instalują w libraries a po wyjściu z Arduino Ide i powtórnym uruchomieniu w katalogu Moje dokumenty\Arduino\libraries pokazuje się nowy katalog libraries. Dlaczego?
Ostatnio zmieniony 26 paź 2016, 16:50 przez orion, łącznie zmieniany 3 razy.
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 25 paź 2016, 11:02

Czego używam w przykładach?

Arduino UNO R3
Attiny2313
Arduino IDE 1.04
Windows 7
Przy tych przeróbkach trzeba patrzeć z jakiego arduino ide korzystał autor, bo w innych to może nie działać. Większość jest dla arduino ide do wersji 1.0.5 i to też powinno działać na tej wersji. Tutaj masz wszystkie poprzednie wersje do ściągnięcia https://www.arduino.cc/en/Main/OldSoftw ... s#previous
Jak ściągniesz wersję zip, nie installer, to możesz to arduino ide wypakować sobie do wybranego miejsca na dysku i w ten sposób można mieć kilka wersji ide (chociaż właściwie installer też chyba zainstaluje kolejną wersję w osobnym folderze).
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: