Arduino YUN - ożenek przykładu Bridge z stroną WWW

Zbiór tutoriali związanych z Arduino.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojtekizk
Starszy majsterkowicz
Posty: 311
Rejestracja: 19 lis 2013, 10:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Arduino YUN - ożenek przykładu Bridge z stroną WWW

Post autor: wojtekizk » 12 sty 2016, 14:41

Witam
Zakupiłem parę dni temu z ciekawości Arduino Yun, poszperałem troszkę tu i tam... i niestety stwierdzam, że dla zwykłego śmiertelnika ten projekt może być wyzwaniem.
Ogólnie fajna sprawa - linux + leonardo i już widzę kilka projektów dla tego duetu.
Co trzeba zrobić na początek:
- aktualizować firmwre linuxa
- przenieść system na kartę SD
- przeanalizować kilka przykładów z IDE Arduino
- zrobić coś pożytecznego :-)
Dwa pierwsze punkty da się wykonać w oparciu o doskonały poradnik ze strony dystrybutora nettigo.pl (jest tam wszystko łopatologicznie wytłumaczone w projekcie inteligentnego domu). W necie można znaleźć podobne rozwiązania ale NETTIGO bodaj jako jedyny tworzy dodatkową partycję swap-ową i tu jest duży plus :-)
Jak już cieszymy się przeniesionym systemem na karcie SD, umiemy połączyć się po WI-FI i dopiąć YUN-a do routera, to czas na testy.
Doskonałym przewodnikiem jest przykładowy programik Bridge. Niestety aby wykonać sterowanie pinami w YUN trzeba za każdym razem wpisywać adres w przeglądarkę. Trochę kłopotliwe i dla początkującego użytkownika YUN-a niewiele wnosi.
Dlatego przygotowałem pliczek (BridgeY.zip), który trzeba rozpakować do katalogu gdzie trzymamy swoje projekty.
W rozpakowanym archiwum jest pliczek z projektem i katalog www z potrzebnym szablonem stronki.
Pliczek z projektem kompilujemy i wgrywamy do YUN-a (koniecznie za pomocą portu WIFI lub LAN). To gwarantuje, że strona www przeniesie się na kartę SD i nasz linux będzie robił za serwer www :-)
Czas na testy:
Jeśli nic nie zmieniałeś w adresacji IP to po wpisaniu: http://192.168.240.1/sd/BridgeY zobaczysz stronkę z opcjami do konfiguracji pinów Twojego YUN-a.
(Naturalnie musisz być w tym samym WI-lanie lub LAN jeśli masz YUN-a podpiętego do domowego routera).
Konfiguirację pinów do testów odczytasz sobie ze sketcha Bridge.ino. Jest tam 6 pinów jako OUTPUT i 6 jako INPUT, z czego 3 jako INPUT_PULLUP. To tylko przykładowy pliczek, gdzie możesz dowolnie kombinować. Strona www jest mocno ograniczona, bazuje na czystym html i prostej javascript. Brakuje walidacji i paru bajerów, które będzie można w przyszłości robić po instalacji na naszym linuksie php i paru wodotrysków.
Na razie tylko tyle. Może to zainteresuje nieco bardziej tych, którzy mają płytkę, a nie bardzo wiedzą jak to ugryźć. Smacznego:-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!


ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: