Sterownik tempomatu - jaki mikrokontroler ?

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
kluczyx
Młodszy majsterkowicz

Sterownik tempomatu - jaki mikrokontroler ?

Post autor: kluczyx » 17 lip 2013, 19:57

Witam.

Jestem początkującym elektronikiem.
Zaciekawiło mnie ostatnio tworzenie układów elektronicznych a dokładniej układy z wykorzystaniem mikrokontrolerów.
Dopiero zamierzam zaczynać zabawę z programowaniem dlatego szukam pomocy i rad.

Na początek zamierzam zbudować dość prosty układ tempomatu do samochodu z elektronicznym pedałem gazu i elektroniczną przepustnicą.
Zasada działania ma być następująca: sterownik odczytuje napięcie 0-5v z czujnika położenia pedału gazu oraz odczytuje prędkość pojazdu (impulsy z czujnika abs lub z czujnika prędkości w skrzyni biegów). Po naciśnięciu przycisku przy określonej prędkości sterownik ma wysyłać wcześniejszą wartość napięcia z pedału gazu na odczyt do sterownika silnika i przepustnicy czyli 0-5v. Potem zamierzam też zrobić by przy zmniejszaniu lub zwiększaniu prędkości regulował napięcie wysyłane do przepustnicy w celu utrzymania jednakowej prędkości jazdy.
Po za tym chcę również w przyszłości wykorzystać ten sam mikrokontroler do zbierania danych z innych czujników w aucie, np z mapsensora (syg.0-5v) czy czujnika temperatury powietrza zasysanego (zmiana rezystancji) i wysłania tych danych w czasie rzeczywistym z w miare szybkim odświeżaniem na wyświetlacz 4x20.

Po wielu godzinach spędzonych na szukaniu w sieci informacji mam mętlik w głowie i już sam nie wiem jaki mikrokontroler zastosować do tego.
Zastanawiam się głównie nad Arduino MEGA 2560 R3.
Z tego co wyczytałem jest prosty w programowaniu i dobry dla takiego początkującego programisty jak ja lecz proszę wyraźcie swoje opinie na ten temat i oczekuję również dobrych rad na czym to wszystko najlepiej uruchomić.
Podpowiedzcie mi również co po za mikrokontrolerem będę potrzebował do zbudowania takiego układu, jakie moduły itd.

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Jedrek
Majsterkowicz

Re: Sterownik tempomatu - jaki mikrokontroler ?

Post autor: Jedrek » 18 lip 2013, 11:58

Arduino to nie µC - to konkretne jeździ pod ATMega2560 R3.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: