Zasilanie arduino

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
marcelh2o
Majsterkowicz

Zasilanie arduino

Post autor: marcelh2o » 8 wrz 2013, 11:30

Witam, może na początek opisze co zamierzam zrobić żeby było łatwiej mi pomóc:)

Chciałbym zrobić robota typu samochodzik RC opartego na arduino. Przede mną jeszcze długa droga ale odpowiedz na to pytanie może mi dużo ułatwić. Gdyż nie wiem jak zasilić arudino innym sposobem niż przez kabel usb ;p Wiem ze to głupie pytanie no ale dopiero zaczynam przygodę z tym zwierzakiem. Myślę sobie podłącze go do baterii hmm ale jakiej? ale gdzie?

Może są jakies specjalne przejściówki żebym mógł baterie podłączyć do niej i później w to wejście gdzie usb? Jestem kompletnie zielony jak mam sie do tego zabrać jak ktoś by mi mógł pomóc w tym temacie byłbym wdzięczny :) Pozdrawiam.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Re: Zasilanie arduino

Post autor: Maxik » 8 wrz 2013, 12:25

Jeśli masz Arduino UNO, to obok gniazda USB znajduje się gniazdo zasilania. Można pod to podpiąć na przykład baterię 9V, gdyż zalecane napięcie to 7V-12V, oczywiście prąd stały. Wtyczka jaka pasuje to 5.5x2.1mm, + zasilania na pinie środkowym, - na zewnątrz. Przykład: http://lispol.pl/product,2634,wtyk_dc_5 ... 2x022.html sprawdziłem przed chwilą i pasuje na pewno. Ewentualnie można podpiąć się pod piny Vin(+ zasilania) i Gnd(- zasilania) już na samej płytce. Oba połączenia są równoważne.
Awatar użytkownika
krzxsiek
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: krzxsiek » 8 wrz 2013, 12:31

Nie no akurat takie rzeczy to nie problem sobie wygooglować ;)

Obrazek

Obrazek
MaxCK
Młodszy majsterkowicz

Post autor: MaxCK » 8 wrz 2013, 13:05

Można też wykorzystać baterię litowo-polimerową jeżeli masz dostęp do ładowarki.
marcelh2o
Majsterkowicz

Post autor: marcelh2o » 8 wrz 2013, 13:18

Dzięki wielkie. Napisałem tego posta a później znalazłem podobnego z odpowiedziami ;p mimo wszystko dowiedziałem się kilku nowych rzeczy:)
sztapl
Majsterkowicz

Post autor: sztapl » 18 mar 2015, 23:01

Jak zasilić Arduino z sieci domowej tak żeby układ nie był duży wymiarami? Chodzi mi o to żeby zastąpić sterownik pieca zestawem arduino + 3 przekźniki + 2 diody LED i ważne jest żeby układ zasilania był jak najmniejszy żeby się to zmieściło w obudowę. Obudowę pewnie będę musiał sam zrobić z plastiku więc ciężko podać wymiary ale około 100x60x100 może być dużo wyższe ale szerokość i długość nie bardzo. Może ktoś ma schemat jakiegoś układu do wykonania samemu ? Gotowe zasilacze są za duże i to raczej ostateczność dla mnie.
sztapl
Majsterkowicz

Post autor: sztapl » 19 mar 2015, 01:07

Mam w domu układ zasilający z "żarówki" LED takiej co świeci na różne kolory i można to było obsługiwać pilotem i jest całkiem małe. Miernik pokazuje mi 7.5v . Da to rade? jak nie to rozwalam ładowarke.

https://drive.google.com/file/d/0BwmApZ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
krzxsiek
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: krzxsiek » 19 mar 2015, 20:22

sztapl pisze:Mam w domu układ zasilający z "żarówki" LED takiej co świeci na różne kolory i można to było obsługiwać pilotem i jest całkiem małe. Miernik pokazuje mi 7.5v . Da to rade? jak nie to rozwalam ładowarke.

https://drive.google.com/file/d/0BwmApZ ... sp=sharing
Napięcie powyżej 7V jak najbardziej da radę tylko ważne jakie to ma natężenie prądu [A]-amperów czy też [mA]-miliamperów.
Na obudowie żarówki powinno być napisane.
sztapl
Majsterkowicz

Post autor: sztapl » 19 mar 2015, 21:02

na obudowie nie ma żadnych informacji a nawet jak by były to chyba by mi to powiedziało ile żarówka bierze prądu a ile ten transformatorek wytrzyma to cholera wie. troszkę wróżenie z fusów więc rozwalam ładowarkę.
Awatar użytkownika
krzxsiek
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: krzxsiek » 19 mar 2015, 23:08

jak nie na żarówce to na pudełku bądź w instrukcji mogli napisać

chociaż czekaj... z góry mówie że w elektronice jestem cienki jeszcze ale...

wydaje mi się że można to obliczyć zamieniając Waty na Ampery według tego wzoru I=P/U, więc u Ciebie I=?W/7.5V≈?A

czyli powiedzmy I=6W/7.5V0.8A czyli 800mA więc w takim wypadku wydaje się być ok ale nie wiem ile Wat ma Twoja żarówka i czy na pewno mam racje :D
sztapl
Majsterkowicz

Post autor: sztapl » 20 mar 2015, 00:12

Taka żarówka ma minimum 3W a maks 15W. Więc przy 3W daje mi to 400mA Myślę że da radę obsłużyć tym bardziej że trafo na pewno miało jakiś zapas. Jedyne co się może stać to spale trafo. Najgorszy wariant trafo i arduino. Podłączę i niech sie dzieje wola Boża.
Awatar użytkownika
krzxsiek
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: krzxsiek » 20 mar 2015, 01:19

sztapl pisze:Taka żarówka ma minimum 3W a maks 15W. Więc przy 3W daje mi to 400mA Myślę że da radę obsłużyć tym bardziej że trafo na pewno miało jakiś zapas. Jedyne co się może stać to spale trafo. Najgorszy wariant trafo i arduino. Podłączę i niech sie dzieje wola Boża.
Możesz też zmierzyć ile cały układ prądu żre ale wydaje mi się że spokojnie starczy 3x przekaźniki to może być max 120mA + 2 ledy 40mA :) Chociaż co do przekaźników to mogę sie mylić dlatego lepiej wcześniej zmierzyć :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: