Nietypowe sterowanie piecem + panele pokojowe.

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
Ymarg
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Nietypowe sterowanie piecem + panele pokojowe.

Post autor: Ymarg » 2 lis 2013, 12:51

Wymyśliłem sobie sterowanie piecem w domu, mam wstępny plan, ale nie do końca wiem, jak się za to zabrać, czy i jakie arduino wybrać. Według mojego pomysłu miałoby to wyglądać tak:
1. Centralka główna, przy piecu, która potrafiłaby następujące rzeczy:
- odczyt temperatury z pieca
- odczyt temperatury z bojlera
- sterowanie dwoma wentylatorami nawiewowymi
- automatyczne załączanie pompy na bojler
- automatyczne załączanie dodatkowej pompy do bojlera (mamy dodatkową pompkę, która miesza wodę w baniaku i jeśli chodzi przez parę minut co parę minut, to woda szybciej jest ciepła, ale jeśli chodzi za często i zbyt długo, to woda się wystudza, czyli cykliczne załączanie na ustalony czas)
- zdalne i ewentualnie automatyczne załączanie obiegu na grzejniki
- kontrola zamknięcia klapki dolotu powietrza (jeśli się nie zamknie po wyłączeniu wentylatorów to źle)
- sterowanie elektrozaworem (gdy obieg na grzejniki jest wyłączony chcę zamykać przy okazji jeden zawór kulowy, by ciepło mimowolnie nie szło po rurach)
- alarm przy określonych
- komunikacja z panelami pokojowymi (sztuk 3 lub więcej), najlepiej odbywająca się dwoma przewodami
- możliwość podłączenia w przyszłości do instalacji domu inteligentnego (kiedyś taka chyba powstanie).

2. Panel pokojowy, który potrafiłby:
- odczyt temperatury z pieca
- odczyt temperatury z bojlera
- informacje o tym, która z pomp chodzi (C.O., C.W.U., C.W.U.2.)
- alarmować (sygnał dźwiękowy) gdy zaistnieją określone warunki
- zmiana temperatury zadanej piecowi.

3. Elektrozawór - widziałem w sieci samoróbki z silniczka do wycieraczek samochodowych, ale inne patenty mile widziane.

Nie opisuję szczegółowo funkcji, bo o tym decydować będzie już oprogramowanie, o którym jeszcze nie mam zielonego pojęcia, ale wydaje mi się, że jak już się za to wezmę, to nie będzie to strasznie skomplikowane. Opisane przeze mnie funkcje mają na celu jedynie wskazać konkretne dane które chcę odczytać, oraz operacje, które chcę mieć możliwość wykonać.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Arturr300
Starszy majsterkowicz

Re: Nietypowe sterowanie piecem + panele pokojowe.

Post autor: Arturr300 » 2 lis 2013, 13:23

Ile masz pieniędzy do dyspozycji?
Ymarg
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Ymarg » 2 lis 2013, 13:47

Im mniej wydam tym lepiej, ale wydaje mi się, że górną granicą byłoby ~400zł.
jaffar
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jaffar » 2 lis 2013, 20:28

Mam w etapie projektowania coś podobnego, z tą różnicą, że mój sterownik docelowo miałby działać tylko na jednym panelu w salonie a sterownik byłby z nim zintegrowany, tylko czujniki ds18b20 wypuszczone do kotłowni. Przy kilku panelach w różnych miejscach musisz wziąć poprawkę na straty i zakłócenia na kablu.
To właściwie można zrobić na jakiejś porządnej atmedze i 3 mniejszych do paneli. Trzeba tylko dobrze zaplanować ilość wyjść.
No i oczywiście pamiętaj o zabezpieczeniach. Np. często widzę w sieci przekaźniki podpięte prosto do atmegi, co może prowadzić do spalenia wejścia w scalaku (trzeba wrzucić diodę równolegle do nóżek przekaźnika).
Elektrozawory można kupić i chyba nie ma co na tym strasznie oszczędzać, bo i tak myślę, że bez najmniejszego problemu zmieścisz się w tej kwocie.
Ymarg
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Ymarg » 2 lis 2013, 23:33

Zabezpieczenia to sprawa oczywista, ale dziękuję, że zwracasz na to uwagę.
Wyjścia, jakie będę potrzebował to:
- sterowane 230V sztuk 5 (pompa C.O., pompa C.W.U., pompa C.W.U.2., Went1, Went2)
- czujnik temperatury sztuk 2 (kocioł + bojler)
- czujnik zamknięcia klap wentylatora (zwykły włącznik stykowy)
- wyjście do sterowania elektrozaworem
- wyjście do komunikacji z panelami.

Komunikacja z panelami przy pomocy RS485?
jaffar
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jaffar » 2 lis 2013, 23:56

Co do transmisji to ci chyba nie pomogę, bo nie znam tego standardu. Jak na razie siedziałem tylko w rs232 (być może to bardzo podobny sposób komunikacji, ale nie mam w tej chwili czasu się w to wgłębiać bo czeka mnie długa lektura o tematyce logik programowalnych :P), ale wracając do ogólnej wizji projektu, to pomyśl jeszcze nad czujnikami temperatury w pomieszczeniach - możesz je wrzucić w panelach i podpiąć pod tamtejsze scalaczki i oczywiście jeżeli faktycznie planujesz instalację inteligentnego domu, to ja bym jeszcze dorzucił jakieś 2 linie na komunikację z centralą inteligentnego domu.
Ymarg
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Ymarg » 3 lis 2013, 00:12

Myślałem, żeby z centralką domu komunikowała się konkretnie centralka ogrzewania, a reszta funkcji domu dostępna przez aplikacje mobilną.

Obowiązkowo skorzystam z Twoich wskazówek i mam nadzieję niedługo pochwalę się jakimiś postępami w pracy, a później pierwszym artykułem na stronie.
sztapl
Majsterkowicz

Post autor: sztapl » 28 lut 2015, 13:50

Troszkę czasu minęło, jak postępy? Sam planuje coś podobnego.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: