Jak zrobić obrotnicę antenową? Arduino Mega 2560

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
rafaellom
Młodszy majsterkowicz

Jak zrobić obrotnicę antenową? Arduino Mega 2560

Post autor: rafaellom » 15 gru 2013, 18:16

Witam, jestem początkującym użytkownikiem Arduino mega 2560 wraz z 3.2" TFT LCD Touch shield for Arduino.
Muszę zrobić klawiaturę dotykową na której będą wpisywane dane a mianowicie wpisane oznaczenie np: AB21 będzie odpowiadać współrzędnym geograficznym.
Czyli po wpisaniu AB21 ma uruchomić się silnik który zacznie obracać antenę.
Jaki czujnik mam zastosować do odczytu stopni (L3G4200D, SM303DLHC lub tez prościej będzie zastosować enkoder)?
Oczywiście po uzyskaniu pożądanego położenia silnik ma się zatrzymać.
Proszę o pomoc.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

siwy2411
Młodszy majsterkowicz

Re: Jak zrobić obrotnicę antenową? Arduino Mega 2560

Post autor: siwy2411 » 15 gru 2013, 21:52

Zależy. Jakiej potrzebujesz dokładności?
patrick
Młodszy majsterkowicz

Post autor: patrick » 16 gru 2013, 00:14

da radę zaadoptować arduino UNO do obrotnicy? nie mogę nigdzie znaleźć podobnego projektu?
rafaellom
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rafaellom » 16 gru 2013, 01:19

Tak w sumie zależny mi by obrotnica ta była dosyć dokładna. Do obracania mam sterownik silnika i silnik DC poniewaz caly układ ma działać jako sprzężenie zwrotne a nie przeliczanie na kroki.
siwy2411
Młodszy majsterkowicz

Post autor: siwy2411 » 16 gru 2013, 01:29

nie wiem, co oznacza "dosyć dokładna", ale raczej szedł bym w stronę silnika krokowego, albo jeżeli jesteś bardzo przywiązany do tego sterownika który masz i silnika to chyba raczej enkoder. Sprzężenie zwrotne zakłada istnienie jakiegoś regulatora? PID?
rafaellom
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rafaellom » 16 gru 2013, 02:06

No właśnie gdy będę miał już klawiaturę z czym mam największy problem jak dotąd będę musiał zrobić odczyt parametrów z SD karty (stopni geograficznych zapisanych w bazie). I po ukończeniu podstaw pomyślę o dodatkach.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 16 gru 2013, 10:17

W sumie nie jest to banalna sprawa, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Bezpieczeństwo - jak duża jest antena, jaką ma masę. W jaki sposób chcesz zrealizować łożyskowanie osi obrotowej? Konstrukcja musi być bardzo stabilna, żeby żaden wicherek typu Ksawery nie zrzucił tego komuś na głowę.
Powtarzalność ustalania pozycji - czujników o których pisałeś nie znam, ale do tego odpowiednim zdaje się być enkoder absolutny, który nie gubi pozycji po odcięciu zasilania.
Napęd - masz silnik i sterownik, to już nieźle. Moim zdaniem przydała by się jeszcze jakaś przekładnia. Np. obiegowa. Falowa zapewne jest już daleko poza zasięgiem materialnym. Sprzęgając to z enkoderem, masz już zamkniętą pętlę sterowania z precyzyjnym pozycjonowaniem. Aby poprawić szybkość ustawiania nie możesz od razu załączać silnika na najwyższe obroty i wyłączać do zera na końcu cyklu obrotu. Będzie to powodować drgania układu i niszczenie łożysk. Musisz programowo zrealizować tzw. rampy czyli przyspieszenie na początku ruchu i hamowanie na końcu. Jest to pewne wyzwanie.
skl
Majsterkowicz

Post autor: skl » 16 gru 2013, 17:34

A jak duży ma być to projekt ? Może wystarczy takie rozwiązanie:
Silniczek krokowy oprogramowany funkcją "tłumaczącą" stopnie na kroki, tzn mówisz 4st w prawo, silniczek robi odpowiednią ilość kroków. Na początku działania układu ustawiasz ręcznie pozycję 0st, a potem aktualną pozycję anteny trzymasz w pamięci EEPROM. Potrzebujesz zmiany położenia to obliczasz różnicę między aktualnym a docelowym położeniem i kręcisz odpowiednią ilość stopni/kroków w prawo/lewo zależnie od znaku wyniku (plus czy minus).

Oczywiście pomysł może mieć wiele wariacji np.:
- aktualną pozycję trzymasz w pliku na karcie pamięci (żeby nie męczyć EEPROMU). Wada to taka że musisz ciągle używać tej samej karty pamięci.
- wyświetlanie na LCD aktualnej pozycji i potem ją wprowadzać do programu przy braku pliku z konfiguracją na karcie.

Inne rozwiązanie to np znajdowanie położenia 0st poprzez nadajnik i odbiornik IR na zasadzie fotokomórki w pozycji 0st.

Jeżeli projekt to coś poważnego to powinieneś też pomyśleć o jakimś podtrzymaniu akumulatorowym sterownika (arduino), wtedy może wystarczy przechowywanie aktualnej pozycji w pamięci uC.
Awatar użytkownika
wojtekizk
Starszy majsterkowicz

Post autor: wojtekizk » 16 gru 2013, 19:51

Fajny temat... jeśli chodzi o odbiór z Astry Hotbirda i Eutelsata to wykonanie obrotnicy jest całkiem proste. Natomiast łapanie dużo szerszego horyzontu może być już dużym problemem w warunkach amatorskich, bo nie tylko będziemy potrzebowali dużej rozdzielczości enkodera ale także mechanizmu do korekcji samej anteny bo samo obracanie bez odpowiedniego pochylania zgodnie z orbitą i horyzontem wymagać będzie dość skomplikowanych obliczeń.
Ech łezka się w oku kręci kiedy to robiło się taką obrotnicę, w której nakrętka z przymocowaną "łapą" i anteną poruszała się po gwintowanym pręcie, który z kolei napędzał silnik od wycieraczek samochodowych z dużego fiata :-)
Za enkoder w silniku robiły 4 wypusty dokręcone do dużej zębaty i jedna mała krańcówka. 4 sygnały na obrót i całkiem dawało radę :-)
Pozdrawiam i powodzenia
patrick
Młodszy majsterkowicz

Post autor: patrick » 4 lut 2014, 01:25

Też chciał bym wykonać obrotnicę co najmniej na 10 pozycji +5 w prawo i lewo od 13E chciał bym wykorzystać do tego Arduino UNO, sterować tym za pomocą pilota IRdą.
zbych72
Młodszy majsterkowicz

Post autor: zbych72 » 4 lut 2014, 23:20

A ja kiedyś miałem taką obrotnicę napęd stanowił silnik od wycieraczek samochodowych. Jest silny i ma przekładnie ślimakową co daje samohamowność. do ośki silnika było przykręcone krótkie ramie potem przegub do niego drugie ramie i do czaszy. Szczegółów nie pamiętam bo to było z 10 lat temu.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: