Arduino i sieć na rf 433MHz

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
lukasz
Majsterkowicz

Arduino i sieć na rf 433MHz

Post autor: lukasz » 21 sty 2014, 21:14

Witam,

Przymierzam się do zrealizowania opomiarowania domu (obecne działa na 1-wire podpie do tp-linka). Chce całość zbudować w oparciu o Atmege (prototypowo na Arduino). Zamówiłem u naszych skośnookich przyjaciół zestawy do komunikacji bezprzewodowej.
Teraz nurtuje mnie jedno, czy można zrobić tak żeby mieć 5 nadajników i tylko jeden odbiornik który byłby 'sercem' systemu ? Nie chodzi mi o gotowe rozwiązania tylko o to czy ktoś spotkał się z czymś takim i czy to działa.
Problem który dostrzegam to taki, że w momencie nadawania więcej niż jednego nadajnika odbiornik może mieć problem z odbiorem sygnału.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

kuba0.0
Młodszy majsterkowicz

Re: Arduino i sieć na rf 433MHz

Post autor: kuba0.0 » 22 sty 2014, 00:05

jaki model nadajników, u mnie najtańsze mają zasięg max 11m i zakłócają bramę :d
lukasz
Majsterkowicz

Post autor: lukasz » 22 sty 2014, 00:10

Jakaś tania chińszczyzna (zobaczymy co przypłynie) - komunikacja peer-to-peer nie powinna być trudna w realizacji, komunikacja z jednym transmiterem i wieloma odbiornikami też powinna być prosta i takowe przykłady znalazłem, ale jeden odbiornik - wiele nadajników nie znalazłem nigdzie i zastanawiam się dlatego czy to jakiś problem czy pakuję się w bagno już na samym początku
siwy2411
Młodszy majsterkowicz

Post autor: siwy2411 » 22 sty 2014, 02:37

przy odpowiednim napisaniu komunikacji nie powinno być problemu.
przykładowo ramka zawierająca odczyt+jakiś numer urządzenia, które tego odczytu dokonało, powtarzana dla pewności powiedzmy 3?5? razy (kwestia jakiś testów) w losowych odstępach czasu i szansa, że wszystkie ramki od danego odbiornika zostaną zgubione staje się marginalna. chyba, że jesteś w stanie zrealizować komunikację dwukierunkową - wtedy master odpytywałby po kolei wszystkie czujniki i cały problem znika.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: