sterownik przechowalni

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
konradr
Młodszy majsterkowicz

sterownik przechowalni

Post autor: konradr » 25 sty 2014, 19:16

Witam

W temacie programowania i wykorzystania ARDUINO jestem nowy, ale czytając i przeglądając tutoriale zawarte na forum wpadłem na pomysł aby wykonać sterownik do urządzenia kontrolującego temp. w hali z wykorzystaniem Arduino.

Zasada całego urządzenia polega na tym aby utrzymywać zadaną temperaturę powietrza w kanałach mieszając powietrze wewnętrzne (cieplejsze) oraz zewnętrzne (zimniejsze) w odpowiednich proporcjach tak aby utrzymana została zadana temperatura kanału.

O ile wykonanie sterowników elektronicznych i całej konstrukcji nie stanowi dla mnie problemu to już przy programowaniu gubię się zupełnie.

Potrzebuję porady czy wykonanie takiego urządzenia jest możliwe z zastosowaniem mikrokontrolera ??

Poniżej opisze co powinien robić sterownik

- Odczytywanie temperatury z czujnika na zewnątrz budynku
- Odczytywanie temp z czujnika wewnątrz kanału mieszania powietrza
- Odczyt temp z czujnika wew pomieszczenia (poza kanałem)
- Sterowanie siłownikami elektrycznymi które regulują ile powietrza i skąd ma być brane
- Możliwość ustawienia przerwy w pracy wentylatorów
- Odczyt danych z potencjometru wskazującego poziom otwarcia klap oraz wykorzystanie zmiennej poziomu otwarcia do kontroli temp(chodzi mi o to że np. gdy wew budynku jest 8stopni a na zew -4 to klapa powinna się otworzyć na 5% itd. myślę że do tego celu można by stworzyć tablicę stałych kroków otwarcia w zależności od temperatur)
- Zatrzymanie całego procesu gdy temp w hali osiągnie zadaną wartość i ponowne wznowienie gdy wzrośnie
- Zatrzymanie urządzenia i zamknięcie klap gdy w kanale temp wyniesie 0

Dobrze by było gdyby zmienne takie jak zadana temp hali czy minimalna temp kanału jak również ręczne załączanie klap i wentylatora dało się wykonać z poziomu jakiejś prostej klawiaturki dołączonej do zestawu. Oraz wyświetlanie temp na wyświetlaczu sterownika.

Chyba dużo tego trochę...

Poradźcie czy arduino udzwignie takie cudo czy lepiej dać sobie spokój ???
-

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Malen
Młodszy majsterkowicz

Re: sterownik przechowalni

Post autor: Malen » 25 sty 2014, 19:32

Teraz jest zima to bedziesz mógł jedynie chłodzić hale teoretycznie do temperatury panującej na zewnątrz . w Lato nie zrobisz temperatury niższej tej, która jest na dworzu ( powiedzmy 30 stopni ). Czy takie było Twoje założenie ??

Jeżeli chodzi o program to mogę Ci pomóc napisać go bez większych problemów ;p
konradr
Młodszy majsterkowicz

Post autor: konradr » 25 sty 2014, 20:00

Chodzi o to że halę trzeba schładzać, ponieważ warzywa które się w niej znajdują wytwarzają sporo ciepła, dlatego wymagane jest mieszanie powietrza zew i wew.
Malen
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Malen » 25 sty 2014, 20:17

Rozumiem, wyobraziłem sobie jakąś hale sportową.

Zrobienie programu sterującym tym wszystkim wymaga troche pracy. Jak masz jakiś fragment kodu już napisany i masz jakieś wątpliwości, czy problem to wyślij go tutaj albo mi na PW i Ci postaram się coś pomóc.
jakubste
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubste » 28 sty 2014, 20:41

Programowania jest trochę z tego co napisałeś, ale IMHO nie jest to jakieś specjalnie skomplikowane. Pracochłonne to i owszem ;)
Ostatnio zmieniony 29 lut 2016, 14:08 przez jakubste, łącznie zmieniany 1 raz.
konradr
Młodszy majsterkowicz

Post autor: konradr » 1 lut 2014, 12:10

Projekt odkładam na 2tygodnie, bronię inżyniera i zabieram się do kompletowania potrzebnych gratów
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: