sterownik czasowy arduino

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
kejza
Młodszy majsterkowicz

sterownik czasowy arduino

Post autor: kejza » 18 lut 2014, 12:55

Witam, jestem tutaj nowy jednak liczę na Waszą pomoc. Mianowicie zaczynam przygodę z programowaniem uP oraz z platformą arduino. Chciałbym za pomocą arduino zrobić programowalny sterownik czasowy oświetlenia led z możliwością regulacją jasności świecenia jednak nie bardzo wiem jak miałby wyglądać program. Może ktoś z kolegów spotkał się gdzieś z podobnym projektem wykorzystującym arduino lub pomógł by mi w napisaniu programu.

pozdrawiam T.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
kubica14
Młodszy majsterkowicz

Re: sterownik czasowy arduino

Post autor: kubica14 » 27 lut 2014, 11:48

Witam,
Tak samo jak kolega również niedawno rozpocząłem przygodę z Arduino. Docelowo pierwszym poważniejszym projektem jest sterownik do akwarium, w którym między innymi chciałbym cyklicznie sterować oświetleniem LED. Zaopatrzyłem się w moduł RTC, zegar na nim ładnie działa (chociaż śpieszy...). Obecnie głowię się jak zrobić regulację czasu na przyciskach, a później jak ustawiać czas załączenia i wyłączenia poszczególnych wyjść sterownika. Jeżeli chodzi o załączanie i wyłączanie oświetlenia o danej porze to podejrzewam, że będzie to funkcja, porównująca wartość zegara - czas - z czasem zadanym, przy którym dane wyjście (kanał) ma się załączyć. Potrzebowałbym, żeby ktoś z większa wiedzą i doświadczeniem naprowadził mnie w odpowiednią stronę.

Może troszkę nieładnie się podpiąłem pod czyjś wątek, ale problem w zasadzie jest ten sam i myślę, że rozwiązanie przysłuży się obu stronom ;)
lukasz
Majsterkowicz

Post autor: lukasz » 27 lut 2014, 13:33

Muszę zobaczyć swój DS1337 czy też się śpieszy, bo nie zauważyłem by tak było. Zaletą 1337 jest możliwość wywołania przerwania. Odnośnie sterownika do akwarium to też się kiedyś za to zabiorę, ale chyba poczekam aż Ty to ukończysz ;-)
Awatar użytkownika
kubica14
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kubica14 » 27 lut 2014, 15:03

Więc pewnie jeszcze trochę poczekasz :D
Generalnie do autora wątku: jeżeli chcesz sterować oświetleniem czasowo, to najlepiej zaopatrzyć się w jakiś zewnętrzny zegar czasu rzeczywistego (Real Time Clock) bo ten wbudowany w uC jest stosunkowo niedokładny.
Mój RTC oparty jest na DS1307. Śpieszy, póki co sprawdzam ile ale wychodzi ze kilkanaście sekund na dobę, a to dużo za dużo. Może wymiana kwarcu pomoże.
W tym momencie szukam sposobu na obsługę switchy do ręcznej zmiany czasu + w późniejszym czasie nawigowanie po menu. Samo sterowanie jasnością - PWM - nie powinno sprawić trudności.
kejza
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kejza » 1 mar 2014, 16:43

Witam, właśnie zamówiłem płytkę avt1616 która zawiera zegar rtc, czterocyfrowy wyświetlacz, czujnik temperatury, gdy tylko płytka dotrze zacznę tworzyć program.
B4rT
Młodszy majsterkowicz

Post autor: B4rT » 1 mar 2014, 20:38

Witam

Ja aktualnie mam dwa sterowniki akwariowe oparte na Arduino-pomiary temperatury , włączanie czasowe urządzeń i płynne sterowanie oświetleniem na power ledach. Jak na razie nie chciało mi się bawić w ustawianie parametrów z przycisków (wszystko robię z PC) docelowo w przyszłości planuje użyć enkodera z przyciskiem.
Używam różnych RTC , z tych co mam 1307 ma największe różnice w ciągu dnia - kilka sekund.
Do załączania i wyłączania urządzeń zliczam minuty od północy i porównuje z zadanymi minutami od północy. Dla sterowania oświetleniem używam zmodyfikowanej funkcji którą znalazłem w necie - wylicza mi ona aktualną wartość PWM która ma być w danej chwili (mam w sumie 8 punktów w ciągu dnia w których zmienia się natężenie światła
np. od 8 do 9 rano natężenie światła zmienia się od 0 do 20% później 1h jest stałe , następnie w 30 min rośnie do 50 % itp.

Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
kubica14
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kubica14 » 2 mar 2014, 17:41

Coś takiego by mi wstępnie odpowiadało. Musiałbym ten program tylko lekko zmodyfikować: dodać obsługę switchy, jakieś menu. w sumie to by było tyle. Oczywiście wszystko w oparciu o założenia, że byłbyś tak miły i tym programem się podzielił ;)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: