Ściemnianie/rozjaśnianie "żarówek" LED przy pomocy Arduino

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cubes
Młodszy majsterkowicz

Ściemnianie/rozjaśnianie "żarówek" LED przy pomocy Arduino

Post autor: cubes » 19 lut 2014, 14:56

Planuję zrobić oświetlenie sufitu sterowane za pomocą arduino (ściemnianie/rozjaśnianie, zapalanie/gaszenie sekcji, obsługa pilotem). Problem mam z rozjaśnianiem. Częściowo będzie tam pasek LED, z którym nie ma problemu, bo da się nim swobodnie sterować PWM, ale chcę też wstawić 4 "żarówki" LED. I nie wiem czy da się też nimi tak sterować? Szukam LEDów na 12V tak jak paski, ale z tego co widzę niektóre mają wbudowane sterowniki (drivery LED) i prawdopodobnie taka zabawa może się nie udać. Ma ktoś doświadczenie ze ściemnianiem/rozjaśnianiem takich LEDów? Poproszę o jakąś podpowiedź, ewentualnie model który zadziała.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
cubes
Młodszy majsterkowicz

Re: Ściemnianie/rozjaśnianie "żarówek" LED przy pomocy Ardui

Post autor: cubes » 20 lut 2014, 21:44

Przyszło odpowiadać samemu sobie :)

Da się. Kupiłem LEDa MR16 na 12V (DC, były takie co obsługiwały AC/DC) i działa. Zastanawiam się tylko nad pewną ikonką na opakowaniu. Otóż chwalą się, że wytrzymuje powyżej 12 500 włączeń/wyłączeń. Teoretycznie Arduino wykonuje ich chyba 400 na sekundę, ciekaw jestem jak będzie z żywotnością.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy w przypadku podłączania pod układ np. paska led, potrzebny jest dodatkowy rezystor przed tranzystorem? Chodzi mi o przykład opisany w poście http://majsterkowo.pl/jak-sterowac-dowo ... i-arduino/ a dokładnie na tym schemacie http://s.więcek.pl/majsterkowo.pl/uploa ... ma-led.png
Pasek ma już wbudowane rezystory i zdecydowanie po ustawieniu maksymalnej mocy, świeci dużo słabiej niż bez układu. Myślę, że jasność powinna być zbliżona
gaveen
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gaveen » 20 lut 2014, 22:38

Ten rezystor ustala stan pracy tranzystora i jeśli jest dobrze dobrany to nie wpływa na jasność paska po otwarciu tranzystora.
Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: djbuh » 20 lut 2014, 22:44

Te 12.500 cykli dotyczy pełnych włączeń i wyłączeń, czyli, najprościej mówiąc takich, do których zdolny jest człowiek. Przy częstotliwości 400 Hz układ zapewne nie wyłącza się całkowicie, pewnie w środku jest kondensator, który niejako całkuje przebieg PWM do napięcia stałego, z tym, że jeśli wypełnienie wynosi 50 %, napięcie jest mniej-więcej połowę mniejsze. Według mnie świadczy to o dość marnej jakości takiej "żarówki" LED - brak stabilizacji.

Jakim tranzystorem sterujesz tą taśmą?
Awatar użytkownika
cubes
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cubes » 20 lut 2014, 23:14

No właśnie na razie cały układ zrobiłem dla testu i dopiero będę dobierał odpowiednie elementy. Tranzystor jest równoważny 2N2222, ze względu na dopuszczalny prąd na razie podłączałem jedną "żarówkę" 380mA (swoją drogą jak to się powinno poprawnie nazywać, zdecydowanie nie jest to żarówka, może świetlówka?) oraz kawałek taśmy.
Przypuszczam, że zbyt mała jasność jest spowodowana źle dobranym rezystorem.

Docelowo ma to być układ składający się z 4 niezależnie sterowanych elementów
2x żarówka LED (prawdopodobnie 2x380mA)
pasek led 1,5m (800mA)
pasek led 1,5m (800mA)
2x żarówka LED (prawdopodobnie 2x380mA)
Jak już wiem, że to zadziała, to muszę dobrać odpowiednie tranzystory i rezystory.
Awatar użytkownika
cubes
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cubes » 24 lut 2014, 20:52

Potrzebuję jeszcze pomocy.

Chcę sterować przy zasilaniu 12V:
A. 2 razy LED razem 760 mA
B. Pasek LED razem około 500 mA

Szukam tranzystora, który mógłbym wykorzystać. Niestety z tego co widzę, to żaden się nie nadaje. W pobliskim sklepie znalazłem np. model BD137 (tranzystor SI-N 60V,1.5A,12.5W,>50MHz TO126). Napięcie z zapasem, prąd z zapasem, z częstotliwością nie powinno być problemu, ale z tego co czytałem to Arduino może maksymalnie dać na wyjściu 40mA. W datasheet tego tranzystora widzę, że IB = IC/10, czyli potrzebowałbym aż 76 mA lub 50 mA, co prawdopodobnie skończyłoby się spaleniem płytki. Znalazłem jakieś zastosowania z wykorzystaniem transoptora, ale to kolejna komplikacja w układzie (chociaż zapewnia odseparowanie galwaniczne) i nie wiem jaki ewentualnie dobrać.
Czy rozwiązaniem jest tylko zastosowanie jakiegoś tranzystora w układzie Darlingtona, np. TIP120-TIP122?

P.S. Do obliczeń wykorzystuję instrukcję http://teachmetomake.wordpress.com/how- ... -a-switch/
Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: djbuh » 24 lut 2014, 22:05

Tranzystory dużej mocy zwykle mają niski współczynnik wzmocnienia. Tzn. im mocniejszy tranzystor tym niższy współczynnik, przez co, aby sterować dużym prądem potrzeba dużego prądu bazy. Z tego powodu we wzmacniaczach stosuje się różne stopnie. W tych dość mocnych są stopnie sterujące tranzystorów sterujących tranzystorami mocy :), czyli łącznie trzy, nie licząc stopnia wejściowego.

Nie prościej użyć tranzystora typu MOSFET? Nie są sterowane prądem, tylko napięciem, więc nie trzeba nawet stosować rezystora ograniczającego prąd (choć można jakiś dla zabezpieczenia). Zawsze polecam BUZ11, gdyż przy napięciu rzędu 5 V otwiera się na tyle, żeby sterować prądem do kilku amperów.
Awatar użytkownika
cubes
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cubes » 24 lut 2014, 22:32

No właśnie widziałem negatywne opinie o tych tranzystorach. Podobno bardzo się grzeją przy dużych częstotliwościach. A z częstotliwością nie chcę schodzić, żeby uniknąć migotania.
Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: djbuh » 24 lut 2014, 23:03

To prawda, ale jakiej częstotliwości chcesz użyć? 100 kHz?! 100 razy mniej to aż nadmiar.

Jeżeli już koniecznie chcesz użyć jakiejś wyższej częstotliwości, można wspomóc przełączanie za pomocą układu push-pull (na parze NPN i PNP), który będzie szybciej przeładowywał pojemności tranzystora.

Wykonałem sterowanie taśmą LED o długości 5 m (prąd ponad 3 A) na tym tranzystorze. Częstotliwość PWMu to jakieś 600 Hz i wszystko pięknie śmiga, tranzystor grzeje się minimalnie. Przy mniejszym prądzie nie trzeba radiatora.
Awatar użytkownika
cubes
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cubes » 24 lut 2014, 23:21

Skoro tak mówisz, to spróbuję. Tylko akurat nie widzę BUZ11 w sklepie do którego jutro idę, ale wyczytałem że dobrym zamiennikiem jest IRLZ44N ewentualnie IRF540N. Co o nich sądzisz?
Awatar użytkownika
cubes
Młodszy majsterkowicz

Post autor: cubes » 25 lut 2014, 09:29

MrLewerence pisze:Przeanalizuj schemat...
A widzisz, jeszcze inne podejście. Co prawda kolejny element w układzie, ale to jest na tyle tanie, że kupię kilka sztuk i zobaczę co się lepiej sprawdza. Dzięki
xlu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: xlu » 9 lip 2015, 00:10

Sorry za odkopanie tematu ale można spytać jakie rozwiązanie zastosowałeś? i jak z żywotnością LED? Mosfet z układem push pull czy też 2N7000+317T
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: