Regulacja chłodzenia w lodówce

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
Smigacznr1
Młodszy majsterkowicz

Regulacja chłodzenia w lodówce

Post autor: Smigacznr1 » 19 cze 2014, 19:08

Witam wszystkich

Od tygodnia bawię się Arduino. Programowanie nie jest dla mnie większym problemem, natomiast elektromechanika i elektryka to nowość :)

Przymierzam się do pierwszego "projekciku" (trudno to nazwać projektem z prawdziwego zdarzenia). Chciałbym prosić osoby o większym doświadczeniu o porady.

Ale o co chodzi? ;)

Chciałbym zbudować sterowanie pokrętłem regulującym moc chłodzenia w lodówce w zależności od temperatury wnętrza.

Prototyp chcę postawić na Arduino UNO (taki mam do dyspozycji).
Nie mam żadnego silnika pod ręką więc to będzie pierwsza zabawa z silnikami - dlatego czuję się trochę niepewnie ;)

Czytając o różnych silnikach wyszło mi, że chyba najlepszy będzie silnik krokowy.
Potrzebuję obracać pokrętło o ok. 260-270 stopni w lewo i w prawo (mierzone na oko).

Jaka moc będzie potrzebna do obracania to tego nie wiem. Da się to jakoś zbadać/opracować?

Części:
silnik krokowy - link: elektromaniak.pl/ moduly/ 102-silnik-krokowy-sterownik-uln2003.html
koszyczek na 3 baterie AA (zakładając, że silnik pracuje na 5V to czy nie rozładują się za szybko?)
dioda (powiadomienie o pracy/bateriach na wyczerpaniu)
czujnik temperatury - wewnętrzny atmegi

Czy mostek H w tym wypadku będzie potrzebny?
O tej części brakuje mi jakiejkolwiek wiedzy.

Gdyby coś poszło nie tak podczas kręcenia silniczkiem, żeby nie wyłamać pokrętła czy da się wstawić jakieś zabezpieczenie, które zatrzyma silnik w przypadku zdefiniowanego oporu (a program poszedłby dalej)?

Jeżeli zapomniałem coś opisać to dajcie znać.

Dodam, że nie chcę tego podłączać pod zasilanie lodówki ponieważ nie chcę się bawić prądem 230V ;) no i lodówa jest jeszcze na gwarancji.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

robi99956
Młodszy majsterkowicz

Re: Regulacja chłodzenia w lodówce

Post autor: robi99956 » 25 cze 2014, 18:36

Po pierwsze, według mnie lepsze niż silnik krokowy było by serwo. Przy obrocie o dwieście kilkadziesiąt stopni bez problemu da radę, a oprogramowanie go będzie bardzo proste. Po drugie, w zasilaniu powinieneś zastosować przetwornicę, na przykład taką step-up/step-down z botland.pl na 5v. Nie mogę dać linku więc będziesz musiał sam znaleźć. Pozwoli ona utrzymać stałe napięcie w trakcie rozładowywania baterii(wg. mnie lepiej dać 4). Ustawianie docelowej temperatury dobrze będzie zrobić przez serial port. Skoro mówisz że z programowaniem nie ma problemów to nad kodem nie będę się męczył. Ale jakby co to mogę coś podpowiedzieć. Mam nadzieję że pomogłem.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: