Problemy początkującego

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
o900
Młodszy majsterkowicz

Problemy początkującego

Post autor: o900 » 10 paź 2014, 14:07

Witam.
Jestem na początku przygody z mikrokontrolerami. Z samym arduino względnie sobie radzę, moim kłopotem jest natomiast minimalizacja układu. Mam dwie płytki arduino nano, lecz i one nie są wcale takie małe, więc pomyślałem sobie że w moim wymyślonym bardzo prostym projekcie użyje mikrokontrolerów ATTINY24A lub podobnych. Mają one wiele nóżek, z których rozumiem 2 - vcc i gnd :) Z noty moge też odczytać gdzie podłączyć do programowania MOSI, MISO, RESET i SCLK.
Tutaj chciałem sie Was zapytać, jak to ugryźć. Czy skoro taki ATTINY24A ma 14 nóżek, w tym dwie to + i masa, to czy mogę wykorzystać resztę jako wyjścia, czy któreś wyprowadzenia uC muszę zostawić dla jakichś innych elementów, nie wiem jakich :)
Kiedy w atnel będą znowu dostępne bluebooki zamierzam kupić jeden i zabrać sie za uC na serio, ale puki co jedyne co mi zostaje to internet, przy czym nie mówie że to mało informacji, ale sposób tłumaczenia Pana Kardasia jest dla mnie najbardziej przyjazny.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

stiven
Złota rączka

Re: Problemy początkującego

Post autor: stiven » 10 paź 2014, 14:40

Tak, ale musi być akurat ten attiny? On ma bardzo mało pamięci, tylko 2kB, to praktycznie nic. Wersje 44 i 84 mają już trochę więcej, 4 i 8kB, a tyle samo nóżek. Żeby można było programować mikrokontrolery zamiast arduino, to trzeba sobie przygotować arduino ide do tego, dopisać ustawienia dla danego mikrokontrolera i różne w zależności do tego czy będzie podłączony zewnętrzny kwarc i o jakiej częstotliwości.

http://majsterkowo.pl/progamowanie-mikr ... ttiny2313/
http://majsterkowo.pl/forum/programowan ... t1626.html
http://forum.arduino.cc/index.php/topic,154633.0.html

http://www.electrodragon.com/w/images/t ... pinout.png
o900
Młodszy majsterkowicz

Post autor: o900 » 10 paź 2014, 14:58

Może być inny mikrokontroler, podałem ten bo miał minimalną ilość potrzebnych mi wyprowadzeń. Nie wiem dokładnie jaka jest potrzeba mi minimalna ilość pamięci, program jaki che na nich wykonywać to prosty efekt led meteor shower na linijce kilkudziesięciu (30-60) diod.
Oczywiście wygodniejszy byłby wewnętrzny oscylator ze względu na minimalizacje płytk.
Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: djbuh » 10 paź 2014, 18:02

W nocie katalogowej każdego mikrokontrolera jest wyjaśnione jakie funkcje mogą pełnić różne porty. W zależności od ustawienia rejestrów lub fusebitów, różne porty mogą pełnić różne funkcje. Nie wszystkie piny mikrokontrolera mogą być używane jako porty, lub mogą nimi być, ale z ograniczeniami. W datasheetach przy nazwach portów w nawiasach są podane ich nazwy wykorzystywane w poszczególnych funkcjach.
o900
Młodszy majsterkowicz

Post autor: o900 » 10 paź 2014, 19:32

Dla uniknięcia problemów kupiłem atmega88, trafiłem na tanią oferte. Z notami katalogowymi jest ten kłopot, że język techniczny w którym są pisane często jest niezrozumiały dla kogoś zielonego. Dlatego na start z mikrokontrolerami wybrałem arduino, gdzie informacje o programowaniu dzięki kanałom typu ElektroPrzewodnik podawane są łopatologicznie :)
Dzięki za pomoc.
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 10 paź 2014, 20:11

Jak wziąłeś większą, to trzeba było wziąć atmega328, jest w takich samych obudowach, ma 4 razy większą pamięć a jest niewiele droższa, obok atmegi8 jest najpopularniejszym mikrokontrolerem i najłatwiej znaleźć informacje o ustawieniach. Ale też będzie dobrze.
o900
Młodszy majsterkowicz

Post autor: o900 » 10 paź 2014, 21:09

Faktycznie, dzięki. Na pewno kupie później parę sztuk, choćby żeby wykonać na niej własny klon arduino.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: