Tranzystor NPN BC337

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
zgred125
Majsterkowicz

Tranzystor NPN BC337

Post autor: zgred125 » 20 lis 2014, 19:40

Witam

Wpadł mi ostatnio w ręce tranzystor NPN w obudowie TO-92. Wg noty katalogowej ma on wyprowadzenia jak na poniższym scr:
Obrazek

Czyli: Nóżka 1 to kolektor, nóżka dwa to baza a nóżka 3 to emiter. Czyli kolektor i emiter są zamienione miejscami względem np tranzystora BC547B (TO-92). Wszystko ok ale nie bardzo chciało mi to działać więc sprawdziłem na mierniku (badanie parametru fFE (beta) i okazuje się, że podłączony wg noty katalogowej tranzystor ma wzmocnienie na poziomie 16 a podłączony odwrotnie miernik wskazuje 329. Proszę o informację czy ja robię coś źle a może czegoś do końca nie rozumiem czy w nocie katalogowej jest babol.
Poniżej fotka mojego tranzystora i wyprowadzeń miernika (oczywiście podłączam zgodnie z typem NPN

Obrazek
Obrazek
Oraz link do noty katalogowej: http://www.hems.de/uploads/media/BC337_Siemens.pdf

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Re: Tranzystor NPN BC337

Post autor: cube » 21 lis 2014, 17:43

Wg noty hFE powinno być w okolicy 350, więc podłączaj tak, jak wskazują opisy wejść z miernika. Jeśli na elemencie nie ma dokładnego logo lub nazwy producenta to datasheet jest jedynie ogólną wskazówką, bo zdarzają się minimalne różnice między tym samym elementem od różnych producentów. Może nie powinno tak być, ale jest.
zgred125
Majsterkowicz

Re: Tranzystor NPN BC337

Post autor: zgred125 » 21 lis 2014, 22:15

Rozumiem dzięki za info. Troszeczkę zaskoczyło mnie to bo nota ta jest podlinkowana pod ten produkt w sklepie gdzie zakupiłem te tranzystory :-). Na przyszłość przed wlutowaniem każdego tranzystorka będę sprawdzał miernikiem
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: