Komputerek rowerowy

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
Nowy
Młodszy majsterkowicz

Komputerek rowerowy

Post autor: Nowy » 19 gru 2014, 22:43

Witam wszystkich :)
Jestem nowy na forum, mam jakiś kontakt z elektroniką, od dawna chodził mi po głowie komputerek rowerowy i widzę że na Arduino można sprawnie to zrobić. Komputerek ten ma być do stacjonarnego roweru poziomego czyli trenażera, ale chcę by miał pare funkcji - dla samej przyjemności. Jego założenia są takie :
...............

Komputerek rowerowy

- klawiatura 10 przyciskowa
- linijka Led 20 - pokazuje prędkość razem z ekranem LCD, linijka do 40km/h
- 4 diody LED (ABCD) informacyjne - umieszczone przy niektórych klawiszach ale niezależnie sterowana tylko 1 z nich
- ekran LCD 2x16
- 2 termometry
- zegar RTC z włąsnym zasilaniem
- czujnik prędkości od licznika rowerowego

Funkcje klawiatury
1-jedz do przodu(zapalasię dioda A i menu ustawia w tryb pierwszy) {czyli ma tak działać ale narazie to bardziej dla picu}
2-pokaz aktualne ciśnienie (miga dioda B) [tej funkcji narazie nie będe robił]
3-ładuj akumulator (zapala się dioda C) (czyli tym klawiszem włączam ładowarkę baterii komputera){ta funkcja tez na pozniej}
4-Strzałka w góre/zmiana ekranu/wprowadzanie wartości liczbowych
5-Anuluj (pali sie dioda D kiedy ten klawisz sie wciśnie oraz kiedy komputer ma jakiś błąd - jedyna dioda sterowana
niezależnie z informacyjnych )
6-ustawienia-ten sam klawisz wejście w ustawiania i wyjście do ekranu głównego
7-shift-wybieranie parametrów do zmiany w trybie ustawień
8-Enter-zatwierdź zmiany parametrów w trybie ustawień
9-strzałka w dół/zmiana ekranu/wprowadzanie wartości liczbowych
0-Remove-zerowanie liczników(pojawia się migający napis na 2s "Liczniki wyzerowane")

Funkcja prędkości - ekran LCd i linijka LED - jak jedzie 20km/h- ta wartość jest na liczniku i palą się 2 diody(tak diody

pracują parami). Linijka ma 20 led, wyskalowana do 40km/h. Więc jak się palą 2 diody to światełko płynnie przechodzi
czyli
V=2km.h - pali sie pierwsza LED
V=4km/h pali sie pierwsza i druga LED
V=6km/h pali się druga i trzecia LED ...itd

Menu komputera
Powitanie animowane"Witaj na pokładzie!..|firmware 1.0" / opcja z hasłem na komputer "Tryb chroniony/Podaj hasło:"

Tryb (pierwszy) zwykłej pracy (włączony klawiszem 1) - pokazuje na przemian 2 ekrany (drugi ekran co 15s, na2s)

Prędkość 12km/h T1-11.C
11:43_12/03/2014 T2-23.C

(T1 - na zewnątrz temperatura i w środku T2)

I ekran drugi
Do celu - 16km Vmax-37km/h
Przejechane- 25km Przebieg 9999km

Ekran trzeci (pokazuje się raz na 8min - przez 2s)
Prędkość 12km/h T1-11.C
Przebieg dzienny 16km Czas jazdy 1,5h

Menu ustawień (klawiasz 6)
1Ustaw datę i godzinę
2Ustaw odległość do celu
3Ustaw język (0-pl/1-eng)
4Ustaw hasło

=================================================================
A teraz czas na pytania

1. Potrzebuję trochę pinów, użyć małego arduino z elemetami zewnętrznymi, czy mega z 54 wejściami ? chodzi o niską cenę całego układu i prostotę (moze jakiś rejestr przesuwny ?) . Mega to 54zł/zwykłe to 25zł. Ważne by na sam koniec było z 6-8 wolnych pinów procka na potem.

2. I jak najprościej to napisać ? kod chcę by był krótki i czysty.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

kazzik87
Starszy majsterkowicz

Re: Komputerek rowerowy

Post autor: kazzik87 » 20 gru 2014, 21:23

Pomysł ciekawy. Czekam na rezultat :-)
Nowy pisze:Mega to 54zł/zwykłe to 25zł.
Jeżeli posiadasz programator do ATemeg to możesz próbować bawić się w robienie PCB. Ale do samego procka trzeba jeszcze zrobić filtrowanie zasilania, itp. Nie zapominając o sprzęcie do trawienia, lutowania, testowania.
Nowy pisze:kod chcę by był krótki i czysty.
No przy takich założeniach to kod na pewno nie będzie krótki :-p. A jeżeli chodzi o czystość to wszystko zależy od tego jaki z Ciebie programista jest :-) Proponuje rozbić sobie projekt na zadania. Każde zadanie dopieścić a potem łączyć kawałki kodu w całość.

Dla ułatwienia można wykorzystać gotowe moduły do Arduino :-)
---
Jeżeli pomogłem to kliknij "Pomógł".
Tysz
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Tysz » 21 gru 2014, 13:31

Ciśnienie wybije Ci z głowy, czujnik potrzebuje stałego parametru wysokości lub z gps.
W tym projekcie widział bym smart jako wyświetlacz i sterowanie tez przez telefon oczywiście komunikacja przez bt.
Sporo jest przykładów na napisanie aplikacji w komunikacji bluetooth a sam telefon da ci dostęp do sieci, gps,
a sama aplikacja do licznika tez sporo może np. zliczanie kilometrów, zegar, pozycja, wysokośc...
Na upartego zaoszczędzisz sporo na modułach, i zyskasz możliwość większej rozbudowy o nowe funkcje.
Sarkazm
Majsterkowicz

Post autor: Sarkazm » 21 gru 2014, 15:32

A po co mu w rowerze treningowym który będzie stał w domu GPS, pozycja czy wysokość?
|PhenomII X4 945|GA-MA69VM-S2|DDR2(2x2GB)|HD5770 1GB GDDR5|SSD840Pro|Logitech G15|A4Tech Bloody Gun3|BENQ GW2250HM|
Tysz
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Tysz » 21 gru 2014, 17:48

Może będzie chciał wiedzieć gdzie dany majsterkowicz używa jego projektu ;)
A wysokość przyda mu się w pomiarze ciśnienia, nikt nie będzie się zastanawiał na jakiej wysokości jest, i odpadnie wprowadzanie ręcznie tego parametru do programu.
kubik868
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kubik868 » 18 maja 2017, 20:41

Czy mogę dostać link do kodu i potrzebne elementy
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: