Oświetlenie LED akwarium, jak i czy w ogóle się da...

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
bercik_gsi
Młodszy majsterkowicz

Oświetlenie LED akwarium, jak i czy w ogóle się da...

Post autor: bercik_gsi » 27 sty 2015, 15:33

WSTĘP:
Witam, jestem nowy tu, ale bardzo podoba mi się koncepcja Arduino, choć mam tylko podstawy elektroniki:)
Słuchajcie, plan jest prosty: skok na głęboką wodę (może samobójczy:p)
Planuję nowe akwarium i chciałbym się zabrać za panel sterowania oświetleniem plus czujnik temperatury(w późniejszym etapie rozbudowy). Nigdzie na necie nie znalazłem odpowiedniego sprzętu, ażeby ominąć Arduino i po prostu kupić gotowca jakiś astronomiczny programator czasów. Ktoś na elektrodzie poradził że można wykorzystać Arduino (z Którym nigdy nie miałem styczności) i tak zaczynam się wciągać w ten temat.
Przepraszam za długi wstęp, przechodzę do konkretów.
Mógłbym to zlecić jakiemuś fachowcowi od Bascoma, ale nie chcę sie w tym Bascomie zamykać-chcę się uczyć Arduino.
KONKRETY:
Mam 9 modułów 12v LED Samsunga 4xSMD5630 - to będzie oświetlenie dzienne
Jeden moduł niebieski 12v 4xLED oświetlenie nocne - symuluje rybom blask księżyca, zarazem stanowi ładną dekorację nocną.
PLAN:
Chciałbym, żeby oświetlenie załączało się na zmianę, z dziennego na noc i odwrotnie.
Można osiągnąć to programatorem, ale chcę czegoś więcej. Oświetlenie ma być płynne.
Chcę żeby jasność dziennych zmniejszała się stopniowo i płynnie przechodziła w oświetlenie nocne o zadanym czasie.
W późniejszym czasie chciałbym podłączyć jeszcze prosty wyświetlacz na którym wyświetlać będzie się temperatura z czujnika który będzie zanurzony w akwa.
PYTANIA:
1. Czy da się to osiągnąć z pomocą Arduino?
2. Jeśli tak, to jakiej płytki mi potrzeba? (Arduino na pewno(ale jakie??) wiem też, że na pewno prototypowej;p, modułu czasu rtc, wiecej nie wiem)
3. Czy w miarę rozwijania znajomości bez większych przeróbek dorzucę do zestawu sobie jeszcze jeden moduł led oświetlenia zmierzch, świt koloru czerwonego, który będzie płynnie działał pomiędzy oświetleniem dziennym, a nocnym.

To tyle jak na początek. Proszę o odpowiedz w co mam się zaopatrzyć.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

giciors
Młodszy majsterkowicz

Re: Oświetlenie LED akwarium, jak i czy w ogóle się da...

Post autor: giciors » 27 sty 2015, 16:49

Witam
Z tego co przeczytałem i dobrze zrozumiałem chodzi głównie o to przejście jeden zestaw LED na drugi o określonej porze dnie ?
TO potrzebne będą :
Ardunino nano, bo tanie na portalu aukcyjnym 25-35PLN
Moduł RTC ds1307 z baterią lub DS3234 lub inny na i2c cena 15 do 29PLN
Moduł z MOSFET do PWM zasialanie listw LED ....i tu chyba sam zrobisz płytkę bo nie widziałem takiej
wyświetlacz 15PLN i jakieś przyciski ......grosze.
oczywiście zasilacz i trochę pracy
Operację ściemniania wykonujesz na PWM całe szczęście iż jest ich chyba 3 w arduino Nano one sterują bramkami MOSFETÓW i masz rozjaśnianie i ściemnianie ...proste.

Pozdrawiam
bercik_gsi
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bercik_gsi » 10 mar 2015, 14:32

Czy taka przetwornica P4115L mnie ratuje jeśli chodzi o ściemnianie?
W opisie ma napisane: "Wejściem DIM można sterować jasność świecenia diod LED napięciem od 0,4V (brak świecenia) do 2,5V (maksymalne świecenie) oraz napięciem PWM TTL. Napięcie wejściowe od 6V do 30V zapewnia dużą uniwersalność w podłączaniu diod LED, od 1 do 14 szt. 1W i od 1 do 7 szt. 3W."

Co jest do podłączenia:
Dwa moduły COB 3W [email protected],
Cztery diody PowerLed 3W 2,[email protected]
Dziewięć modułów Samsunga 4-LED 5630 12V 2,[email protected]
Dobre jest ze wszystko ciagnie 300mA, ale power ledy musza mieć obnizone napięcie;/

Mam to wpinać pod tą jedną przetwornicę?
Czy dla każdego rodzaju led trzeba oddzielny sterownik tudzież przetwornicę?
Czy potrzeba jeszcze drivera led dla każdego rodzaju diod?
andy-1970
Młodszy majsterkowicz

Post autor: andy-1970 » 11 mar 2015, 13:17

Witaj
Zarejestrowałem się specjalnie by Ci odpisać. Otóż zbudowałem sterownik do akwarium, a do oświetlenia zastosowałem PowerLED. (Może zamieszczę opis mojego projektu później)
Opiszę w skrócie możliwości mojego sterownika:
* Kontrola temperatury niezależna w dwóch akwariach (grzałki i wiatraczki) z deltą 0,5'
* sterowanie PWM 5 kanałami (LED)
* wyświetlacz i zegar RTC na jednej magistrali I2C
* 2 termometry na jednym wejściu arduino. (może być ich więcej)

Sterownik oparty jest o arduino nano. Zbudowałem pod niego płytkę. Na płytce znajdują się złącza do wyświetlacza, termometrów, mosfety i inne elementy dyskretne.

W Twoim przypadku potrzebujesz:
* arduino nano
* tyle mosfetów ile chcesz uzyskać kanałów (arduino nano posiada 6 kanałów PWM) ja kupiłbym 6 mosfetów - wystarczą takie do 40V. Każdy mosfet musi mieć bramkę podciągniętą do masy przez rezystor 4,7-10K
* dla bezpieczeństwa można dołożyć transoptory by uzyskać separację galwaniczą (polecam to rozwiązanie)
* LM317 - tyle ile wyjść
* rezystory - należy wyliczyć albo dobrać eksperymentalnie (schematów pełno w necie)
* diody zabezpieczające - daj koniecznie - w datasheet LM317 jest schemat jak zabezpieczyć LM a tym samym drogie diody.
* zasilacz - ja użyłem zasilacz komputerowy - Ty potrzebujesz czegoś innego
- zasilacz 5V stabilizowany z filtracją napięcia - do arduino
- zasilacz 14-14,5V o mocy około 50W - zasilacz toroidalny 12V po dołożeniu mostka i kondensatora da Ci napiecie około 14V. By LM317 działał w miarę poprawnie napięcie wejściowe musi być wyższe o 1,5-2V
- dać należy też kondensatory filtrujące i dławik.
Moduły COB każdy zasilacz z osobnego LM317 (LM317, rezystor, 2 diody zabepieczające i kondensator)
diody powerled 2,5V (jesteś pewny? wg są ale 3,2V) łączysz w szereg by otrzymać 12V i zasilasz z zasilacza takiego jak do led COB
Moduły samsugna łączysz równolegle i zasilasz przez osobny zasilacz na 7812
(nie zapomnij o radiatorach do LM317 i 7812)

Teraz arduino. Ze specyfikacji wybierasz Pin które obsługują PWM sprzętowe:
D3, D5, D6, D9, D10, D12

program do tego jest już banalny

*czytasz godzine, jeśli jest właściwa to w pętli rozjaśniasz wybrany kanał analogWrite(NR_PIN, WYPELNIENIE) gdzie WYPELNIENIE to wartosc od 0 do 255. By całkiem zgasić wybrany kanał trzeba zrobić digitalWrite(NR_PIN, LOW)

Pytaj jak nie będziesz jeszcze czegoś wiedzieć
bercik_gsi
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bercik_gsi » 18 mar 2015, 00:48

kolego andy-1970, wielkie dziękuję za pomoc.
Dzieki temu Twojemu wpisowi, wiem sporo więcej niż na elektrodzie się dowiedziałem.
Ok kilka pytań:

1. Jakich transoptorów szukać? Jest jakiś konkretny do 40V? Mógłby się nadać PC814?
2. Rezystory na diody ok, ale jak będe chciał stosować drivery do COB'ów i do PowerLED'ów? Tylko, że nie wolno chyba ich sterować z LM317. Kupiłem sobie wcześniej Driver P4115H, będzie pasował? On ma sterowanie kanałem PWM bodajże.
3. Sprawa zasilacza... Do Arduino rozumiem, a do reszty jakbym dał taki do laptopów? Mam na oku taki o napięciu 15V, 3A albo 4A.
4. Co do diod PowerLED to zamierzam zastosować 2x3W diody i 2x1W - dwie niebieskie i dwie czerwone w pasmach świecenia odpowiadających szczytowym absorpcjom chlorofilu przez rosliny, wiec wyliczylem sobie że dokupię dwie diody niebieskie(VF):[email protected] i dwie czerwone(VF):2,[email protected] Widzę teraz że za dużo kombinuję.
Zrobie tylko ściemnianie dziennych a niebieskie i czerwone będą świecić cały czas, bo i tak pomagają roślinom.
Choć chciałem zrobić symulację świt(dzienne+COB+czerwone+niebieskie) wieczór(czerwone tylko) i noc(niebieskie-cala dobe mają swiecic);/
Nie wiem czy dobrze wytlumaczylem, ale tak to sobie zaplanowalem.

Tak wygląda moje rozplanowanie:(wstawic tylko poprawny prefiks http)
http 1drv.ms/1xvVhVb
melon
Młodszy majsterkowicz

Post autor: melon » 4 kwie 2015, 10:00

Witam.
Polecam: nano-reef.pl/topic/57548-diy-sterownik-dwu-lub-wiecej-kanalowy-lampy-led/
Wykorzystałem ten projekt, troszkę dodałem, jeszcze trochę zostało mi do poprawienia,
ale całość idzie w dobra stronę ;-)
W tej chwili fajnie działa ("na pająka") trzy kanały LED, odczyt temperatury radiatora + sterowanie wentylatorem.
Jeszcze chcę dorzucić pomiar temperatury wody i sterowanie wentylatorami w pokrywie.
Ostatecznie zamierzam wszystko upakować na jednej płytce, a zamiast Uno będzie Nano.

.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
bercik_gsi
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bercik_gsi » 16 kwie 2015, 16:51

Wow, naprawdę kawał dobrej pracy:)
Ja na razie nie będę miał wyświetlacza, wszystko będzie oprogramowane w nano. Nie wiem czy mi wyjść starczy do podłączenia podobnego wyświetlacza bo będę miał zajęte 3-4 kanały na dzień dobry.
Zacząłem grzebać, czytać nocami o tym wszystkim, wiele się nauczyłem. Swoją regulację oświetlenia oparłem na
N-Mosach BUZ11 podłączonych bramkami do wyjść PWM Nano. Przez Dren puściłem napięcie ustawione na oddzielnych regulatorach LM7812(dzienne połączone równolegle 12V panele Samsung) oraz dla diod o niestandardowym napięciu (sumarycznie) połączonych szeregowo zastosowałem regulowane stabilizatory napięcia LM317T. Wszystko spiąłem do kupy i działa świetnie, może N-MOS się grzeje ale ma prawo-może pracować do 33A. Prosty program dimming w bibliotekach Arduino ładnie ściemnia cały zestaw.
Wystarczy tylko spiąć jeszcze z zegarem RTC a potem zadbać żeby Nano wykonywało właściwy program ściemniania.
Mam tylko jeszcze problem z odseparowaniem galwanicznym układów. Zamówiłem sobie transoptory PC817 podłączyłem oczywiście z rezystorem od strony diody nadawczej od Arduino i cały zestaw świeci cieniutko, tak jakby tranzystor (w tym transoptorze) miał "wąskie gardło" i nie przepuszczał całkowitego napięcia 12V, dlatego chyba ominę to, chociaż będzie wtedy zagrożony cały układ.
melon
Młodszy majsterkowicz

Post autor: melon » 16 kwie 2015, 19:54

Nano ma tyle samo wyjść/wejść co Uno, powinno wystarczyć.
Mosfet prawidłowo wysterowany nie będzie się grzał, powinieneś albo zwiększyć napięcie bramki albo dobrać feta z niskim napięciem bramki.

ps. Właśnie składam wersję finalną, zasilana tylko zasilaczem z laptopa, bez żadnej izolacji.
Poskładam do kupy to wrzucę zdjęcia, opis i sketch.
melon
Młodszy majsterkowicz

Post autor: melon » 17 kwie 2015, 20:14

Niestety jak zwykle mało czasu na hobby, ale udało mi się poskładać wersję finalną opartą na Nano.

Jak widać na fotce całość zbudowana na modułach:
- cztery regulowane drivery (150mA do 700mA) ze sterowaniem PWM na PT4115
- przetwornica step-down 5V
- chiński zegar RTC z kompensacją temperatury
- chiński klon Nano

IMAG1645.jpg

Na drugiej fotce wstępne rozmieszczenie LED Cree 3W :-)
IMAG1643.jpg

ps. Proszę nie komentować kabla USB, pożyczony na szybko od córki ;-)
melon
Młodszy majsterkowicz

Post autor: melon » 4 paź 2015, 17:19

Tak to wyszło
rumunn95
Majsterkowicz

Post autor: rumunn95 » 4 paź 2015, 17:27

swietna robota
bercik_gsi
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bercik_gsi » 27 paź 2015, 02:09

Kolego melon, jakie zadanie ma ten kondensatorek obok gniazda DC?
konstruktor
Majsterkowicz

Post autor: konstruktor » 27 paź 2015, 17:53

Według mnie ten kondensator ma zapobiegać spadką napięcia tzn. jeżeli napięcie będzie niższe, kondensator odda swoją energie
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: