Sterownik pieca gazowego mynute 13/20

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
wachu
Młodszy majsterkowicz

Sterownik pieca gazowego mynute 13/20

Post autor: wachu » 26 wrz 2012, 22:32

Ponieważ zaczyna się okres jesienno-zimowy (Putin kurkiem gazu kręci) to niestety w moim przypadku czas złapać się za portfel ;-(. W tym roku postanowiłem jednak coś zmienić i wpadłem na pomysł przygotowania "półautomatycznego sterownika" pieca gazowego. Tytułowy piec gazowy posiada trzy pokrętła: a) przełączenie trybu pracy tylko ciepła woda lub woda i centralne; b)regulacja (potencjometr) ciepłej wody; c) regulacja (potencjometr) centralnego ogrzewania
W celu realizacji projektu przyjąłem:
0!. sterownik musi być jak najtańszy oraz być ciekawym wyzwaniem (na miarę moich możliwości)
1. regulacja potencjometru będzie odbywała się za pomocą uwaga, silniczka krokowego, ponieważ w przypadku problemów układ można łatwo zdemontować i/lub skorygować temperaturę
2. pracę nadzorować ma micro-Controler
3. mC będzie odczytywał wartości z termomentru(ów) i na tej podstawi ustalał położenie silnika krokowego
4. poza kontrolą temperatury sterownik musi zmieniać ogrzewanie domu w zależności od pory dnia (rano jak nikogo nie ma oraz w nocy temp. powinna być niższa)
5. podstawowe informacje muszą być wyświetlane i potrzebna jest ich łatwa zmiana

Do projektu zamierzam użyć:
ad.0) ja, no i licze na Waszą pomoc Drodzy Forumowicze
ad.1) silniczek wraz ze sterowanikiem opartym o kość ULN2003 dokładni taki: http://allegro.pl/silnik-krokowy-sterow ... 98969.html
ad.2) za mC zamierzam Arduino UNO, bo mam dostępny
ad.3) odczyt temperatur (wewnętrzna i zewnętrzna) będzi za pomocą DS 18B20 w/g http://digi-led.pl/baza-wiedzy/6-adruin ... as-ds18b20
ad.4) do tego celu wykorzystam zegar czasu rzeczywistego DS3234 w/g: http://mlab.taik.fi/paja/?p=2844
ad.5) tutaj wykorzystam LCD shield'a z przyciskami dokładnie takiego: http://nettigo.pl/products/53

Etap 0:
W tej chwili testuję/przygotowuję poszczególne podzespoły no i pojawił się pierwszy problem, w Arduino UNO brakuje mi pinów.
Mam do podłączenia za pomcą pinów cyfrowych:
ad.1) silnik krokowy -4 piny
ad.3) czujniki temp. po 1wire -1 pin
ad.4) DeadOn RTC DS3234 -4 piny
ad.5) LCD Shield - 6 pinów
Łącznie: 15 pinów, a dostępny mam 14 (oznaczone na Arduino od 0-13)

Myślę nad zminą zegara czsu rzeczywistego na DS1307 i podłączenie go w/g http://starter-kit.nettigo.pl/2010/05/a ... li-ds1307/ wówczas zwalniam 4 piny cyfrowe ale łamię najważniejszy punkt "zero" bo musze wydać dodatkową kasę na DS1307 gdyż DS3234 już kupiłem.
Co byście zrobili?

pozdrawiam
Radek

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
johny
Majsterkowicz

Re: Sterownik pieca gazowego mynute 13/20

Post autor: johny » 26 wrz 2012, 22:49

mozesz wykorzystac pin od wyswietlacza i wpakowac przy okazji termometr, w koncu nie bedziesz sie w ten wyswietlacz non stop gapil :)

a tak przy okazji nie widze nic do sterowania/ustawiania wiec braknie Ci jeszcze kilka pinow na przyciski, chyba ze chcesz polegac na tym co wrzucisz do programu
wachu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wachu » 26 wrz 2012, 22:59

Wykorzystam przyciski od LCD shielda i to co w programie, wstępnie wystarczy funkcjonalność dla przycisów: Up -zadana temperatura do góry, Down -w dół, Ok -wybór tem. dzień lub noc, Right i Left -temp. w nocy lub w dzień wyższa/niższa.

Możesz rozwinąć jak się wpiąć w ten wyświetlacz z czujnikiem?

pozdrawiam
Radek
Awatar użytkownika
johny
Majsterkowicz

Post autor: johny » 26 wrz 2012, 23:19

wpinasz wszystko w jedna noge i raz taktujesz ja jak dedykowana do obslugi termometru i olewasz na chwile obsluge wyswietlacza a po pomiarze temperatury powracasz do normalnej obslugi wyswietlacza

a co do wyswietlacza nie wiem czy nie wykorzystuje 7 pinow:
Shield korzysta z następujących pinów:

cyfrowe - 9 (Enable), 8 (RS), 7, 6, 5, 4 (szyna danych kontrolera LCD)
analogowe - 0 (obsługa klawiszy)
Mateusz88
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Mateusz88 » 27 wrz 2012, 09:21

Można zaoszczędzić 3 piny stosując rejestr przesuwny przed wyświetlaczem.

http://nettigo.pl/products/33

http://cjparish.blogspot.com/2010/01/co ... shift.html
Żeby zadziałało z Aruduino 1.0 należy zastosować zmiany w kodzie, które opisał Ckwong w komentarzach pod linkiem.
wachu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wachu » 27 wrz 2012, 11:53

Mateusz88 dzięki za podpowiedź spróbuję z tym rejestrem w/g: http://starter-kit.nettigo.pl/2011/11/p ... w-arduino/
pozdrawiam
Radek
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 27 wrz 2012, 22:37

Możesz wykorzystać dowolny prosty sterownik silnika krokowego. Wtedy zaoszczędzisz 2 piny. Mam kilka schematów, tylko muszę poszukać, jeśli oczywiście jesteś zainteresowany
wachu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wachu » 27 wrz 2012, 23:07

Sęk w tym że mam już układ sterownika i silniczek z linku podanego przeze mnie wyżej (allegro). Właśnie jestem na etapie jego przygotowania/testowania. Wszystko działa ok, tylko nie mogę użyć pinów cyfrowych ani 0 ani 1 (odpowienio Rx i Tx) na pozostałych dowolnie mogę sterować.
Coś trzeba ustawić w Arduino aby korzystać z tych pinów?

ps
Tak Marhef, jeżeli coś znajdziesz to wstaw, a nuż się uda skorzystać.
Przy okazji tego testu pojawia się jeszcze jedno zadanie o którym nie myślałem wcześniej, po wyłączeniu zasilania silnik zostaje w ostatnim położeniu i od niego startuje, a ponieważ potencjometr pieca pracuje tylko od 0 do 270stopni to będzie trzeba gdzieś (no właśnie gdzie) zapamiętywać ostatnią pozycję silniczka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
wachu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wachu » 30 wrz 2012, 13:33

Projekt cały czas jest w fazie testów. W tej chwili działają odczyty temperatury, wyświetlacz LCD oraz sterowanie silniczkiem krokowym.
Zastanawiam się (pewnie muszę przetestować) czy zamiast podłączać LCD do rejestru przesuwnego, czy dałoby radę podłączyć sterownik silniczka krokowego? (LCD jest na shieldzie i trzeba się bawić z przygotowaniem wtyczek).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 30 wrz 2012, 14:06

Znalezione na szybko: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 1e0b17fcca
Najprostszy masz w pliku Ski Mana (3 post, nie licząc reklam)
wachu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wachu » 30 wrz 2012, 15:50

Marhef, ale po co ma stosować nowy sterownik skoro mam gotowy układ na kostce ULN2003A i działa? Zakładam że używając rejestru przesuwnego podłącze LCD i będzie ok, moje pytania tylko czy zamiast LCD da rade podłączyć do tego rejestru silniczek krokowy używając obecnych komponentów -ewentualnie zamiast silniczka podłączyć zegar DS3234?
wachu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wachu » 18 paź 2012, 23:38

Długo nie odpisywałem, bo "walczyłem" ;-) z poszukiwaniem rozwiązań dla mojego projektu. Póki co mogę powiedzieć, że większość idzie zgodnie z założeniami. Do odczytu czasu użyłem ostatecznie modułu DS1307 (niestety złamałem pkt. 0 i wydał extra 17PLN) komunikującego się po IC2 (tylko 2 analogowe piny 4 i 5). Na chwilę obecną układ działa następująco:
- odczyt temperatury z kilku czujników (obecna wersja prototypowa czyta z 2szt. -docelowo max 3 mi wystarczą)
- wyświetlanie: czas gg:mm:ss oraz data dd:mm:rrrr, temperatury z czujników oraz temperatura zdana
- sterowanie silnikiem krokowym w/g zasady |0.5| stopnia C różnicy oznacza przesunięcie silnika o 18 stopni kątowych do przodu lub do tyłu
- sterowanie klawiatury klawisz UP wywołuje f-cję dodania 0.5 stopnia C do temp. zadanej i Down odpowiedni odejmuje 0.5st.C od temp. zadanej
- klawisz Ok pozwala załączyć wyświetlacz, który wyłącza się automatycznie po zadanym czasie

Na chwilę obecną dwa główne wyzwania dla mnie:
- przenieść projekt na płytę PCB
- zamontować mechanizm regulacji pokrętłem temp. na piecu aby jak najmniej w niego ingerować

W najbliższym czasie postaram się opublikować zdjęcie z realizacji projektu.

pozdrawiam
Radek
Awatar użytkownika
johny
Majsterkowicz

Post autor: johny » 19 paź 2012, 00:55

wachu pisze:(niestety złamałem pkt. 0 i wydał extra 17PLN)
bo najpierw sie projektuje a pozniej kupuje :)
wachu pisze: - przenieść projekt na płytę PCB
zelazko :)
wachu pisze: - zamontować mechanizm regulacji pokrętłem temp. na piecu aby jak najmniej w niego ingerować
moze jakas zebatka (wiem trzeba bedzie dokupic :)
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 19 paź 2012, 18:21

Ja co prawda w tym Ci nie pomogę - ale proszę Cię o jedno - ze względów bezpieczeństwa długo (nie 3 dni ale dłużej) po testuj na czymś swój projekt po zakończeniu. Szkoda by było doprowadzić przez małe niedopatrzenie które może wyjść dopiero po czasie do tragedii. Choćby bylibyśmy najlepszymi majsterkowiczami na świecie takie projekty powinny być dobrze przetestowane.

To tyle z mojego wykładu BHP :)
Pozdr :)
Obrazek
wachu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wachu » 19 paź 2012, 18:49

moze jakas zebatka (wiem trzeba bedzie dokupic :) -johny i tu moj kolego myślę właśnie nad użyciem klocków LEGO ;-)

nightex
Dzięki za uwagi, przy czym jeśli chodzi o bhp to jak najbardziej mam to cały czas na uwadze- może nie jest/nie było to czytelne w pierwszym moim poście ale pisząc o sterowaniu za pomocą silniczka krokowego miałem właśnie na myśli to, aby nic nie zmieniać w układzie sterowania samego pieca ani tym bardziej nie rozkręcać go -wyłącznie przyczepić sie do jednego manualnego pokrętła temperatury wody CO, napęd-przeniesienie będzie realizowane za pomocą kółek i gumki tak ze nie będzie możliwe przekrecenie pokrętła poza zakresy jego pracy.
Układ w obecnym stanie chodzi sobie cały czas, w programie mam kilka "logów", które czytam i sprawdzam w serial monitorze. Dodatkowo ostatnio podczas przeglądu przez serwisanta konsultowałem z nim mój projekt i sposób działania. Coś jeszcze powinienem zrobić poza powyższym?
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 19 paź 2012, 21:53

Głównie chodzi o to aby nie przegrać pieca co mogłoby spowodować podniesienie ciśnienia. Nie wiem czy ten piec ma jakieś zabezpieczenie, ale warto nie pozwolić na to mechanizmowi :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: