Arduino + Enkoder + LCD (inteligentny dom)

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
alwaro
Młodszy majsterkowicz

Arduino + Enkoder + LCD (inteligentny dom)

Post autor: alwaro » 2 lis 2015, 23:37

Witam, chciałbym zrobić inteligentny dom obecnie sterowany z poziomu menu z wyświetlacza i pilota IR. Nie ukrywam że jestem na etapie mrugania diodami led :D Więc bardzo wdzięczny będę za jakąkolwiek pomoc i wyjaśnienie mi wielu rzeczy o które na pewno zapytam, a na chwilę obecną nie mam zielonego pojęcia :D

Zacznę od wymienienia tego co posiadam:
- 2x Arduino UNO r3
- Pilot IR + VS1838 B
- Moduł bezprzewodowy nRF24L01
- Wyświetlacz LCD 2x16 HD44780
- Encoder impulsowy (obrotowy z przyciskiem)
- Ethernet ENC28j60
- Rejestr przesówny 74hc595

Chciałbym aby przesuwanie menu odbywało się poprzez kręcenie enkoderem i potwierdzenie wybranej funkcji.
Skład menu:

- Przekaźniki
-- Wyłącz / Włącz Wszystko
-- Przekaźnik (np. A)
--- Włącz / Wyłącz
--- Czasowo
-- Przekaźnik (np. B)
--- Włącz / Wyłącz
--- Czasowo
-- Przekaźnik (np. C)
--- Włącz / Wyłącz
--- Czasowo

- Parametry
-- Temperatura
--- Ogrzewanie
--- Bojler
--- Mieszkanie
--- Zewnętrzna
--- Ustawienia

- Budzik
-- Status
-- Ustaw Godzinę
-- Funkcje dodatkowe
--- Mryganie przekaźnikiem

- Ustawienia
-- Wygaszacz ekranu
-- Jasność wyświetlacza
-- Ustawienia IP
-- Ustawienia Zegara
-- Up Time

Opis menu:

- Przekaźniki - funkcje włączenia i wyłączenia przekaźnika za pośrednictwem enkodera i pilota ir.
podmenu "czasowo" daje możliwość przykładowo ustawienia że za 45 min wyłączy się dany przekaźnik lub ustawienie że o danej godzinie się wyłączy lub włączy.
Chciałbym też wprowadzić sterowanie manualne, ale dopiero jak się wprawię w to :D

- Parametry - czyli funkcje dodatkowe, odczyt temperatur na ds18b20 (z funkcją zapisania historii do wykresów - na serwerze).
Moduł bezprzewodowy nRF24L01 chciałbym wykorzystać do stworzenia mini stacji pogodowej, bezprzewodowej która łączyła by się do wifi sieci lokalnej i przesyłała dane do arduino a ono na jakiś serwer, w późniejszym czasie chciałbym rozbudować tą stacje o czujnik wilgotności i szybkości wiatru.

- Budzik czyli zwykła zasada działania budzika z buzerem z możliwością mrygania przekaźnikami

- Ustawienia - czyli konfiguracja. Wygaszacz możliwość ustawienia po ilu sekundach ma zniknąć menu i wyświetlić się "jakiś napis", oraz po jakim czasie ma wyłączyć się całkowicie wyświetlacz lub ma się włączyć zegar. Ustawienia ip, czyli zmiana IP za pomocom enkodera, sprawdzenie statusu ip. Ustawienie Zegara, daty i godziny. UpTima menu które pokaże ile dni, godzin, minut działa bez przerwy arduino.

Chciałbym też mieć możliwość odczytania tych informacji poprzez internet a w późniejszym czasie poprzez androida, ale androida zostawię sobie na sam koniec iż zapewne doprowadzi mnie to do łysienia :D

Moje Pytania:

Przede wszystkim jak to zrobić najrozsądniej i jak napisać program?
Czy moduł ethernet może przykładowo za jednym razem obsługiwać 2 arduina ?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

razorxx100
Starszy majsterkowicz

Re: Arduino + Enkoder + LCD (inteligentny dom)

Post autor: razorxx100 » 3 lis 2015, 01:12

I nad czym sie tu zastanawiac xD Dajesz do tablicy swoje glowne menu, potem ustawiasz sobie skale od 0 do ilus tam encoder i kazdy ruch encoderem dodaje jeden do wartosci, co daje ci skakanie po menu, jak dojdzie do maxa do leci znowu do 0. Dwa arduina moga sie ze soba komunikowac wiec wystarczy ci na jednym ethernet.
alwaro
Młodszy majsterkowicz

Re: Arduino + Enkoder + LCD (inteligentny dom)

Post autor: alwaro » 3 lis 2015, 20:59

Panowie, ja nie poprosiłem o gotowca :D I raczej nie poproszę :D Ewentualnie gdy już dojdę do tego etapu to będę prosić o drobne podpowiedzi. Jak co :D
@Krapi dzięki za wyjaśnienie zasady działania nRF24L01 :) Własnie Twoja wypowiedz zmotywowała mnie do rozbudowania tego projektu o mnóstwo dodatkowych funkcji, ale to dopiero jak ogarnę obecne założenia :D
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: