Arduino i kwarc zegarkowy

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
mac310
Młodszy majsterkowicz

Arduino i kwarc zegarkowy

Post autor: mac310 » 7 gru 2015, 15:55

Chciałbym wykorzystać kwarc zegarkowy 32,768kHz z Arduino (docelowo z samodzielnym uC) do generowania sekundowego sygnału, który chciałbym wykorzystać do wywoływania jakiejś funkcji dokładnie np. raz na minutę zamiast korzystać z niedokładnego delay().
Nie bardzo wiem jak podłączyć takowy kwarc do mikrokontrolera, żeby od niego odbierać impulsy, które jakoś programowo będę musiał przeliczyć na minutowe odstępy. Nigdy jeszcze nie bawiłem się z kwarcami poza podpinaniem takiego 16MHz do taktowania ATmegi328.
Nie znam się za bardzo na szczegółach więc wszelkie przykłady poglądowe będą mile widzine.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Artur997
Majsterkowicz

Re: Arduino i kwarc zegarkowy

Post autor: Artur997 » 7 gru 2015, 21:41

Nic się nie bój. Zamiast 16MHz wstawiasz 32kHz, zawczasu tylko przeprogramuj fusebity na LOW FREQ EXT CRYSTAL i już.

Jedyny problem to taki, że możesz mieć problemy z programatorem. Nie wnikając w technikalia na takiej częstotliwości może nie być możliwe programowanie. Musisz w USBASP przełożyć zworkę na SLOWCLOCK.
mac310
Młodszy majsterkowicz

Post autor: mac310 » 7 gru 2015, 21:49

Przy programowaniu ATmegi na wewnętrznym kwarcu 8MHz też muszę ustawić zworkę na Slow.
Co do fusów, to jak to miałbym zrobić przy używaniu ArduinoIDE? Czy modyfikacja wpisów w pliku boards.txt pomaga? A wartości tych fusów skąd mam wziąć, żeby nie zablokować sobie uC?
Co się stanie jeśli będę taktował cały uC tym kwarcem zegarkowym? Co będzie zmienione w stosunku do 8MHz i jak mam wyciągnąć poszukiwany impuls 1Hz? Mam zastosować jakiś timer?
Dla mnie to trochę czarna magia i jak mam przykład to go jakoś mogę prześledzić, a jak nie mam to trochę trudno mi to ogarnąć teoretycznie :/
mac310
Młodszy majsterkowicz

Post autor: mac310 » 7 gru 2015, 22:18

No właśnie tak mam to teraz zrobione i jest dobrze, ale pomyślałem, że moduł RTC kosztuje wielokrotnie więcej niż sam kwarc i w pewnych okolicznościach to ma znaczenie. Chciałem również zminimalizować cały układ i upchnąć go na jakiejś małej przestrzeni. Jeśli to by zadziałało, to może wystarczyłby nawet mały uC może nawet w SMD (ATmega lub ATtiny) i jeden kwarc plus kilka kondensatorów.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: