Manipulator na Arduino Mega- Jakie silniki; nakładka?

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
maxpane5
Młodszy majsterkowicz

Manipulator na Arduino Mega- Jakie silniki; nakładka?

Post autor: maxpane5 » 19 gru 2015, 18:28

Witam. Wraz z kolegą robimy projekt manipulatora, a jako że nie jesteśmy elektronikami mamy kłopoty z dobraniem silników i sterowania nimi.
Domyślnym mózgiem manipulatora czyli ramienia robota ma być Arduino MEGA2560 R3.
Dodam że chcę aby ramieniem można było sterować joystickiem i za pomocą programu w którym mogę zaprogramować co ma robić.

Szukałem w Internecie poradników, lecz w każdym sterowny jest jeden silnik krokowy. A ja chcę sterować aż siedmioma ponieważ manipulator w założeniu ma obracać się o 360 stopni i obracać chwytakiem o 360 stopni. Poza tym ma mieć 5 ramion.

Znalazłem na Internecie "Adafruit sterownik serw 16-kanałowy, 12-bitowy PWM I2C Shield dla Arduino" który sterował ponad 7 serwami(ja potrzebuję sterować silnikami krokowymi). Lecz na wykonywał cały czas to samo czyli obracał silnikami o dany kąt i cofał je o ten sam kąt. I nie wiem czy mogę dołączyć do tego Joystick a dokładnie dwa i przyciski które zmienią funkcję jaką ma wykonać ramie gdy będzie wciśnięty przycisk(czyli bez wciśniętego, analog w górę pozwoli podnieść ramię główne, a z wciśniętym, analog w górę pozwoli na zamykanie szczęk inaczej musiałby zastosować ze 3 joysticki ale może i tak zrobię).

Najważniejsza kwestia to czy ten Adafruit podoła zadaniu i czy będę mógł do tego podpiąć jeszcze joystick i sterować ramieniem przez program.

Druga kwestia to dobór silników krokowych bipolarnych czteroprzewodowych. Jakie wybrać jeśli na każdym będzie przekładnia ślimakowa?? Dodam że Adafruit ma maksymalne napięcie zasilania silników 6V i pytanie czy dobiorę takie silniki pod Adafruit (czyli ok. 6V) aby miały siłę ruszać ramieniem. Jeśli nie to proszę o podanie czegoś innego zamiast Adafruit.
Silniki muszą obracać się o 360 stopni czyli nie mogą być to serwa.

(W skrócie potrzebuję sterować 7 silnikami krokowymi na Arduino Mega i potrzebuję nakładki na Arduino i odpowiedzi dot. joysticka, oraz jakie silniki i nakładkę wybrać jeśli moja jest zła.)

Bardzo proszę o odpowiedź gdyż nie mogę znaleźć nic w Internecie.
Jeśli czegoś nie wyjaśniłem to proszę o pytania.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt :D

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

kazzik87
Starszy majsterkowicz

Re: Manipulator na Arduino Mega- Jakie silniki; nakładka?

Post autor: kazzik87 » 20 gru 2015, 22:52

Dużo zależy od tego z czego te ramiona. Pamiętaj że silnik krokowy waży znacznie więcej niż np. serwo! Im większy ciężar tym mocniejszy silnik (np. krokowy) tym większy prąd oraz droższy sterownik!

Szukaj sterowników do drukarek 3D.
Dla przykładu do pięciu silników - link
Dodatkowo sterowniki - link
---
Jeżeli pomogłem to kliknij "Pomógł".
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: