Serwo 360 stopni

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
malass
Młodszy majsterkowicz

Serwo 360 stopni

Post autor: malass » 17 maja 2016, 21:17

witam
chciałbym użyć arduino uno do opuszczania i podnoszenia rolet materiałowych. Kupiłem serwomechanizm z możliwością wykonywania pełnych obrotów( niby wykorzystywany do napędzania robotów)
Zasada działania ma być prosta - po naciśnięciu przycisku serwo zacznie opuszczać roletę. Po wykonaniu x obrotów( całkowitym opuszczeniu) zatrzyma się. Po ponownym naciśnięciu przycisku zacznie zwijać roletę i znowu po wykonaniu x obrotów ( powrocie do pozycji wyjściowej ) zatrzyma się.
Używałem gotowych programów do sterowania serwami. Myślałem, że wpisując wielokrotność kąta obrotu ( 180 stopni) będe mógł zaprogramować np. 20 obrotów ( czyli teoretycznie 40 x 180 stopni). Niestety serwo głupieje...

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

jar800v
Młodszy majsterkowicz

Re: Serwo 360 stopni

Post autor: jar800v » 17 maja 2016, 22:00

Co do sterowania roletami sprawdzanie czy zostały zasłonięte można zrealizować na krańcówkach.
Być może te serwo może się obracać od 0 do 320 stopni nie w kóko. W takim przypadku trzeca będzie je przerobić.
Na majsterkowie był już artykuł o sterowaniu roletami i przerobieniu serwa: http://majsterkowo.pl/rolety-okienne-st ... tem-od-tv/
Merlin14
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Merlin14 » 17 maja 2016, 22:29

htt(bez tego)p://student.agh.edu.pl/~kefas/?page_id=42 ostatni projekt
malass
Młodszy majsterkowicz

Post autor: malass » 18 maja 2016, 10:55

Co do sterowania roletami sprawdzanie czy zostały zasłonięte można zrealizować na krańcówkach
Właśnie krańcówek chciałem uniknąć głównie, żeby nie bawić się w plątaniny kabli. Poza tym jedyne krańcówki, jakie ewentualnie zdałyby egzamin to kontaktrony wiec dodatkowo musiałbym do tego wszystkiego dołożyć przekaźniki bo sam kontaktron może nie wytrzymać obciążenia
Być może te serwo może się obracać od 0 do 320 stopni nie w kółko. W takim przypadku trzeba będzie je przerobić.
Serwo może kręcić się jak normalny silnik i w sumie tak się kręci, tyle ze nie mogę znaleźć logiki w tym kręceniu. Najpierw robi np. 10 obrotów w lewo, po czym jeden w prawo i następnie np. dwa znowu w lewo.

Zakładając, że serwo jest sterowane impulsami od 1 do 2 ms gdzie 1 ms daje obrót w lewo, 1,5 ms stop a 2 ms w prawo, można spróbować zamienić liczbę obrotów na czas generowania impulsu, np. wiem, że pełne opuszczenie zajmie 15 sekund wiec sygnał 1 ms będzie generowany przez 15 sekund... Przy stosunkowo wolnym opuszczaniu rolet system bedzie działał dosyc dokładnie bo w 0,5 s roleta zbyt dużej drogi nie pokona
jar800v
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jar800v » 18 maja 2016, 14:43

Co do kontaktronów nie wiem po co chciałbyś zastosować przekaźniki bo jak używasz arduino to podłączyś je do pinu cyfrowego. Zczytując jego stan wiedział byś w którym miejscu jest roleta.
A te serwo ma 2 czy 3 przewody bo jeśli posiada 2 to prawdopodobnoe jest to silnik.
Ps. Mógłbyś podać jakie to serwo :)
malass
Młodszy majsterkowicz

Post autor: malass » 18 maja 2016, 16:18

jar800v pisze:Co do kontaktronów nie wiem po co chciałbyś zastosować przekaźniki bo jak używasz arduino to podłączyś je do pinu cyfrowego. Zczytując jego stan wiedział byś w którym miejscu jest roleta.

fakt, ale cały czas nie pozbędę się przewodów :( - dwa do krańcówki w pozycji zamkniętej, dwa otwartej x 4 okna ...
jar800v pisze:A te serwo ma 2 czy 3 przewody bo jeśli posiada 2 to prawdopodobnoe jest to silnik.
Ps. Mógłbyś podać jakie to serwo :)
serwo ma 3 przewody - "Serwo FITEC, obrót 360 stopni, AVR PIC ARM" aukcja na Allegro
Wydawało mi się, że po podłączeniu wystarczy zmodyfikować zakres obrotu nawet w najprostszym przykładowym programie dostępnym w aplikacji Arduino (obrót w lewo, stop,obrót w prawo) ale niestety ...
Najprościej byłoby je przerobić na silnik z przekładnią i sterować polaryzacją, mierząc czas pracy żeby ustalić pozycję rolety i pewnie tak zrobię :)
jar800v
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jar800v » 18 maja 2016, 19:41

Nie wiem czy o to Ci chodziło ale znalazłem podobne tutaj: http://abc-rc.pl/Feetech-FS5106R z obszerniejszym opisem. Jest tam napisane o potencjometrze może jakby nim doregulować to by zadziałało.
Awatar użytkownika
matti
Młodszy majsterkowicz

Post autor: matti » 3 maja 2017, 14:50

Ostatnio też kombinuję z roletami. Myślę że 1 krańcówkę u góry możesz dołożyć, będziesz wiedział że roleta jest zwinięta. A rozwijanie oprzyj o czas działania (poprostu go zmierz ile trzeba aby roleta się rozwinęła. Serwo przerób na pracę ciągłą. tak najłatwiej i zadziała.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: