Ruchoma Półka - Badanie naukowe - Pomocy

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
Milosz
Młodszy majsterkowicz

Ruchoma Półka - Badanie naukowe - Pomocy

Post autor: Milosz » 2 lip 2016, 19:33

Witajcie, jest misja.

PRELUDIUM
Moja żona będzie bronić licencjat na UW. W jej drzewie wymagań aby dostać absolutorium musi wykonać projekt/badanie. Razem z wykładowcą zaangażowali się w odtworzenie badania iluzji gumowej ręki. Jest to odtworzenie badania wykonanego przez naukowców w USA. Niestety do zrobienia tego badania potrzebują pułki z silnikiem za której wykonanie różne firmy życzyły sobie 4500 - 7000 zł czego nie są w stanie opłacić. Żona jest zrozpaczona bo bardzo zaangażowała się w ten projekt a wychodzi na to że nie uda się go przeprowadzić.

Zacząłem się przyglądać się konstrukcji i działaniu tej półki i stwierdzam że zbudowanie czegoś co pozwoli odwzorować ten eksperyment nie może być tak drogie. Chciałbym zagrań na nosie tym wielkim formom i zrobić samemu taką półkę pokazując że można. Byłbym wtedy superbohaterem dla żony :) Jednak sam tego nie dokonam, nie mam wystarczającego doświadczenia. Jednak przy pomocy innych superbohaterów dało by radę. Więc wielka prośba, jeżeli chcecie pomóc mi wykonać to zadanie to bardzo serdecznie zapraszam do dyskusji.
DO RZECZY
Esencja :

1 foto - 1000 słów
projekt 001.jpg
To co jest ważne dla nas jako konstruktorów to że badany kładzie rękę na ruchomej pułeczce, następnie uruchamiamy silnik który przesuwa półkę. Podczas przesunięcia półka musi pokonać 8 cm w ciągu 90 sekund. Badany nie może byś świadom przesuwania się jego ręki.

A tutaj jest skrótowi opis badania po polsku:
RHI cognitive penetrability.docx

WYZWANIA
1. Silnik elektryczny który będzie na tyle silny aby mógł pociągnąć swobodnie leżącą rękę.
2. Sposób na osiągnięcie powolnego działania silnika [ 8 cm - 90 sekund ]
3. Konstrukcja nośna która sprawi że nie będzie drgań ani szarpnięć które mogły by uświadomić badanego że jego ręka się przemieszcza.

BUDŻET
1500 - 2000 zł

PRZEMYŚLENIA
Możliwe Podejścia:
Jeżeli chodzi o obudowę to nie jest ona istotna, to może być względnie cokolwiek. Projekt nie musi się ograniczać do takiego kształtu jak na obrazku. Ważne jest to aby spełnić wymagania badania.

Myślałem o tym aby sam silnik i szyny ściągnąć z świata fotografi/konomatografii. Jest coś takiego co nazywa się "Camera Slider "

Youtube:

$10 DIY Camera Slider!
How to Make a Professional Camera Slider (100% DIY!)
Motorized Camera Slider - Do It Yourself
S.co.tt's DIY Motion Control Camera Slider - Introduction and Demo - Arduino Project
$20 DIY Motorized Timelapse Slider

Choć jeszcze lepsze jest to samo tylko z opcją programowania prędkości (Arduino) - Slider Timelapse Motor:
Youtube: DIY Dolly / Slider Timelapse Motor

Najważniejsze porady to:
- Jak to tego podejść aby zrobić to jak najszybciej. Co kupić można względnie tanio a co należało by wykonać samodzielnie.
- Jaki rodzaj silnika zakupić.
- Czy dużym wyzwaniem i wysiłkiem będzie robienie regulatora prędkości oraz urządzenia które np. automatycznie zatrzyma się po 8 sec. czy lepiej robić to ręcznie wyłącznikiem.

O Mnie
Nie jestem inżynierem. Jestem zwykłym majsterkowiczem. Zawsze chciałem się wdrożyć w Arduino więc być może to jest dobry moment.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Deletor
Młodszy majsterkowicz

Re: Ruchoma Półka - Badanie naukowe - Pomocy

Post autor: Deletor » 2 lip 2016, 23:57

Silnik elektryczny to nie problem, sposób na osiągnięcie prędkości też nie. To bym za pożyczył z projektów CNC. 1 masz mocny silnik krokowy dwa masz opisane dokładnie sterowanie takiego silnika.
Konstrukcja to byś musiał coś pomyśleć myślę z drewna.

Jeśli nie znasz się na arduino poczytaj najpierw jak bezpiecznie podłączyć silnik to arduino i o sterownikach do silników krokowych.

Pytanie ile masz czasu na projekt. Pamiętaj że zamówienia z alli idą nawet do 2 miesięcy.
Na już możesz zacząć robić konstrukcję. Szyny z fotografii są jak najbardziej ok. Jak byś miał szyny i ta ruchomą deskę to do tego pasek klinowy i do silnika. Miał byś już praktycznie cały hardware potem zostaje software.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
crobe
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: crobe » 3 lip 2016, 07:55

A co o cenę pytałeś na elektrodzie ... :P

Moje przemyślenia...

-szyny igusa (ta do sliderów ) ok, ale podobno szarpią pod większym ciężarem.... ręka z ramieniem ile waży 5 kg ?
-silnik krokowy ze sterownikiem i mikrokokami , silnik DC musiał by mieć enkoder inaczej prędkości nie opanujesz ...

polecam

- prowadnice liniowe CNC łatwo dostępne i względnie tanie
- napęd silnik krokowy i śruba pociągowa, zapewni to wrażenie ze polka jest nieruchoma i nie trzeba używać silnych silników krokowych i drogich sterowników.

sterownik Arduino UNO lub klon reszta do ustalenia jakie bajery mam mieć.

Problem to wykonanie półki nie wiem ile firmy chcą za takie coś.

A! i jaki kolor okleiny to pewnie dla żony ważne ;)
Awatar użytkownika
poliakustyczny
Młodszy majsterkowicz

Post autor: poliakustyczny » 3 lip 2016, 09:04

Koledzy mówią o silnikach krokowych, a mnie intryguje inna kwestia. Miłosz napisał że kluczową rzeczą jest, aby badany nie był świadom przesuwania ręki. Silniki krokowe są dosyć głośne (zresztą każdy silnik generuje słyszalny dźwięk). Jak w takim razie je wygłuszyć?
crobe
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: crobe » 3 lip 2016, 09:49

Owszem ale nie przy tej prędkości obrotowej, one "graja" przy większych prędkościach lub bez włączonych mikrokoków.

Ponadto test przeprowadzany jest w słuchawkach.

Dodatkowo na krokowcu możesz w kontrolowany sposób rozpędzić i wyhamować półkę.

https://www.youtube.com/watch?v=VBqBEnQeHsM
Deletor
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Deletor » 3 lip 2016, 10:48

crobe pisze: -silnik krokowy ze sterownikiem i mikrokokami , silnik DC musiał by mieć enkoder inaczej prędkości nie opanujesz
- napęd silnik krokowy i śruba pociągowa, zapewni to wrażenie ze polka jest nieruchoma i nie trzeba używać silnych silników krokowych i drogich sterowników.
Crobe pierw piszesz że królowie jest be a potem że jest fajny ;p

Prowadnice liniowe też fajna sprawa ale na pewno droższa od slidera. No i trzeba by tu zastosować co najmniej fi12. To koszt ok 100zl za metr plus łożyska. Sruba pomysł nie głupi.
Taką półkę myślę Miłosz sam by zrobił jeśli ma zapędy majsterkowicza. Nie jest to jakaś wymyślna i mega skomplikowana konstrukcja.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
crobe
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: crobe » 3 lip 2016, 11:30

Chodziło mi ze są 2 rozwiązania, ja jestem za korkowcem NEMA 17 i stepstick wystarcza .
crobe
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: crobe » 25 sie 2016, 20:03

Sterownik do półki zrealizowany:
Arduino Nano
Stepstick
2 klawisze
2 diody
1 włącznik krańcowy
obudowa :P

Filmiki z działania :)

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=amOKRi2ap6E
https://www.youtube.com/watch?v=ql2S9W6gE_4
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Milosz
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Milosz » 21 gru 2016, 16:24

Dla wszystkich tych, którzy śledzili temat, a także dla tych którzy w przyszłości natrafią na ten topic, chciałbym poinformować że projekt “Ruchoma Półka” został zakończony z powodzeniem.

Wszystkie założenia dotyczące projektu zostały zrealizowane w stu procentach. Maszyna działa, bierze udział w badaniach naukowych, a jej użytkownicy są zadowoleni.

Chciałbym wyrazić szczególne podziękowania dla Crobe, człowieka który pojawił się znikąd i zaoferował swoją wyjątkową pomoc. Gdyby nie jego porady, pomoc oraz wykonanie i zaprojektowanie dla mnie sterownika byłoby wysoce prawdopodobne że projekt nie byłby ukończony na czas.
Jeżeli macie jakieś problemy z projektem to polecam majsterkowicza Crobe, do niego proszę też kierować wszelkie pytania na temat sterownika.

Jeżeli ktoś ma pytania co do projektu to proszę śmiało pisać.

Mały filmik z pracy nad projektem:
https://drive.google.com/open?id=0B_ggg ... VlBU25SeGs

Gotowy projekt:
https://drive.google.com/open?id=0B_ggg ... 18yWUFubUk

Wnętrze:
https://drive.google.com/open?id=0B_ggg ... TlFX2ZMVFk
https://drive.google.com/open?id=0B_ggg ... mR4bTBPWms
https://drive.google.com/open?id=0B_ggg ... UxsRHhqU2M

Temat uważam za zakończony.
Dziękuję forum Majsterkowo.pl, wszystkim użytkownikom zaangażowanym w pomoc nad tym projektem.
Dzięki Crobe.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: