Diody

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
majster
Młodszy majsterkowicz

Diody

Post autor: majster » 12 lut 2013, 22:46

Witam, chciałbym wykonać minilicznik na arduino. Minilicznik ma polegać na 4 diodach które będą się zaświecać kolejno po naciśnięciu klawisza i jeśli dojdzie do 4 to znowu od 1. Dodatkowo chciałbym zamontować pauze, czyli po naciśnięciu klawisza żeby nie liczyło(sygnalizowane miganiem diody) i +1, -1 czyli dodanie lub cofniecie diody.
Jeśli to udałoby się złożyć to później dodałbym że jeśli zapali się 4 dioda to jednocześnie włącza się silniczek który sterowałby zasuwką.
Proszę o pomoc jak to wykombinować bo googlowałem ale nie znalazłem nic podobnego.

Z góry dzięki

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Re: Diody

Post autor: Marhef » 13 lut 2013, 00:07

Zliczanie do 4 coś w stylu:

if (przycisk==HIGH)
{
zmienna++;
}
if (zmienna==4)
{
zmienna==0;
}

Pisane na szybko, składnia nie wiem czy odpowiednia do arduino.
+1/-1 - zamiast przycisk dajesz dwie zmienna (np. przycisk_plus i przycisk_minus) jedna dodaje 1, druga odejmuje 1.
Pauza - warunki dodawania/odejmowania wrzucasz w pętlę if, gdzie warunkiem jest wciśnięcie klawisza pauzy.
A miganie diody ja bym zrobił na przerwaniu, żeby pętla główna mogła pracować bez zatrzymania.
Silniczek zrób sterowany przez przekaźnik aktywowany wyjściem cyfrowym. Przy osiągnięciu wartości 4 ustawiasz stan pinu na wysoki
shymon
Majsterkowicz

Post autor: shymon » 13 lut 2013, 16:11

Zamiast przekaźnika użyłbym tranzystora - tańszy, mniejszy i dłuższa żywotność.
majster
Młodszy majsterkowicz

Post autor: majster » 13 lut 2013, 16:42

Silniczek będę robił na mostku h (l293d), jak podłączyć te diody na płytce żeby wszystko ładnie działało?
sorry ze tyle pytań ale dopiero zaczynam przygodę z arduino.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: