Obrotomierz do skutera

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
jaszczur
Młodszy majsterkowicz

Obrotomierz do skutera

Post autor: jaszczur » 25 lut 2013, 00:08

Witam wszystkich serdecznie. Jak wielu chciałem nauczyć się pisać programy na AVR. Na początek pozwoliłem sobie na zabawę korzystając z ARDUINO UNO. I jako pierwszy projekt chciałem wykonać prosty komputerek do skutera. Na start wyświetlanie temp. silnika, ilość paliwa, jakiś zegareczek i obrotomierz. Domyślam się że na początek to chyba zbyt ambitny projekt, jednak korzystając z zasobów internetu, dwa elementy wstępnie wykonałem. I stanąłem na obrotomierzu. Przeszukiwałem net jak mogłem, lecz nic nie znalazłem na temat obrotomierza do silnika spalinowego na Arduino. Może jest to niewykonalne ?? Ale to chyba mało prawdopodobne. Obrotomierz w początkowym projekcie ma służyć do pomiaru obrotów w silniku jednocylindrowym czterosuwowym, a pomiar ma być dokonany po podłączeniu do cewki zapłonowej. Szanowni forumowicze, może posiadacie jakieś przykłady, które naprowadziły by mnie jakoś na pomysł jak to wykonać.
Pozdrawiam.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

WALENMAR
Młodszy majsterkowicz

Re: Obrotomierz do skutera

Post autor: WALENMAR » 26 lut 2013, 14:33

hmm z tego co wiem to ludzie robia pomiar obrotow silnika delikatnie sciagajac troche izolacji z kabla ktory idzie na swiece, nastepnie owija sie wokol niego zwykly kabelek ktory podlaczasz do arduino zczytujesz napiecie i odpowiednio je kalibrujesz:)
jaszczur
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jaszczur » 26 lut 2013, 16:22

Jak dokonać odczytu to wiem, tylko mam problem z napisaniem odpowiedniego kodu. Ale powoli może jakoś dojdę.
Awatar użytkownika
Basil Fawlty
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Basil Fawlty » 26 lut 2013, 17:08

@Walenmar: ja proponuję ściągnąć od razu całą izolację i na początek sprawdzić językiem na jakim odcinku odbierany "sygnał" będzie najczytelniejszy? =;D Ktoś bzdety na necie wypisuje, po co to powtarzać ?

@Jaszczur: Do poczytania :
avdweb.nl/arduino/hardware-interfacing/frequency-period-counter.html
interface.khm.de/index.php/lab/experiments/arduino-frequency-counter-library/
jaszczur
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jaszczur » 26 lut 2013, 19:37

Dzięki, poczytam lekturę. Może mnie natchnie do jakiegoś .

P.S. Żeby to jeszcze w jakimś czytelnym jeżyku napisali :). Jakoś sobie poradzę.
WALENMAR
Młodszy majsterkowicz

Post autor: WALENMAR » 26 lut 2013, 22:37

z tego co ja wiem to 80 % instalacji lpg ktore przelaczaja sie na gaz gdy silnik zwiekszy obroty >2000\min dziala w ten sposob
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: