Pomysł na odczyt pozycji wskaźnika w radiu

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
pitt66
Młodszy majsterkowicz

Pomysł na odczyt pozycji wskaźnika w radiu

Post autor: pitt66 » 16 gru 2018, 01:12

Cześć,

To będzie mój pierwszy projekt na Arduino. Póki co jest w fazie rozczajania. Do rzeczy, chce ożywić stare radio UKF, niby działa, coś tam jest przestrojone ale i tak kiepsko łapie (może dlatego, że sam je próbowałem przestroić :P). Pomyślałem, że wyrzucę stare bebechy unitry i włożę tam arduino + moduł fm. Takich przykładowych projektów jest na sieci od groma - tu nie mam problemu (YT: TEA5767 + Nokia display).
Sterownie głośnością chcę zrobić re-używając potencjometr, który już w tym radiu jest (dzielnik napięć) - wiem, lepiej użyć enkoder, ale chcę mieć w tym ten włączanie (tak jak w oryginale).

Póki co dobrze, ale co zrobić z pokrętłem strojenia :) w tej Unitrze jest oczywiście kondensator zmienny i elegancka wskazówka na lince.
I teraz tak - mierzenie pojemności tego kondka raczej (chyba?) nie wchodzi w grę. Co zostaje? Jego sprytna wymiana na encoder? I teraz zrobienie zapamiętywania "ilości klików" a raczej częstotliwości na EEPROM, tak żeby po włączeniu grała ostatnio ustawiona stacja.
Minus jest taki, że jak ktoś pokręci strojeniem gdy radio jest wyłączone, to wskazówka już nie będzie dobrze pokazywać częstotliwości (tak wiem, stare radio, więc i stare częstotliwości i tak nie odpowiadają nowym - bardziej chodzi po pozycję wskazówki na skali).
Może ma ktoś jeszcze jakiś alternatywny pomysł?

Z góry dzięki :)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

pitt66
Młodszy majsterkowicz

Re: Pomysł na odczyt pozycji wskaźnika w radiu

Post autor: pitt66 » 23 gru 2018, 20:38

Dzięki za informacje!

Dzięki też za podpowiedź odnośnie potencjometru wieloobrotowego - zupełnie wypadło mi z głowy, że takie istnieją (może dlatego, że nigdy takiego nie miałem do zabawy). Na długich jakoś działa, ale Jedynka nam nie odpowiada. Co do TEA5767 - nim ewentualnie przerobię radio, najpierw sklecę sobie odbiornik na próbę i zobaczę jak działa. Mam jednak porównanie z radiem puszczonym z komórki (i słuchawki jako kabel antenowy, tak wiem, tam w komórce pewnie inny układ) i w tym samym pomieszczeniu komórka odbierała świetnie, a to moje radio tylko najmocniejsze stacje (oczywiście tutaj w grę wchodzi też kiepskie przestrojenie tego mojego radia, że słabsze stacje nie odbierają).

Co do DAB+ to mam mieszane uczucia - z mojego skromnego doświadczenia z dab+ to tam trzeba mieć idealny odbiór bo inaczej zaczyna przerywać i znów szuka "głównej ramki" żeby zacząć odkodowywać (nie wczytywałem się w kodek jaki tam jest używany).
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: