Zewnętrzny zasilacz - Arduino

Ogólne rozmowy na temat Arduino (i jemu podobnych).
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Zewnętrzny zasilacz - Arduino

Post autor: Pixelx » 29 gru 2013, 01:36

Witam.

Jaki najlepiej wybrać zasilacz do arduino? Z tego co wiem musi być on w przedziale od 12-7V bo jest tam stabilizator napięcia, ale nie wiem na ile amperów wydaje mi się, że 2A będzie wystarczające i zapas mocy jego będzie wystarczający. Możecie coś polecić?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Re: Zewnętrzny zasilacz - Arduino

Post autor: Marhef » 29 gru 2013, 10:47

Używam czasami ładowarki do telefonu (5V, 2A). Mogę do niej podłączyć ten sam kabel, którym podłączam arduino do komputera
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 29 gru 2013, 13:00

Znalazłem w domu zasilacz 18V 1A i i kupie osobny stabilizator napięcia 7809 na 1A do tego radiator przykręcę z zasilacza ATX i przed i po stabilizatorze dam kondensator elektrolityczny 220uF i ceramiczny i wyprowadzę dwa kabelki i do arduino. Sprawdzałem jeszcze inne zasilacza co mam a mam ich mały karton trochę się ich nazbierało ;) i znalazłem 7,2V 250mA.

Obecnie budowałem układu na arduino oparte o wyświetlacz LCD i czujnik temperatury MCP9700.
I przeglądałem ostatnio jak zrobić "VU Meter – czyli diody świecące w rytm muzyki" a tam jest 10 diod do podłączenia więc przyjmując, że jedna dioda bierze 20mA=0,02A to wyjdzie około 200mA na 10 diod. Więc chyba poszukam jakiegoś zasilacza na 9V i 1A. Chyba 1A będzie najlepiej nie?
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 29 gru 2013, 13:13

Trudno powiedzieć, czy najlepiej. Wszystko zależy od zapotrzebowania na prąd w projektach. Wspomnianą wyżej ładowarkę używam do ładowania telefonu, więc do arduino nie kupowałem. A te 1,3A (pomyliłem się wyżej, nie ma 2A), to, przynajmniej na razie, duży naddatek. Dużym plusem jest to, że ma wypinany kabel, którym podłączam telefon, a gniazdo w ładowarce to USB.
Zasilacz na 9V jest ok. Ale nie wiem, czy nie taniej wyjdzie Cię ładowarka do telefonu/tabletu/smartfona (mój model - ok 25 zł na allegro)

Taki sposób, jak zaproponowałeś (stabilizator z 18V) dla mnie nie jest dobrym pomysłem. Będzie się wydzielało dużo ciepła
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 29 gru 2013, 13:31

No bo ty się wpinasz pod gniazdo USB, a w tym projekcie co diody grają w rytm muzyki zalecany jest zewnętrzny zasilacz dlatego przydałby mi się taki a poza tym w przyszłości jakiś projekt bym chciał przenieść na jakiś osobny mikrokontroler np Atmega8 i na płytkę więc myślę, że taki zasilacz przyda się a zawsze warto mieć te ampery w zapasie :D.

A mam takie pytanko jeszcze bo słyszałem coś, żę przez arduino może przejść tylko 40mA czy coś chodzi tu o jeden pin np cyfrowy że 40mA i na każdym innym tez max 40mA czy na całe arduino 40mA?
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 29 gru 2013, 14:12

Chodzi o wydajność prądową wyjść z mikrokontrolera. W nocie katalogowej dla konkretnego procka jest to napisane.
Ładowarka to też zewnętrzny zasilacz
Awatar użytkownika
Pixelx
Majsterkowicz

Post autor: Pixelx » 29 gru 2013, 14:37

A taki zasilacz? Wtyk zasilający bym sobie wymienił na inny

http://allegro.pl/zasilacz-do-tableta-9 ... 34786.html
Awatar użytkownika
wefhy
Majsterkowicz

Post autor: wefhy » 29 gru 2013, 19:00

Zasilacz dobry. Wtyk kupisz za złotówkę w pierwszym lepszym sklepie. Ja od pół roku używam 12V 0.5A i - uwaga - sprawdza się lepiej niż 6V i 7V, które testowałem. 7-12V to napięcie zalecane, dopuszczalne to 6-20V. Oznacza to, że o ile najstabilniej będzie działać przy 7-12V to nic się nie spali też przy tych 18. Może się jednak czasami restartować lub wieszać. Dobrym rozwiązaniem może też być użycie zasilacza USB od telefonu. Ewentualnie można dorobić nawet własny kabel i przyczepić na końcu taki wtyk: http://botland.com.pl/zlacza-usb/506-wt ... zewod.html Pamiętaj, tylko, ze z USB musi być 5V.

@Maxik: Wszystko zależy od konkretnego modelu. Nie jestem pewien, czy stabilizatora, uC, czy całej płytki. Moje Arduino chodzi bez problemów z zasilacza od laptopa 19V, ale miałem taką, która przy 15V(koszyk 10 paluszków z samochodu zdalnie sterowanego)co chwilę albo przestawała odpowiadać, albo się restartowała. Może to być wina stabilizatora, może przy wyższym napięciu nie filtruje tak dobrze. W internecie można też przeczytać sporo opinii, że zasilacz od laptopa powoduje niestabilność.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2013, 20:05 przez wefhy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Maxik » 29 gru 2013, 19:57

Nie wiązałbym napięć zasilacza z restartami czy wieszaniem mikrokontrolera. Limit dotyczy raczej stabilizatora, który przy wyższym napięciu musi oddać więcej ciepła, chodzi po prostu o to by go nie spalić.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: