Arduino Uno czy Leonardo?

Ogólne rozmowy na temat Arduino (i jemu podobnych).
ODPOWIEDZ
silentbob
Młodszy majsterkowicz

Arduino Uno czy Leonardo?

Post autor: silentbob » 3 sty 2014, 11:52

Witam

Chciałbym zrobić stację pogodową (2 czujniki: temperatura i ciśnienie, komunikacja przez bluetooth)
Którą wersję arduino powinienem wybrać? Cena jest porównywalna.
Ile czujników można podłączyć na raz do arduino?
Co można zrobić na Leonardo, czego nie da się na Uno?
Czy do zasilania można użyć akumulator żelowy 12v, to jest chyba graniczna wartość?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

bpijet
Młodszy majsterkowicz

Re: Arduino Uno czy Leonardo?

Post autor: bpijet » 9 lut 2014, 15:51

Widzę, że nikt się tobą nie zainteresował, więc ja jako ktoś co niecoś wiedzący ci powiem. Ja kupił bym uno, ale jeśli masz zamiar władować to tylko w stację pogodową, to nie kupuj w ogóle arduino tylko atmegę 328p-pu, a jeśli ona to dla ciebie za dużo to jakąś starszą, albo attinę2313. Co do możliwości ja stawiam na uno, ale leonardo może służyć np. jako klawiatura i myszka. Leonardo ma port COM jako wirtualny port, a nie ma fizycznego układu za to odpowiedzialnego, co znaczy, że wszystko robi procesor, ma też więcej analogowych portów (12), z czego 6 jest wirtualnych. Wszystko ma też swoje minusy, bo nie wszystki shieldy będą kompatybilne z leonardo. A jeszcze co do zasilania, to nie bierz takiej baterii na granicy maksymalnego napięcia, bo może to zrobić dla całego arduino, a jeżeli nic się nie stanie to układ regulujący napięcie na arduino będzie się grzał. Weź albo bateryjkę 9v z podłączonym wtykiem od zasilania, pasującym do arduino, albo, jeśli nie zależy ci na zasilaniu z baterii to zasilacz 9v, albo jakiś regulowany.
siwy2411
Młodszy majsterkowicz

Post autor: siwy2411 » 9 lut 2014, 23:24

Różnicy między UNO a Leonardo w projekcie tego typu nawet nie zauważysz.
Na pytanie ile czujników można podłączyć na raz do Arduino nie da się odpowiedzieć, a raczej odpowiedź to - nieskończenie wiele (teoretycznie). Arduino dysponuje wieloma magistralami sprzętowymi (I2C, SPI) do których można podłączyć BARDZO dużo czujników, o magistralach obsługiwanych programowo (1-Wire itd) nawet nie wspominam.
aku 12V powinien być okej, jest to najwyższe ZALECANE napięcie wejściowe, dopuszczalne napięcie maksymalne to bodaj 16V, i taka wartość na dłuższą metę może być problemem, ale 12V będzie okej (o ile nie będzie pobierany znaczny prąd).
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bpijet » 13 lut 2014, 17:06

siwy2411 pisze:Różnicy między UNO a Leonardo w projekcie tego typu nawet nie zauważysz.
Na pytanie ile czujników można podłączyć na raz do Arduino nie da się odpowiedzieć, a raczej odpowiedź to - nieskończenie wiele (teoretycznie). Arduino dysponuje wieloma magistralami sprzętowymi (I2C, SPI) do których można podłączyć BARDZO dużo czujników, o magistralach obsługiwanych programowo (1-Wire itd) nawet nie wspominam.
aku 12V powinien być okej, jest to najwyższe ZALECANE napięcie wejściowe, dopuszczalne napięcie maksymalne to bodaj 16V, i taka wartość na dłuższą metę może być problemem, ale 12V będzie okej (o ile nie będzie pobierany znaczny prąd).
O proszę, właśnie mi uświadomiłeś, że to jest zalecane napięcie, a nie maksymalne :D
siwy2411
Młodszy majsterkowicz

Post autor: siwy2411 » 13 lut 2014, 23:21

żeby nie było, że sam to wymyśliłem:
http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardUno
sekcja "Summary"
Input Voltage (recommended) 7-12V
Input Voltage (limits) 6-20V

nawet się o 4 volty pomyliłem :P
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: