Sterowanie pompą CWU

Ogólne rozmowy na temat Arduino (i jemu podobnych).
ODPOWIEDZ
aboizd
Młodszy majsterkowicz

Sterowanie pompą CWU

Post autor: aboizd » 23 gru 2012, 00:23

Witam,

chcę zrobić sterownik do pompy ogrzewającą wodę użytkową myślałem o takiej(prostej) konstrukcji aby zamontować dwa czujniki temperatury oraz odpowiednio mikrokontroler ATTINY 2313 oraz program tak aby przy określonych temperaturach kontroler włączał i wyłączał pompę... ponieważ pompa jest na 230V myślę jeszcze dodać optotriaka i triaka

O ile wiem(co wyczytałem na Majsterkowo.pl) na Arduino nie było by problemu z podłączeniem na wejściu dwóch czujników temperatur oraz napisaniu do tego programu, jednak chodzi oczywiście o koszt... ATTINY dużo tańsze

Moje pytanie brzmi czy na ATTINY 2313 da się taki program napisać(i czy się zmieści) aby odczytywał dwie wartości z czujników i sterował pompą??

Dodam ze raczej mało się znam wiedzę posiadam raczej niewielką wiec proszę o wyrozumiałość :)

pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

KLis
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Re: Sterowanie pompą CWU

Post autor: KLis » 18 lut 2013, 22:14

Czy zależy Ci na zbudowaniu takiego sterownika dla samej budowy, czy zrobiłeś rozpoznanie na rynku i wychodzi Ci, że tak będzie taniej?
bruder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bruder » 19 lut 2013, 00:18

Na ATTINY 2313 masz kilkanaście wyjść, które możesz programować (chyba 18), więc mógłbyś jeszcze zmniejszyć koszt wykonania i zastosować jakiś mniejszy mikrokontroler. Jest jedno "ale" - musisz czymś to zaprogramować. Może to być arduino lub programator.
Awatar użytkownika
Basil Fawlty
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Basil Fawlty » 22 lut 2013, 02:16

@aboizd : Twoja ( jak i kilka innych na tym forum ) wypowiedź utwierdza mnie w przekonaniu, że muszę wreszcie znaleźć odrobinę czasu i napisać poradnik z którego płodzeniem noszę się od jakiegoś czasu. Piszesz: attinny jest DUŻO tańsze", więc ja się pytam - od czego? Napisałeś że jesteś początkujący/niezorientowany. Stąd moja rada - nie bierz się za attinny - kup sobie od razu atmegę328. Różnica w cenie ok. 3-4 zł, a unikniesz pierepałek ze ściąganiem, dopisywaniem, dogrywaniem, brakiem pamięci/portów etc. . Masz ochotę się boksować? (Domyślam się że pisząc o czymś tańszym konfrontowałeś Arduino vs Attiny, i stąd pierwszy akapit mojej odpowiedzi :) )
Co do tematu - nie wiem czego dokładnie oczekujesz, ale w pierwszym odruchu chciało by się napisać że problem jest trywialny do rozwiązania przy użyciu "atmelków" i dosłownie garści "elementów elektronicznych wartości znikomej" ;) . Niemniej - bladego pojęcia nie mam ile kosztują gotowe rozwiązania, i na czym (już tak konkretnie) polega problem, niemniej nauczony praktyką przywykłem że rozwiązania "fabryczne" z reguły bywają tańsze ( co nie oznacza że nie istnieją wyjątki z gatunku tych potwierdzających regułę ;)) )
Opisz proszę możliwie dokładnie problem, a postaram się w wolnej chwili coś wykoncypować :)
maglo18
Majsterkowicz

Post autor: maglo18 » 25 wrz 2013, 12:55

Nie będę zakładał nowego tematu i opisze sterowanie które mnie interesuje w tym. Chciałbym sterować pompą do ciepłej wody która załączała by się pomiędzy godzina 6 a 8 i 16 do 22 w dzni robocze oraz miedzy 7 a 22 w dni wolne od pracy. Wiem ze ta część może spełnić. Dodatkowo chciałbym podłączyć sterowanie do centralki alarmowej i jeżeli alarm jest załączony to pompa nie załącza się w ogóle.

Wybrałem do tego:
Arduino Uno r3
RTC
oraz stycznik.

Czy coś jeszcze będę potrzebował do mojego projektu? Oraz czy na takim urządzeniu zrealizuje oczekiwany efekt?
Goblin
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Goblin » 25 wrz 2013, 17:36

Szczerze jeżeli możesz się obejść bez kontroli alarmu ( najpierw się jeszcze upewnij czy centralka ma wolne wyjście, które dawało by sygnał na arduino, że alarm jest uzbrojony ) za niecałe 30 zł kupisz w Casto elektroniczny programator, który spełnia twoje wymagania. A w przypadku sterowania przez arduino nawet kupując od chińczyka z ebaya całość wyjdzie cię drożej niż wspomniany programator. No chyba, że chodzi ci o fun z budowy czegoś samemu i "cena nie gra roli" :)

Jest jeszcze sprawa czujników temp. Ale nie wiem ile zaoszczędzisz więcej na tym że czujniki będą na bieżąco kontrolowały temp. a np co 1 h w zadanych przedziałach czasowych pompa się włączy co 1 h na 5 min.
maglo18
Majsterkowicz

Post autor: maglo18 » 25 wrz 2013, 20:56

Sprawa już przesądzona ma być na arduino. Dla fanu , nauki i mam trochę więcej planów co do tego urządzenia. Ja przyjdą części będę ciągną wątek dalej.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: