programator usbasp

Ogólne rozmowy na temat Arduino (i jemu podobnych).
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rafalzaq
Majsterkowicz
Posty: 180
Rejestracja: 2 maja 2013, 23:57

programator usbasp

Post autor: rafalzaq » 3 maja 2013, 01:35

Witam wszystkich. Przeglądam Majsterkowo jak i forum odkąd dostałem arduino. Nakupiłem w tzw. międzyczasie dużo elektroniki (m.in. z ebaya). Myślę że nadszedł już ten czas gdzie trzeba sobie sprawić jakiś programator. Programowanie atmeg za pomocą arduino jest trochę uciążliwe, a ostatnio mam nawet z tym problemy (ale to już inny temat). Mam 2 pytania.

1. Czy taka chińszczyzna się nada? tinyurl . com/buktlnp Na rysunku jest pokazane, że działa na 3.3 oraz 5 V, ale nie widzę tam żadnej zworki czy czegoś do przełączania.

2. Zakładam, że ta chińszczyzna nie ma żadnych zabezpieczeń, a coś takiego byłoby wskazane. Zdarzały mi się już małe zwarcia, ale najwidoczniej arduino jest na to w pewnym stopniu odporne. Zrobiłem małe poszukiwania i natknąłem się na informacje o optoizolacji. Ten programator nie ma tego w standardzie, więc wpadłem na pomysł aby między programator, a programowany mikrokontroler wstawić dodatkową płytkę, która będzie realizować izolację. Na podstawie znalezionych schematów sporządziłem coś takiego wstaw . org/h/25441931157/ Czy coś takiego ma sens? Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie będę mógł zasilać mikrokontrolera bezpośrednio z programatora. Czy będę mógł programować uC przystosowane na niższe napięcia niż 5 V (niekoniecznie z tymi transoptorami ze schematu)? Na schemacie użyłem tych transoptorów ponieważ pojawiały się na praktycznie wszystkich schematach jakie znalazłem.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!


cnc4you
Młodszy majsterkowicz
Posty: 6
Rejestracja: 29 maja 2013, 12:41

Re: Odp: programator usbasp

Post autor: cnc4you » 29 maja 2013, 13:28

Ja mam programator usbasp od bardzo dawna i programuje atmegi na 3,3v i 5v zworki nie ma i nie potrzeba oby tylko peryferia nie korzystaly z lini SPI i zasilanie przez stabilizator. Usbasp kilka lat temu za 11zl najtansza mozliwa wersja i działa bez problemu. Arduino mam od niedawna wczesniej przez prawie 10lat atmegi 128, 32,8 itp.

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: