Mechaniczne ramię / slider

Nie wiesz, jak działa jakieś urządzenie? Pytaj śmiało!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Julass
Młodszy majsterkowicz
Posty: 13
Rejestracja: 12 sie 2012, 14:40

Mechaniczne ramię / slider

Post autor: Julass » 13 kwie 2014, 19:25

Jak to działa? Co to za przekładnia? Jak oni to zrobili?

Obrazek

Wydaje mi się, że w górnej części tego ramienia jest jakaś przekładnia 1:1. Jedyne co mi przychodzi do głowy to dwie zębatki kręcące się w przeciwnym kierunku zamontowane na jeden osi. Ale jak?

źródło: http://www.diyphotography.net/wing-clever-rails-slider/

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!


Awatar użytkownika
cube
Złota rączka
Posty: 834
Rejestracja: 2 gru 2012, 17:02

Re: Mechaniczne ramię / slider

Post autor: cube » 13 kwie 2014, 22:59

Podejrzewam że znajdują się tam dwie przekładnie 2:1. Prawdopodobnie na pasku zębatym lub linkach, bo w takiej bardzo łatwo wyregulować naciąg i można osiągnąć znikomy luz nawrotny. Może to być zrealizowane następująco:
Nieruchoma względem podstawy jest duże koło K2. Na osi zębatki dużej zamontowane jest pierwsze ramię. Na wspólnej osi obu ramion zamocowane są małe koła K1 oraz L1. K1 i L1 są nieruchome względem siebie. Pomiędzy kołami K2 oraz K1, w pierwszym ramieniu, rozciągnięty jest pasek/linka, bezpośrednio, bez krzyżowania. Na drugim końcu ramienia 2 znajduje się mocowanie do aparatu. Duże koło L2 jest nieruchome względem mocowania aparatu. Linka rozpięta między kołami L2 oraz L1 jest skrzyżowana.
Dlaczego 2:1? Trzeba się przyjrzeć na ramię na gifie. Załóżmy że pozycją spoczynku jest pozycja pionowa obu ramion. Jeśli ramię 1 obróci się o 90stopni względem podstawy (w poziom) to ramię 2 obróci się o 180 stopni względem ramienia 1. Ale już podstawa aparatu odwróci się tylko o 90stopni względem ramienia 2. Skrzyżowane linki w drugiej przekładni spowodują odwrócenie kierunku obrotu głowicy z aparatem względem obrotu ramienia.
Muszę przyznać że bardzo ciekawa rzecz i w wolnej chwili postaram się coś takiego zamodelować w solidworksie a może nawet sobie wykonać :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: