do czego to jest i jak to działa

Nie wiesz, jak działa jakieś urządzenie? Pytaj śmiało!
ODPOWIEDZ
wegiel95
Młodszy majsterkowicz

do czego to jest i jak to działa

Post autor: wegiel95 » 2 lut 2013, 00:01

mam takie pytanie dostałem od znajomego coś w stylu jak pani pokazuje na fizyce do doświadczeń takie pokazowe przyrządy zamieszczam zdj tego

zdj 1 - nad nawiniętym drutem jest blaszka która da się nacisnąć i podnosi ona kolejna blaszkę nad tym prętem uwalniając go do przesunięcia i stykając go z tymi dwiema blaszkami koło siebie wydaje mi się ze numerki 1 i 2 są to wejscia a 3 i 4 wyjscia dokladnie nie jestem pewny

zdj 2 - coś w stylu naciągnięta sprężynka porusza blaszka w górę i dół by zetknąć ja z tymi stykami od których wychodza dwa kabelki a do spodu łączone są z wyjściami 3,4,5

zdj 3 - w zwiniętym drucie pręcik który porusza się w górę i dół

mam nadzieje ze powiecie mi jak to działa i do czego służy
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2 lut 2013, 01:11 przez wegiel95, łącznie zmieniany 1 raz.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

dawhyp
Młodszy majsterkowicz

Re: do czego to jest i jak to działa

Post autor: dawhyp » 2 lut 2013, 00:13

Po przeczytaniu pierwszego zdania odechciało mi się czytać dalej... Czy tak trudno jest użyć funkcji sprawdzania pisowni (nie wspomnę o interpunkcji, wielkich literach, wartości merytorycznej zdań itd.)?!
wegiel95
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wegiel95 » 2 lut 2013, 01:04

przepraszam za pisownie ale było robione to na szybko jeśli tak bardzo uraziłem to już zostało to poprawione
Ostatnio zmieniony 2 lut 2013, 01:12 przez wegiel95, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: djbuh » 2 lut 2013, 01:12

Ad. 3 - Cewka, która zapewne jest przyciągana przez górną lub dolną blaszkę, w zależności od kierunku przepływu prądu.
Ad. 2 - Wygląda mi to na coś w rodzaju przekaźnika.
Ad. 1 - Też coś w rodzaju przekaźnika, z tym, że jakiś ręcznie wyłączany lub bistabilny - coś w ten deseń.

Dokładnie nie jestem w stanie stwierdzić, musiałbym mieć to w rękach, ewentualnie dobre zdjęcia z każdej strony.

Do czego to służy? Zapewne do celów edukacyjnych/pokazowych.
Jak to działa? Zmierz rezystancję cewek, i podłącz takie napięcie, żeby przez cewkę płynął prąd około 50 mA.
Ostatnio zmieniony 2 lut 2013, 01:18 przez djbuh, łącznie zmieniany 1 raz.
wegiel95
Młodszy majsterkowicz

Post autor: wegiel95 » 2 lut 2013, 01:14

a jakim zasilać to napięciem ?
Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Maxik » 2 lut 2013, 01:58

Prawo Ohma: U = R*I, gdzie U - napięcie, R - rezystancja, I - prąd. Mierzysz rezystancję jak napisał kolega djbuh i podstawiasz. Jeśli rezystancja wyniesie np. 100 ohmów, to U = 100*0.05(zamieniamy mA na A), wtedy U = 5V. Niech ktoś na wszelki wypadek potwierdzi mój wywód, ale chyba się zgadza.
Awatar użytkownika
djbuh
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: djbuh » 2 lut 2013, 02:04

Zgadza się, ale na wszelki wypadek zacznij od 2 paluszków/zasilacza 3V, jak nie zadziała to zwiększ po prostu napięcie - dołóż paluszek/zwiększ napięcie zasilania. Pamiętaj tylko, żeby odwrócić polaryzację, jeżeli nie zadziała, bo może się okazać, że wszystko działa, tylko nie widać efektów tego działania :).
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 2 lut 2013, 11:23

Przypuszczam że drugim obiektem jest włącznik chwilowy. W parze z 3 obiektem tworzy przekaźnik a w parze z 1... telegraf. Bo 1 wydaje się być dzwonkiem elektrycznym. Są to obiekty szkolne, więc zasilane prawdopodobnie 5-12V.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: