RJ-45 CROSS

Masz jakiś problem ze swoim sprzętem? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Peszel
Starszy majsterkowicz

RJ-45 CROSS

Post autor: Peszel » 2 sty 2014, 19:40

Rozróżnia się w jakichś zastosowaniach kable "krzyżowane" od "niekrzyżowanych" czy wszędzie automatyczne wykrywanie i wszystko jedno jaki przewód?
szczerość to nie chamstwo

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Re: RJ-45 CROSS

Post autor: Maxik » 2 sty 2014, 21:00

Nowoczesny sprzęt powinien wykrywać. Zasadniczo: połączenie komputer <-> komputer - krosowaną, komputer <-> inne urządzenie - prostą. Jednocześnie mała uwaga - router jest również komputerem, więc dwa routery i router z komputerem łączy się skrętką krosowaną. W domowych zastosowaniach router ma najczęściej wbudowany switch, dlatego łączy się go z komputerem kablem prostym.
skl
Majsterkowicz

Post autor: skl » 2 sty 2014, 22:09

Popieram przedmówcę. Obecnie większość urządzeń sama wykrywa czy kabel jest krosowany czy prosty.
Również urządzenia do sieci strukturalnej budynku podłącza się kablami prostymi. Sieć strukturalna jest również robiona jako prosta, a krosowanie w szafach IT zależnie od urządzenia, jednak też przeważnie proste.

Przy okazji poruszenia tematu przestrzec przed pewną "wpadką", która może się zdarzyć przy zarabianiu kabli:

Sygnał w kablach sieciowych przesyłany jest (przeważnie) za pomocą tylko dwóch par kabli. Raz przez przypadek połączyłem kable tak, że wykorzystałem jedną całą parę i dwie połówki z innych par (tzn np. zielony, biało zielony; pomarańczowy, biało-niebieski, nie pamiętam dokładnie kombinacji). Zwykły tester kabli pokazywał poprawne połączenie proste, jednak komputer podpięty do switcha firmy na C nie radził sobie z pobraniem adresu sieciowego nawet. Pomogło dopiero przestawienie trybu karty sieciowej na 10T half-duplex. Teoretycznie w tej sytuacji to było wystarczając, jednak nie dawało mi spokoju i po dwóch dniach znalazłem swój błąd. Piszę o tym, bo może komuś oszczędzę trochę czasu ;)

Dla zainteresowanych:
Skoro sygnał przesyłany jest za pomocą 4 żył to teoretycznie można jeszcze 4 żyły wykorzystać. Przeważnie puszczane jest po nich zasilanie (PoE). Jednak spotkałem się z sytuacjami gdzie ludzie kładli jeden kabel i zakuwali dwie wtyczki RJ45 na nich i podłączali tak dwa komputery do switcha jednym kablem. Osobiście odradzam, ale widziałem takie sytuacje. Najgorzej jest jak musisz "rozgryźć" sieć gdzie ktoś parę lat temu zaoszczędził parę groszy i tak zrobił cały duży budynek...
Awatar użytkownika
Peszel
Starszy majsterkowicz

Post autor: Peszel » 3 sty 2014, 20:32

Dzięki Panowie.
szczerość to nie chamstwo
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: