Oszczędny i tani komputer do pobierania

Masz jakiś problem ze swoim sprzętem? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
revo205
Młodszy majsterkowicz

Oszczędny i tani komputer do pobierania

Post autor: revo205 » 14 lut 2014, 21:05

Witam zastanawiam się nad kupnem jakiegoś taniego i oszczędnego komputera do pobierania plików i czasami do podłączenia przez kabel hdmi do telewizora. Myślałem nad jakimś laptopem z rozwaloną matrycą macie może jakieś sugestie? Chciałbym żeby na komputerze był windows choiarz jeśli na Linuxie działa Utorrent. Podłączenie do internetu przez kabel bądź wi-fi i dobrze by było jakby komputer obsługiwał "wake on lan". Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

pierep94
Młodszy majsterkowicz

Re: Oszczędny i tani komputer do pobierania

Post autor: pierep94 » 14 lut 2014, 23:47

Raspberry Pi. dysk zewnetrzny na usb, transmission do torrentow. dzięki temu możesz kontrolowac stan pobierania na innym kompie lub telefonie z androidem. bezglosny, zasilany ladowarka od telefonu, tanszy od szrotu i mozesz liczyc na wsparcie użytkowników.
Awatar użytkownika
rafalzaq
Majsterkowicz

Post autor: rafalzaq » 15 lut 2014, 01:07

Jeśli taki komputer przez większość czasu ma sobie działać gdzieś tam w rogu pokoju i tylko ściągać to raspberry pi (lub coś podobnego) się do tego nada. Nawet nie musisz go wyłączać bo zużywa niewielkie ilości energii. Do wifi trzeba dokupić osobny moduł, ale złącze ethernetowe jest dostępne.
paweo
Majsterkowicz

Post autor: paweo » 16 lut 2014, 00:07

Polecam terminale: małe, ciche, x86. Wadą jest brak HDMI.
revo205
Młodszy majsterkowicz

Post autor: revo205 » 18 lut 2014, 17:11

O jakich terminalach mówisz?
Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Maxik » 18 lut 2014, 22:56

Tak zwany thin client - cienki klient. Niezbyt mocne komputery, które pobierały system operacyjny z centralnego serwera(lub system odpalony był na serwerze, a klient działał jako zdalny pulpit). W związku z tym procesor jest słabszy, pamięci mniej, dysk mały lub wcale(z możliwością podłączenia). Jak poszukasz na allegro to znajdziesz ich pełno w różnych konfiguracjach. Zaletą jest to, że pobierają mało prądu, mają komplet wyjść obrazu, wbudowany Ethernet i najczęściej procesor x86(najwięcej jest firmy VIA), więc można spodziewać się, że ruszy Windows XP.
andron
Młodszy majsterkowicz

Post autor: andron » 18 lut 2014, 23:47

Popieram. Taki komputerek można złapać na Alledrogo za 100zł. Zegar 1GHz, 512MB RAM, bezgłośny, pobiera 20W. WinXP w okrojonej wersji działa bezproblemowo. Minusy:
- brak HDMI (jest tylko VGA)
- dysk 0.5GB, więc trzeba dorzucić jakiś na USB

Ja miałem taki komputerek, ale uruchomiłem Linuksa, podpiąłem dysk 2.5" po USB i śmiga aż miło. Kto umie i ma fantazje może postawić na nim serwer WWW, VPN czy inne cuda, zdalnie streamingować muzykę czy zrobić coś w stylu Dropboxa.
Awatar użytkownika
Michlax
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Michlax » 19 lut 2014, 22:49

Ja do pobierania używam routera TP-LINK TL-1043ND (~100zł), chociaż z nowszych polecam bardziej WR4300nd (więcej ramu, szybszy procesor, 5GHz), do tego podłączony m.in. dysk 2,5". Wgrane OpenWrt i pyload do pobierania. Można dodawać loginy i hasła do kont premium. Obsługa przez przeglądarkę lub aplikację na androida. Można też skonfigurować sobie torrenty (na przykład do udostępniania innym dystrybucji linuxa itp.). Wszystkie pliki lecą na dysk, potem przez sambę albo ftp można zgrać na komputer, lub np. bezpośrednio obejrzeć film czy posłuchać muzyki na telewizorze przez dlna.

Polecam przerobienie routera, bo jest przy tym masa zabawy, dużo się idzie z linuxa nauczyć.
eko.one.pl - skarbnica wiedzy :)
VOLTROM
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: VOLTROM » 20 lut 2014, 17:08

Zamiast kabla HDMI polecam Chromecast. Podłączasz pod telewizor i oglądasz to co na kompie. Kupujesz jakiś tablet za 700zł i masz zestaw multimedialny za 850zł:)
kubagut445
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kubagut445 » 13 mar 2014, 16:58

MarekTokarek pisze:Wg mnie najlepiej jest teraz kupić lapka za 1200zł na allegro (można pewnie znaleźć i tańszego) i najlepiej wziąć go na FV. Oczywiście jeśli masz firmę, albo kogoś z firmą. Wtedy po odliczeniu vatu taki komp kosztuje Cię mniej niż 1000zł :D
Tylko jak przyjdzie kontrola to ten laptop musi być gdzieś tam XD
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 16 mar 2014, 14:13

"XD XD" bzdura:)
kazek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kazek » 8 kwie 2014, 11:58

Zapomnij o laptopie i Rpi.
Pierwszy pomysł i tak drogo wyjdzie, a drugi... no cóż, nie jest demonem szybkości, a i problemy z zasilaniem spowodują, że zaczniesz kombinować, jak np. zasilić inne urządzenia, w tym dyski. (pi nie jest aż tak złe, ale zacznie ci dokuczać, jak będziesz chciał czegoś więcej)

Ja po poszukiwaniach, bez kombinacji postawiłem na Asrock e350m1 + 4GB RAM + zasilacz 75W z obudową. Całość zamknięta w ok. 20x20x6cm - bez dysku koszt ok. 500zł

Teraz zaczynam dopracowywać to rozwiązanie, bo trochę mi się grzeje w mojej obudowie, co doprowadzi do modyfikacji chłodzenia, ale nie powinno być większego problemu. Całość z dyskiem pobiera coś ponad 20W więc bez tragedii (Nbox bierze więcej) a jak dodałem XBMC to zrobił się już z tego, nawet dobry kombajn :)

Używam tego z klawiaturką z Chin measy rc12 (ok. 50zł nie jest idealna, ale zaczynam się do niej przyzwyczajać)

Co uzyskasz?
- bez problemu przeglądasz internet
- odtwarzacz HDD
- nie wspomnę o serwerze plików, czy kliencie torrent

Jak wspomniałem, minusem jest głośna praca - ale to do opanowania
maglo18
Majsterkowicz

Post autor: maglo18 » 8 kwie 2014, 14:11

Mam komputer na płycie dm2800 nt intela. Z dyskiem pobiera ok 16w i posiada chłodzenie pasywne. Do sprzedania używka w dobrej cenie https://openlinksys.info/forum/viewthre ... d_id=17899
karp
Majsterkowicz

Post autor: karp » 14 maja 2014, 11:22

Do takiego zastosowania to możesz kupić nawet jakiegoś używanego lapka za kilka stówek na allegro.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: