Laptop nie sprawny po czyszczeniu. Asus K72J

Masz jakiś problem ze swoim sprzętem? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Laptop nie sprawny po czyszczeniu. Asus K72J

Post autor: bpijet » 19 maja 2014, 15:11

Witam, dostałem do przeczyszczenia latopa Asus K72J. Komputer rozkręciłem oczywiście, wymieniłem pastę termoprzewodzącą no i oczywiście skręciłem tak jak było wcześniej. Problem w tym, że po "naprawie" laptop okazuje wszystkie oznaki życia, tylko ekran nie chce ruszyć. Oczywiście jest podłączony (obok niego było trochę inne złącze, takie jak zwykle jest przy uziemieniach, też jest podłączone). Ktoś ma jakiś pomysł co mogło pójść nie tak?
Edit. Po przytrzymaniu przycisku włączania przez 5 sekund, tak jak przy restarcie, komputer wyłącza się po tym jak na chwilkę włączy się wentylator i 2 lampeczki od klawiatury. Oczywiście świeci się dioda ładowania baterii, gdy ta tylko jest podłączona i dioda zasilania, gdy komputer uruchamia się na tę chwilkę.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Re: Laptop nie sprawny po czyszczeniu. Asus K72J

Post autor: donau » 19 maja 2014, 15:59

Miałes opaske elektrostatyczną? jezeli nie to lipa:)

Sprawdz czy wyswietla cos na zewnętrznym monitorze.
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bpijet » 19 maja 2014, 16:15

Nie, niestety takiej opaski nie posiadam ;c Podobno czasami może pójść jakieś wyładowanie z ciała i... no cóż... Ale z tego co mi wiadomo to jest dość małe ryzyko uszkodzenia, przynajmniej z tego co mi wiadomo. Potem spróbuję podłączyć go na jakimś zewnętrznym monitorze. A jeśli coś miało się uszkodzić to co jest na to najbardziej podatne? I czy to skutkuje wymianą płyty głównej, czy tylko tej części która się uszkodziła?
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 19 maja 2014, 16:38

W laptopie nie ma duzo czesci ktore mozna wymienic.

Pamiec,dysk z łatwych. Pozniej matryca,inwenter,wszelkie tasmy. Reszta wszystko jest na płycie głównej i naprawy sa rożne.
Jednak bez odpowiedniego sprzetu nie dojdziesz do usterki. Ja bym odpalil go i poruszał tasmami od matrycy:)
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bpijet » 19 maja 2014, 16:48

Tego już ogólnie próbowałem, ale to jednak chyba "złudzenie", że działa. Bo odpalam go, czekam z 10 minut i normalnie po przyciśnięciu np caps locka zmieniała by się lampka na klawiaturze, co wcześniej się działo. A sprzęt do wymiany powiedzmy, że mam. Lutownica jest, jak coś to stacja na gorące powietrze mogę kupić, bo i tak mam zamiar to zrobić, tylko właśnie pytanie coś mogło paść :/
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 19 maja 2014, 17:00

To nie takie łatwe znalezc przyczyne. Lutwonica musi byc mocna z 800W inna gowienko zrobisz:) Hot air tak samo porzadny. Rebbalingu w domu nie zrobisz:) Sprawdz ten monitor .
Sarkazm
Majsterkowicz

Post autor: Sarkazm » 19 maja 2014, 17:38

A wykonałeś typowo podstawowe czynności jak wyjęcie/włożenie pamięci, dysku, karty WiFi i innych? Czasem RAM może dokładnie nie "zaskoczyć" w gnieździe.

Ryzyko uszkodzenia przez wyładowanie elektrostatyczne jest małe, ale możliwe i zwykle niestety kosztowne. Gdy nie mamy opaski, warto dotknąć np kaloryfera czy bolca od uziemienia w gniazdku. W ten sposób możemy pozbyć się zgromadzonego ładunku.

Możesz ostatecznie spróbować rozłożyć i złożyć laptopa jeszcze raz. Być może coś gdzieś pomyliłeś.
|PhenomII X4 945|GA-MA69VM-S2|DDR2(2x2GB)|HD5770 1GB GDDR5|SSD840Pro|Logitech G15|A4Tech Bloody Gun3|BENQ GW2250HM|
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bpijet » 19 maja 2014, 19:12

No niestety rozkładałem go i składałem ze 3 razy, myśląc właśnie, że czegoś nie zrobiłem. No cóż, ew oddam na serwis, zobaczymy ile mnie to będzie kosztowało. Jak za dużo to wymienię po prostu płytę główną, 350 zł na ebay'u
Edit. No i przy telewizorze też nie tusza, więc chyba usterka płyty głównej.
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 19 maja 2014, 21:36

No to lipa troche bo to nie twoj jak rozumiem. Chciałes zarobic a wyszedł nieprzewidziany wydatek.
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bpijet » 19 maja 2014, 22:31

No i teraz tylko jak przekazać, że się popsuło :/
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bpijet » 19 maja 2014, 23:38

Nie, żadnych sygnałów od biosu. Procesor i GPU łatwo odeszły od chłodzenia, chociaż pasta była zeschnięta. Przycisku od wygaszania w tym laptopie w ogóle nie ma. Kombinacje klawiszy mogę sprawdzić jutro.
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bpijet » 20 maja 2014, 16:31

Kombinacje klawiszy też nie działają, ale odkryłem inną rzecz. Gdy laptop ma włożoną baterię włącza się, zapalają się lampki od klawiatury (caps lock itd), bez baterii się tak nie dzieje, a do tego po chwili się wyłącza. Gdy baterii nie ma wszystko pracuje, ale nie działa (masło maślane :D).
Sarkazm
Majsterkowicz

Post autor: Sarkazm » 20 maja 2014, 17:51

Jak dla mnie to padnięcie płyty głównej.
|PhenomII X4 945|GA-MA69VM-S2|DDR2(2x2GB)|HD5770 1GB GDDR5|SSD840Pro|Logitech G15|A4Tech Bloody Gun3|BENQ GW2250HM|
Majster132
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Majster132 » 20 maja 2014, 20:52

Sprawdź dysk. Jak możesz to podmień z innego lapka.
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 20 maja 2014, 21:39

Dlaczego ty mówisz o dysku. Ewidentnie coś boli płytę główna.
Popraw resztę wypowiedzi.

Pasuje?
Pasuje
Ostatnio zmieniony 21 maja 2014, 17:59 przez donau, łącznie zmieniany 1 raz.
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bpijet » 21 maja 2014, 16:58

donau pisze:co ty pieprzysz mówisz o dysku. Dysk tutaj nic nie ma. Ewidentnie cos boli płyte głowna. Skad jestes? Akurat tak sie składa ze pracuje w serwisie PC.
Popraw resztę wypowiedzi.
Z Gdyni. A co do tych śrubek itd, sprawdzę jutro. Naprawdę już za dużo razy skręcałem tego laptopa, po prostu mi się nie chce
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 21 maja 2014, 18:00

Zrób tak jak mowi MrLewerence, płyta sama powinna się uruchomić na samym zasilaczu.
jaffar
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jaffar » 21 maja 2014, 23:31

Może cię zmartwię, ale blackscreen to chyba dosyć częsty problem w asusach (albo do mnie tylko z taką usterką trafiaja), bo ostatnio chyba ze 2 miałem z blackscreenami - więc to może być kiepski zbieg okoliczności.
Ale wróćmy do rzeczywistości. Każdy przypadek jest odosobniony, ale dobrze by było sprawdzić zasilanie z porządnym schematem. No i przede wszystkim sprawdź czy zasilacz wypluwa ci takie napięcie jak na naklejce.
A tak poza tym. Czy jesteś pewien, że poprawnie nałożyłeś pastę? Jakiś rok temu miałem w rękach laptopa po home-made serwisie gdzie było z pół tubki pasty na GPU, a jak dobrze wiadomo, niektóre pasty przewodzą nie tylko temperaturę, ale i prąd, więc zabrudzenie czegoś poza krzemem (nie popadając w paranoję, laminat może się pobrudzić lekko - soldermaska nie przewodzi, ale już elementy i pady nie).
Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Re: Odp: Laptop nie sprawny po czyszczeniu. Asus K72J

Post autor: v-cu » 22 maja 2014, 08:15

Ja mam asusa k51ac bodajże. Ma już 3 lata. Od pewnego czasu też wlaśnie mam czarny ekran przy załączaniu. Klikam przycisk załączania i ekran ani rusz tylko słychać kręcenie się dysku w środku i świecą się diodki. Ale po jakiś 15-60min(czas nie wiem od czego zależy..) laptop się normalnie uruchamia. Pokazuje się ekran startowy itd. Tak mam codziennie jak go załączam, trzeba by go dać wkońcu do naprawy.. chyba karta graficzna coś szfankuje.
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bpijet » 25 maja 2014, 20:21

Przepraszam, ostatnio nie miałem czasu. Sprawdziłem czy przypadkiem grafika się nie uszkodziła, i na niej jest mała kropeczka. Przeglądając zdjęcia innych układów w internecie zobaczyłem, że widnieje na nich coś podobnego.
Oto zdjęcie tej "kropeczki"
IMG_20140525_200828.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
jaffar
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jaffar » 25 maja 2014, 20:46

Tutaj nie ma co generalizować, nie ma znaczenia czy to Asus, Acer, czy HP... i tak wszystko składają te same chińskie rączki. Po montażu pozostaje nakleić etykietkę z logo np Lenovo, albo FujitsuSiemens....
Tylko takie moje spostrzeżenie, bo w sumie różne laptopy (w sumie jak każda elektronika) mają swoje charakterystyczne usterki.
Tylko ja bym nie zwalał wszystkiego na chińskie rączki - są one całkiem sprawne. Problemem są w tym konkretnym przypadku dyrektywy odgórne, a konkretnie rodzaj cyny - bezołowiówka to szajs. Nie dość, że wrednie się ją lutuje, to jeszcze łatwo pęka i to jest problem.

Co do kropki na układzie. Ta skaza nie powinna mieć najmniejszego wpływu. Problemem najprawdopodobniej są luty pod układem, ale tego ze swoją wiedzą i zapleczem w domu nie zrobisz, a serwis za reballing policzy sporo - chyba że to będzie kiepski serwis, wtedy policzy mało, ale reballing będzie polegał na podgrzaniu płyty w piekarniku - chyba nie muszę komentować takiego rozwiązania?
bpijet
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bpijet » 25 maja 2014, 21:54

Aha o.O Złożyłem go jeszcze raz i po prostu ruszył. Między dwoma rezystorami na procesorze był kawałek starej pasty. Możliwe, że powodował jakieś zwarcie. Prawdopodobnie to mogła być przyczyna problemu. W każdym razie dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: