Naprawa dysku Ata

Masz jakiś problem ze swoim sprzętem? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
konstruktor
Majsterkowicz

Naprawa dysku Ata

Post autor: konstruktor » 27 cze 2016, 12:09

Witam, dostałem ostatnio dysk Maxtor 120GB Ata diamondmax plus 9 i miałem sprawdzić co się na nim znajduję.
Wszystko szło ładnie do momentu podłączenia dysku pod zasilanie. Podłączałem molexa do zasilania dysku i molex był odwrócony odwrotnie (nie wchodził do wejścia) i niestety przypadkowo zwarłem linie 5V do dysku z linią 12V od zasilacza i linie 12V z dysku z linią 5V od zasilacza... Próbowałem podłączyć tak jak trzeba czyli żeby wcięcia pokrywały się ale dysk nie włączał się. Jedyne co zauważyłem to bardzo mocne grzanie się układu Smooth L7250E 1.2 992YJ VH MYS 99 422. Nic poza tym się nie grzeje oprócz układu. I tutaj mam problem ponieważ układu nie mogę znaleźć w internecie, a sprawdzenie plików na dysku jest naprawdę ważne. Jeżeli napisałem to w złym dziale to przepraszam.
Bardzo proszę o pomoc. Jeżeli chcecie inne zdjęcia to napiszcie w komentarzach i oczywiście je dam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
poliakustyczny
Młodszy majsterkowicz

Re: Naprawa dysku Ata

Post autor: poliakustyczny » 27 cze 2016, 13:48

Mało to majsterkowe podejście, ale najszybciej będzie jak kupisz identyczny dysk i podmienisz elektronikę (no chyba że znajdziesz ofertę samej płytki).
konstruktor
Majsterkowicz

Post autor: konstruktor » 28 cze 2016, 13:30

Zapytam się osoby od której dysk dostałem i zobaczę co dalej. Znalazłem w internecie układ l7250E 1.2 tylko że dalej ma inne oznaczenia i nie wiem czy taki sterownik by pasował
link: http://www.drivestar.biz/maxtor-l7250e-12-p-248.html
konstruktor
Majsterkowicz

Post autor: konstruktor » 28 cze 2016, 20:09

Dostałem starego PC-ta od wujka i wujek chciał zobaczyć z ciekawości co jest na tym dysku. Komputer był sprawny, ale chciałem podpiąć dysk przez przejściówkę do laptopa i zobaczyć jego zawartość. Przy pierwszym podpięciu dysku pod zasilacz dysku nie było że jest aktywny na komputerze. Dopiero później zobaczyłem że odpiąłem minus od molexa w zasilaczu. Później podpiąłem minus włączyłem zasilacz i próbowałem podpiąć dysk, molex był odwrócony i musiałem zewrzeć 12V z zasilacza z linią 5V od dysku i linie 5V z zasilacza z linia 12V z dysku. Poszło kilka iskierek przy molexie tak jak przy zwarciu kondensatora i po tym ''zabiegu'' dysk przestał działać.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: