Domowy serwer WWW

Masz jakiś problem ze swoim sprzętem? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
bruder
Młodszy majsterkowicz

Domowy serwer WWW

Post autor: bruder » 6 gru 2012, 23:56

Witam.

Myślę nad postawieniem serwera www w domu. Nie ma to być głośny PC. Myślałem nad terminalem (http://allegro.pl/listing.php/search?st ... category=2), który będzie mały, cichy i oszczędny. Docelowo będzie działał 24h/dobę.

Chciałbym uruchomić na nim linuxa z apache, php, mysql i ftp. Działać ma w sieci wewnętrznej - jedna strona.

Może istnieją jakieś inne, lepsze rozwiązania? Proszę o polecenie jakiegoś konkretnego modelu. Może być używany.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

airborn
Młodszy majsterkowicz

Re: Domowy serwer WWW

Post autor: airborn » 9 gru 2012, 18:01

Zależy ile chcesz wydać. Z gotowych rozwiązań nettop (ale to będzie droższe rozwiązanie, na dodatek często chłodzone aktywnie). Ze składaków: płyta Mini-ITX (my używaliśmy np. Intel DN2800NT + ram + zasilacz + dysk (tutaj zwróć uwagę głównie na zasilanie - konieczność zastosowania ATX'a podniesie znacząco cenę albo rozmiary, 12V to zdecydowanie lepsze rozwiązanie)
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 10 gru 2012, 00:21

A może warto zainteresować się Raspberry PI? Karta sd albo pendrajw zamiast dysku - do jednej strony powinno starczyć.
bruder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bruder » 10 gru 2012, 00:31

Ja zastanawiam się nad czymś w granicach tych cen i możliwości:
http://allegro.pl/terminal-hp-5520-via- ... 54511.html
http://allegro.pl/wyse-v50-terminal-cli ... 50799.html

Będzie to sprzęt używany. A oba, które wymieniłem powinny podołać :)
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 10 gru 2012, 19:57

cube jednak był ktoś odważny by zaproponować Malinkę :) Ja już nie chciałem tego pisać bo by mnie za reklamę posądzono :D
Obrazek
bruder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bruder » 10 gru 2012, 23:42

A moglibyście napisać w kilku zdaniach co mogłoby mnie skłonić do zakupu Raspberry PI? Uzasadnijcie swój wybór ;)
Awatar użytkownika
nightex
Starszy majsterkowicz

Post autor: nightex » 11 gru 2012, 00:07

Wydajność? Cena? Wielkość? Pobór prądu (USB z TV lub zasilacz USB) Oraz to że jednocześnie może stanowić HomeServer jak i MediaCenter z torrentem. Podpięte HDMI pod TV, raz sprawdzasz co się dzieje na serwie, klik i masz XBMC i oglądasz na TV filmy które przed chwilą pobrałeś. Klik i za pomocą dodatkowej płytki zmieniasz Malinę w Arduino i okazuje się że możesz sterować oświetleniem w całym mieszkaniu, roletami automatycznymi, wyłączyć światło w kuchni bo zapomniałeś wcześniej to zrobić, okazuje się że masz inteligentny dom... ale.... samo się nic nie zrobi, najpierw trzeba się napracować żeby potem życie sobie ułatwić :)
Obrazek
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 11 gru 2012, 00:12

plusy:
cena - 2setki za calkiem sprawny komputerek
niski pobór prądu

minusy:
wymaga drobnego doinwestowania jesli nie jestes hobbysta-informatykiem i nie masz na skladzie: aktywny hub usb, zasilacz, obudowa
architektura arm - ale czy to minus? Teraz jest sezon na maliny więc pewnie właśnie takie rzeczy jak serwerek już ktoś na tym postawił. A to znaczy że pewnie gdzieś to już opisał. Więc i narzędzia do tego już są.

Gdy tylko znajdę wymówkę zagłuszającą sumienie, że wydaję kolejną kasę na zabawki, to sobie taką malinę sprawię. Tylko cholera, ona mi do niczego nie potrzebna jest... Ale jest fajna.
bruder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bruder » 11 gru 2012, 00:35

Do sterowania domem (oświetlenie itp.) używać będę arduino - od jakiegoś czasu nad tym siedzę. Serwer www jest mi potrzebny właśnie do obsługi inteligentnego domu. Myślałem nad różnymi rozwiązaniami i wybór padł na wersję przeglądarkową a to umożliwi sterowanie telefonem/tabletem/komputerem w zasięgu sieci wi-fi. Postanowiłem, że serwer będzie znajdował się w domu aby nie być zależnym od łącza internetowego.

Szukając serwera znalazłem wyżej pokazane terminale. Używane są w przystępnych cenach a i moc wystarczyłaby na taki mini serwer. Oprócz serwowania interfejsu będę również gromadził dane z arduino na serwerze. Oczywiście można to robić na samym arduino na karcie sd ale postanowiłem, że trochę je odciążę.

Po głowie chodziło mi też od pewnego czasu zrobienie MediaCenter. A właściwie biblioteki filmów, które można sobie obejrzeć na tv. Widzę, że funkcje serwera i media center można zamknąć w jednym urządzeniu.

Muszę to przemyśleć :)
Awatar użytkownika
carl0987
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: carl0987 » 30 gru 2012, 21:25

Myślę ,że najbardziej by się opłacało laptopa :) cichy mało prądu ...
bruder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bruder » 31 gru 2012, 00:11

w porównaniu do terminali, które pokazałem w pierwszym poście i do malinki to laptop byłby głośny i pobierał dużo prądu :) W dodatku ma monitor, który byłby nieużywany.
Sarkazm
Majsterkowicz

Post autor: Sarkazm » 31 gru 2012, 02:00

Tylko jeśli malinka, to w wersji B (z 512 MB RAMu) :)
|PhenomII X4 945|GA-MA69VM-S2|DDR2(2x2GB)|HD5770 1GB GDDR5|SSD840Pro|Logitech G15|A4Tech Bloody Gun3|BENQ GW2250HM|
bruder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bruder » 31 gru 2012, 12:17

Tak, tak. Trochę o nich czytałem. Miałbym dla malinki 2 zadania. No może 3 :)
- serwer www - apache, mysql, php (dawałby tylko jedną stronę, tylko w sieci domowej, odwiedzaną sporadycznie)
- media center (filmy + muzyka na tv)
- od czasu do czasu przeglądanie www na tv.

Myślę, że spokojnie sobie poradzi. Więc można powiedzieć, że przekonaliście mnie do malinki :). Do zakupu upłynie jeszcze trochę czasu. Przed samymi zakupami poradzę się jeszcze co dokładnie dokupić.

Dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: